şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilenler bilir, spore maxis'in yaptığı ea'nın dağıtıcı olduğu 2008 yapımı gayet eğlenceli birkaç aşamadan oluşan bir oyundur.

  ilk aşamada oyuna hücre olarak başlanır, denizin içinde olan hücremiz etçil veya otçul olarak kendine uygun besinleri veya diğer hücreleri yiyerek gelişir ve evrim geçirir.

  ikinci aşamada hücrelikten çıkıp karaya çıkar ve evrim geçirmeye devam eder. bu aşamada amaç zeki olmak ve beynini geliştirme yönünde ilerlemektir. diğer yaratıklara üstünlük sağlayarak akıllanan canlımız kabile hayatına geçer.

  3. aşamada diğer kabilelerle savaşarak dünyadaki tek akıllı yaşam formu olarak hayatına devam eder (homo saphien, neandartel gibi)

  4. aşamada dünyadaki tek akıllı yaşam formu olan yaratığımız diğer ülkelerle savaşır ve dünya tek ülke hakimiyetine girer ve çeşitli teknolojik gelişimlerle uzaya çıkılır.

  5. aşamada diğer uzaylı yaşam formalarıyla savaşılır vs.

  oyunu kısaca bu şekilde anlatabilirim. şu anda bana göre 4. aşamadayız ve ilerleyen zamanlarda biz görür müyüz bilmiyorum ama dünyaya tek devlet hakim olacak gibime geliyor (new world order). bunun ingilizcenin dünyanın genel dili olması, doların dünyanın genel para birimi olması gibi emareleri görülmekte. demem o ki, 2008 yapımı bir oyun bize dünyada olacakları yüzeysel olarak anlatmış olabilir.