şükela:  tümü | bugün
  • omru boyunca alisveris yuruyusu disinda dogru duzgun spor yapmamis olan annemden gelen tavsiyedir. "kizim madem plates milates yapcan aksam yatmadan bir aspirin al ertesi gun kas agrisi felan cekmezsin" diyerek dumur etmistir. ise yariyor mu bilmiyorum.
  • yorar, kasmaya gerek yok.
  • eğer spor salonuna yazıldıysanız, lütfen podyuma çıkarmış gibi giyinip gelmeyin. sözüm size kızlar. vallahi komik görünüyorsunuz o yapılı saçlarınız, makyajınız ve aslında hiç rahat etmeyip içinde rahat görünmeye çalıştığınız kıyafetlerinizle.

en rahat edeceğiniz kıyafet, bir tayt ve uzun bol bir tişört kombininden oluşur. ayakkabılarınıza dikkat edin. ayağınıza iyi otursun. makyaj zaten çok büyük bir salaklık. bir de saçlarınızı toplayın. he ben illa açık saçla spor yaparım diyorsanız sizin tercihiniz ama bence çok rahatsız. görüntü de hoş değil.
  • bu işin sadece sporla bitmediğini unutmayın. spor, beslenme ve dinlenme bir bütün halindedir. eğer vücudunuza gerekli besini vermezseniz spor size kötü gelir, eğer vücudunuza dinlenmesi için gereken zamanı vermezseniz spor size yine kötü gelir. spora gitmek aslında hayatı düzene sokmaktır. doğru zamanda doğru beslenmek, belli bir saatte yatıp belli bir saatte kalkmak vücudu ve biyolojik saati ayarlamaktır. spora gittim verilen hareketleri sallapati yaptım diye mutlu olmayın, yanlış yapacağınız bir hareket sonrası gelen eklem sakatlığı sizi hayatınızın geri kalanı boyunca mutsuz edebilir.

spor yapıyorsanız yaptığınız sporu ilk olarak doğru yapmaya odaklanın. fitness örneğinden gidecek olursak en çok tekrarı ya da en ağırı hareketten çalarak yapmayın. genel olarak belirli bir tekrar sayısı içerisinde hareketi nizami olarak yapabileceğiniz, antrenmanınızın geri kalanını baltalamayacak ağırlıkları seçin.

spor zaman işidir. bunu da unutmayın. kimse atletik yeteneklerine bir anda kavuşmadı ve bir anda kaybetmeyecek. vücudunuza iyi bakın, size iyi karşılık verecektir.
  • evde süt bulundurun. 3 yaşımdan beri süt içmiyorum eve gelir gelmez aradığım ilk şey oldu. ev arkadaşıma saldırdım git bana süt al yoksa elbiselerini keserim diye. mümkün olsa damar yolu açıp oradan alacağım o kadar canım çekti.

ha bir de (bkz: #31678193)
  • hamlayacaksınız, o ağrıyı sadece kas gevşetici geçirir.

yılmayın, sporda gelişim sabır ister, sonuç almak için kendinize 6-8 ay en azından süre vermelisiniz.

hangi sporu yapıyorsanız doğru yapın, antrenmanların hakkını verin. kaytarmak için orada değilsiniz.

"no pain, no gain" ilkesini unutmayın. sizi öldürmeyen şey güçlendirir!

kimse size kolay olacağını vaadetmedi, ama sonuçlarının güzel olacağını ( eğer her şeyi doğru yaparsanız) en azından ben garanti edebilirim.
  • aslında basit olan ve verilebilir tek tavsiye vardır. iyi beslenip, düzenli yapmayacakların hiç başlamaması gerekir. yoksa feci alışkanlık yapıyor.
  • devam edin.
  • bi heves pilatese başlayanlar için söylüyorum renkli renkli top lastik mat aldım diye bir anda yüklenip üç gün sonra bırakmayın tatlışlarım. sonra sıkılaşan gram bazındaki yerleriniz daha da beter sarkıyor. benden söylemesi
  • her ne yapacaksanız disiplinli olun.

''aman bugünde yapamayıverem ne olacak ki'' demeyin.