şükela:  tümü | bugün
 • özellikle yüzmeden sonra (hele bi de termalse) yapilmasi zorunlu eylem.
 • 0
 • eğer ofiste geçen tüm günün ardından gidiliyorsa spora, dönüşte alınacak olan duş sonrası yapılması kaçınılmaz olan eylem.
 • uykuya geçmeden önce ciğerlerdeki alveollerin iyice küçülmesini beklemek en sağlıklısı. özellikle uzun süreli kardiyo programları ve ağır kilolu body programlarından çıkanlar bedenin soğumasını beklemeliler, duş almadan yatılmamalı.
 • ortalama bir bazal metabolizma nın 8 saatlik uykuda yakacağı yaklaşık 500 kaloriyi , 750'lere çekebilecek aktivitedir. sağlıksız değildir. yapılan araştırmalara göre uyumak günde 8 saati aşmadığı sürece sağlıksız değildir zaten.

  edit: spor sonrasi vücut kalori yakımını belirli bir süre aynı hızda devam ettirir. yani aslında siz 2 saat spor yaptım bitti diye düşünüyorsunuz fakat vücut o sporun etkisini 5 saat sonra bırakıyor. aradaki 3 saatte kalori yakımı sporsuz bir gününüzden daha yüksek derecede devam ediyor.
 • uyku vücudu en iyi şekilde regüle eden süreç olduğuna göre uyumak gibisi yok. mümkünse hep uyuyalım. alvoel küçülmesi falan duymadım da vücut spordan sonra ne zaman uyuyacaksa o zaman uyur zaten. önce biraz metabolizmanın yavaşlamasını bekler, sonra uyur bence. burada demek istenen spordan sonra işe gitmeyelim yani sabah sporu yapmayalım ise buna katılıyorum. spor akşam yapılmalı, sonra sakin bir moda geçilmeli. bir de hangi spordan sonra uyumak? sporu ne için yapıyoruz? zayıflamak için spor yapıyorsak spordan sonra bir şey de yemeyip uyusak süper olur. bu durum sürekli tekrarlanırsa kaslarımız da güç ve hacim kaybedebilir ama ara ara ağırlık antremanları yaparak ve devamında proteinli bir şeyler yiyip durumu eşitleyip yine zıbarabiliriz. bunlar hep salon sporları için diye düşünüyorum. bir de dalın mesela denizlere serbest dalın, ondan sonra bakın bakayım uyuyor musunuz yoksa uyumuyor musunuz? acaba uyumak mı lazım yoksa uyumamak mı diye düşünürken bir de bakmışsın sabah olmuş yataktan kalkıyorsun. demek istediğim spordan spora değişir bir de spor esnasında ne yaptığınız, metabolizmayla nasıl geçindiğinize göre değişir. bir maratondan sonra uyumayabilirdik belki ama metabolizmanın hızlanmadığı ama yine de eşşek gibi enerji sarfettiğimiz bir zıpkın ile balık avı sürecinden sonra bayılırdık.
 • gece uyku süresini etkilemeyecek şekilde günün erken saatlerinde yapıldığı ve vücudun sindirim aşamasında olmadığı zamana denk getirildiği sürece faydalı bir eylemdir. kasları rahatlatır ve kan akışını hızlandırır, gece vücudunuza binecek yükü azaltır.
 • kaslarda birikmiş laktik asiti ayran içerek pekiştirdikten sonra uyku daha da kaçınılmaz bir hale bürünüyor. zaman anlamını yitirdi, şu an yastığım yazıyor hatta.
 • uzun mesafe koştuktan sonra karşı koyamadığım durumdur. normalde gece yatmaz sabah kalkmaz bir insanken, 3 ay önce başladığım koşu antrenmanları bütün düzenimi değiştirdi. 10 km koştuktan sonra vücut resmen uyumak için çırpınıyor. zar zor bir şeyler atıştırıp, hemen uyumaya gidiyorum. vücut kendi ihtiyacını bilir, onu dinlemeliyim diye düşünüyorum ama bu delice uyku ihtiyacı da bir yandan tuhaf gelmeye başladı. yeteri kadar beslenmiyor muyum, vücudum henüz bu ağır antrenmanlara hazır değil mi, yoksa kaslar karpuz gibi yata yata mı gelişiyor şimdilik henüz bilmiyorum.
 • spor sonrası uyumak bir yana insan daha aktif oluyor. koşudan gel bir duş al, hızlıca giyin veeeeeee doğru dışarı. o aktiflik tüm akşam devam ediyor. spordan sonra uymayın, uyutmayın..