şükela:  tümü | bugün
  • mantıklı olarak değerlendirilmesi mümkün olmayan bir düşünce tarzı.

bireysel açıdan sporun sağlıklı bir hayat için son derece önemli olduğu inkar edilemez bir gerçek fakat bununla birlikte sporun şov dünyasının altında bir ekonomik pazara çevrilip ardından bu denli yüceltilmesini bir türlü anlayamıyorum. özellikle de insanların patronları için yaşayıp ev sahipleri için çalıştığı, gelir dağılımının ucubelik derecesinde adaletsiz bir şekilde dağıtıldığı bu düzende.

günde 11 saat çalışıp hayat savaşını veren emekçiye bakıyorum bir de ortalama futbolcu profiline... türkiye'nin kişi başına düşen milli gelir açısından en az 5-6 kat ilerisindeki ülkelerde dahi konuşulması makul görülmeyen rakamlar burada bazı spor insanları için sıradanlaşmış vaziyette. işini kaybetmesi ve üç ay içerisinde çalışacak yeni bir yer bulamadığı olası bir durumda hayatının tüm ekonomik düzeni alt üst olacak insanların herhangi bir spor takımının on milyonlarca euroluk transferini gurur kaynağı haline getirebilmesini veya merkezi türkiye'de olan bir spor takımının avrupa'daki maçını milliyetçilik meselesi haline getirilmesini zerre kadar anlayamıyorum. küçük yaştaki çocukların bu tür konuların arkaplanına dayalı olarak bir bilinç geliştirmesini bekleyemem fakat eşek kadar adamların tribünlerde çığlık çığlığa "destek vermek" adı altında kendilerini kaybettiğini görmek acayip bir durum.

hayatınızı bilime adayıp dna'nın onarımı ve biyolojik saat üzerine alanınızda mihenk taşı niteliğinde çalışmalar ortaya koyabilirsiniz; fakat öyle görünüyor ki, çok üzücü bir şekilde kitlelerin gözünde birkaç saniye içerisinde yaklaşık 10 metrelik direkler arasına kramponlarıyla top yuvarlayan herhangi bir sporcu kadar değer görmeniz mevcut şartlar altında olası değil. hoş, bilim için çalışan insanlar bunu futbolcular kadar değer görmek adına yapmıyor fakat burada önemli olan nokta bu değildir. bu ülkede saçından çekilip yerde sürüklenen doktor haberini de okudum ama asla saçından tutulup sürüklenen bir spor insanı haberi okumayacağım. (zaten okumak da istemiyorum.) gayet açık bir şekilde görülüyor ki insanlar bu dünyada nelerin önemli olduğu ve nelerin önemsiz olduğu konusunda ciddi bir şaşkınlık içerisinde.

gelişmiş ülkelerde, örneğin abd'de, önemli sportif yetenekler gösteren gençlere sporcu bursu veriliyor. bunun nedeni üzerine düşündüğüm zaman aklıma "madem insanların profesyonel sporcuları idolleştirmek gibi bir eğilimleri var, o halde sporcuların kalitesini yükselterek doğru tarzda idoller yaratmalıyız." mantığı olabileceğini düşünüyorum.