şükela:  tümü | bugün
 • spor kulüplerinde yapılan yöneticilik.
 • (bkz: cm)
 • henüz beceremediğimiz meslek türü. ülkemizde ahbap çavuş ilişkisi ve maddi güç çerçevesinde devam etmekte. bu yapının değişmesi genel anlamda çok zor görünüyor. oğlunuzu menajer, bacanağınızı teknik direktör yamağı yaparsanız prestij müziğe dönersiniz maazallah. yönetim, yöneticilik ihtiva etmesinden dolayı besyo bünyesinde umarım yeteri kadar ilgi gösteriliyordur çünkü hassasiyet ister yönetim bilimi.
 • kimi avrupa üniversitelerinde üzerine master yapılabilen bölüm.. bitirilince championship manager olabilir misiniz, o sizin ilişki kabiliyetinize bağlı tabi..
 • bu sene alesi kaçırmamadan mütevelli önümüzde ki bahara yüksek lisansını yapmak istediğim bölüm.
 • türkiye'de birçok üniversitede beden eğitimi ve spor yüksek okullarında 4 yıllık lisans eğitimi verilen bölüm. dersleri ağırlıklı olarak yönetim ve organizasyon temelli olup gsgm teşkilatına uygun bireyler yetişmektedir. ülkede spor yöneticisi olma şartları göz önünde bulundurulunca daha fazlasını beklemek de hayalcilik olur.

  okutulan bazı dersler şöyledir:

  spor yönetimi, spor hukuku, spor sosyolojisi, spor ekonomisi, spor işletmeciliği.
 • sporu yönetmesi gereken kisilerin okuduğu bölüm.
  ama gel gör ki ülkemiz de herkes spor uzmanı herkes yönetici.
 • spor bilimleri fakültesinde bulunan, istisnalarınında oldugu çoğu üniversite ye özel yetenek sınavlarıyla girilen bölümdür.
  peki nedir ?
  batı dünyası ve gelişmiş ülkeler de sporun, kulübün, işletmenin mali adli ve diger bütün yönetimsel fonksiyonlarını elinde tutan yöneten kişidir.
  ama ne yazık kı ülkemiz de bu durum böyle değildir. genelde mezun olan öğrenciler formasyon alıp beden eğitimi öğretmenliği, belge alıp antrenörlük yaparlar. bu bölüm adına meslek yolumdur elbet vardır. lisans eğitimi sonrası spor uzmanı unvanı alırsınız ve gençlik ve spor bakanlığına bağlı her kurumda memur olarak görev alabilirsiniz.
  eğitim süresi boyunca fen derslerinden muhasebeye, hukuktan yönetime, yüzmeden fitnessa kadar dersler alırsınız. eğitim süresi 4 yıldır. kendinizi adam gibi geliştirirseniz aç kalma ihtimaliniz pek yoktur. ha diyorsanız ben yatacağım o zaman iş bulamayınca ağlamayın.
  okunur mu ?
  elbette okunur. kötü bölüm yoktur, kötü öğrenci vardır. formasyon alırsanız sıkıntı yok alamazsanız sıkıntı büyük. kalkma ihtimalinin de olduğunu göz önüne alırsak bu bolumu son alternatifler arasına almanızı öneririm.
 • sporu spor adamlarinin yonetip finansal ve diger yonetimsel organlarin prof is adami olmasi gerektigini dusunmusumdur.

  model su;

  teknik adam - takimla dogrudan ilgilenen oyuncularin idman programlari antreman teknikleriyle ilgilenen
  futbol direktoru ya da sube baskani - td le is birligi yapip takimlara yapilacak transferlerle ilginen kisi
  sportif direktor (prof is adami) - tum subelerin baskanlariyla ozellikle transfer doneminde haftada 1 veya ayda 2 olmak uzere toplantilar yapilip takimlarin performansi ve gelen giden transferlerle ilgili konusulmali. bu sekilde prof is adami olan kisi kendi isleriyle ilgilenecek ve adamlara is mi kulup mu ikileminden kurtaracaksin
  baskan eski sporcu olabilir fakat takimlara yaptiklari mali destekten dolayi is adami olmasi daha olasi. sirketlerde oldugu gibi yk baskanligi yapacak sadece yonetim toplantilarinda cikacak. olaylara cok mudahil olmayan ust bir otorite yani.

  tabi tarih boyunca baskanlik modeli bunun cok disinda tamamen amator duygularla yapildigi icin kulupler hicbir zaman sirketlesemiyor.
 • 2020’de yks ile merkezi yerleştirmeye göre öğrenci alınacak bölüm