şükela:  tümü | bugün soru sor
  • futbola kıyasla ülke farketmeksizin olan durum.

    basketbol, dünya kupası veya avrupa şampiyonalarında, genelde nba'de oynayan oyuncularda ani bir sakatlık hasıl olur. kimisi de delikanlı gibi tatil keyfimi bozamam der. bu pek tepki çeken bir durum değil nedense.

    futbolda böyle bir durum neredeyse hiç rastlanmamakta. öyle takvim çakışıyor, tatil keyfim var, sakatlanırım gibi bahanelerle "ben gelmem" demek mümkün değil. kulüpler de futbolcularımızı yollamıyoruz yha diyemiyor.
  • çok basit bir açıklaması olan durum.

    futbol'da dünya kupası, ülkeler bazında dünya'nın en iyi futbol takımını belirliyor. kıta şampiyonalarında da durum buna benzer bir şekilde işliyor. genel olarak baktığımızda dünya sıralamasının ilk 10 sırasında bulunan ülkeler arasında çok büyük kuvvet farkları yok.

    basketbol'da ise amerika ve nba diye bir gerçek var. birleşik devletler c takımıyla gittiği bir şampiyonada bile mutlak favori oluyor. birleşik devletler dünya karmasıyla bile oynasa yenilme ihtimalleri çok düşük. yani şampiyon belli mesele ikinciyi veya üçüncüyü belirlemek. rekabet denen şey futbola oranla çok gerilerde.