• bajazet operasindan, vivaldi'nin* en guzel aryalarindan biri. cecilia bartoli guzel yorumlamistir.

sposa son disprezzata,
    fida son oltraggata,
    cieli che feci mai?
    e pur egl'è il mio cor
    il mio sposo, il mio amor,
    la mia speranza.
    l'amo ma egl'è infedel
    spero ma egl'è crudel,
    morir mi lascierai?
    o dio manca il valor
    valor e la costanza.

husband, i am scorned,
    believe me: i am outraged,
    heavens, what have i done?
    and yet he is my heart,
    my husband, my love,
    my hope.
    i love him, but he is unfaithful,
    i hope, but he is cruel,
    will he let me die?
    o god, valor is missing -
    valor and constancy.
  • sopranos dizisinin soundtrackinde yer alan cecilia bartolinin yorumladigi vivaldi eserlerinden biridir,bajazet operasinin timurlenk ve beyazit* ın arasında gecen savasi konu alması aslinda parcanın bu dizi icin neden uygun oldugunu acıklar sanırım...
  • cecilia bartoli söylesin diye yazmis bunu vivaldi, ötesi mumkun degil... buyrun:
    http://www.youtube.com/…a_2vs4nfaxu&feature=related
  • iyi söyleyen bir ses dinleyeni başka bir boyuta geçirebilir.dokunaklı ve zariftir. vivaldi'nin insan sesini ve tınısını ne kadar iyi bildiğini gösteren eserlerdendir.kompozisyonla uğraşanlar için ders niteliğinde olabilir. insan sesi için bir şeyler yazmak isteyen besteci adaylarının bu eseri ve genel olarak vivaldi'nin eserlerini analiz etmesini salık veriyorum.çağdaş müzik,modern müzik ayağına bağırtıp durmayın şu şancıları.

http://www.vbox7.com/play:f1fc72d9

edit:bence dünyanın en güzel şarkısı.
  • ses rengine uygun olmasından dolayı, leyla gencer'in de cecilia bartoli gibi muhteşem yorumladığı bir eser.
    http://www.youtube.com/watch?v=xnctni2idls
  • cennet diye bir şey varsa bunu dinleyenler o cenneti zaten dünyada yaşıyordur.
  • uyanip evden cikmak, ise gitmek ve hicbir sey yapmak istemediginiz gunlerde dinleyebileceginiz bir eser.

sumi jo'nun sahane yorumu: http://www.youtube.com/watch?v=asqqycalzas
  • ister cızırtılı eski kayıtlardan olsun - montserrat caballe- ,ister modern zamanlardaki tatlı soprano ve türevlerinden olsun dinlendiğinde anlaşılıyor ki - üstteki yazılarda da belirtildiği üzre - antonio vivaldi aryayı sadece cecilia bartoli için yazmıştır..nasıl bir zaman atlaması yaşadı da bunu hayal edebildi bilemiyorum ama bunu anlamak için tekrar tekrar dinlemeye gerek yok..ve fakat, şarkı genel olarak fazlasıyla içli ve güzel, herhangi birinden dinlendiğinde kişi etkilenir, gözleri dalar ve kendini kaptırabilir..ama bartoli söylediğinde, kişi kendini kaybeder, her şey flulaşır ve dinleyici yerçekiminin kaybolduğunu anlar..hayatın içli ama güzel olduğunu hatırlatması babında hem gönüllerde hem de kulaklarda her daim yankılanması gereken güzel bir aryadır...
  • özellikle cecilia bartoli ve leyla gencer'den bayıla bayıla dinlediğim, hangi mevsimde olursak olalım kışı getirten, istediğin kadar iyi gününde olsan da melankoli ve keder ile göz yaşlarına boğabilen, her notanın hakkını ve hissini veren, çoğu zaman içinde kaybolup gittiğim arya. bir hafifleme gelir sonunda ve vivaldi'ye bir kez daha şapka çıkarıp hayatınıza devam edersiniz.

not: maria callas söylemiş midir diye merak etmişimdir hep, söylemişse de ben bir türlü bulamıyorum içimde ukte olarak kaldı yeminle.
  • bestecisi vivaldi olmayan arya. asıl bestecisi geminiano giacomelli'dir. orijinal versiyonun adı da sposa, non mi conoscidir. ilk kez giacomelli'nin la merope adlı operasında kullanılmıştır. daha sonra vivaldi tarafından -farklı sözlerle- bajazet operasında kullanılmıştır (vivaldi'nin zamanında başka bestecilerin eserlerinden derleme yapıp kendi operalarında kullanmak yaygın bir uygulamaymış).

orijinal versiyonun sözleri şunlar:

sposa, non mi conosci
    madre tu non m'rammenti!
    cieli, che feci mai!
    e pur sono il tuo cor
    il tuo figlio il tuo amor
    la tua speranza!
    parla ma sei infedel!
    credi ma sei crudel!
    morir mi lascerai mi lascerai morir
    o dio, manca il valor e la costanza

cecilia bartoli'nin sesinden çok güzel bir sposa, non mi conosci yorumu
    yine bartoli'nin sesinden sposa son disprezzata yorumu

sposa son disprezzata'yı geç keşfettim ve çok çok sevdim. şu yaşıma kadar operayla uzaktan, yakından bi alakam olmadı ve bu eser sayesinde operaya ilgi duymaya başladım. özellikle bajazet'i çok merak ediyorum. bi gün izlemek nasip olur inşallah.
hesabın var mı? giriş yap