şükela:  tümü | bugün soru sor
 • beyaz eşya ve elektronikte ülkenin o anki ekonomik koşullarına göre tüketiciye %40-50'lere kadar indirim şeklinde yansıyan ticaret biçimi. likit paraya ihtiyacı olan yetkili bayii malını piyasa fiyatının oldukça altına spotçulara satar, fabrikaya taksitle satılmış gibi gösterir, her ay taksit tutarını fabrikaya öder. beyaz eşya firmalarının böyle bir oluşuma izin vermediği söylenir, gelin görün ki ankara'da yerini herkesin bildiği ve kapısında tabelası olan bir "spotçular çarşısı" bulunmaktadır..
 • 1)bayinin firmaya aylık olarak taahhüt ettiği kadar mal satamamasından dolayı firmaya imtiyazını kaybetmemek amacıyla, toplu halde, görünürde sermayesine veya zararına, spotçu tüccarlara mal satması sonucu ortaya çıkan düşük karla peşin çalışılan piyasa

  2) firmanın peşin satış alıp ile vadeliye kullandırarak satması sonucu önceden zararına, ama vadeli satış sonrasında daha yüksek karla parayı çevirmesi esasına göre çalışan toptan alıcıların oluşturduğu piyasa

  3) tüm ürünlerin 1.el olup, faturalı ambalajlı satıldığı piyasa

  4) tüm ürünler fabrika tarafından garantisi var olan piyasa
 • dikkat edilirse iyi bir şey. eskiden hep tr garantili, distribütör garantili ürün almayı yeğlerdim, ama bu fikrim yavaş yavaş değişiyor. hocam garantili aldığım bir şey arıza verdiğinde servislerin yavşaklıklarından bıktım cidden. gönderdiğin telefonun içini değiştirenler mi ararsın, her yerini çizenler mi ararsın ne bok ararsan var. sözde bunlar servis ve ürünü düzeltecekler. niye ben keriz gibi fazladan para ödeyeyim sik gibi hizmetlere? fotoğraf makinesi bakıyorum tr garantili fiyatı 2750 tl, spot fiyatı 1800 tl ve 1 yıl dükkan garantisi var. ne diye bin tl fazla vereyim aynı ürüne? lan bozulursa da bin tl para verir yine yaptırırız anasını satayım. enayi gibi niye peşin peşin tamir parasını veriyoruz anlamış değilim. yok hocam bundan sonra ben garantili ürüne sıcak bakmıyorum türkiye'de bu servislerin ipnelikleri sebebiyle. sıcak bakana da saygım var. ama iyi düşünün derim.
 • gazetelerde manşet ile metinin arasında kalan, manşetten küçük, metinden büyük puntolarla yazılan 4-5 cümleden oluşan haberin özet bölümüdür.
 • sahne ışıklarının genel adı. dikkatsiz bir göz tarafından hepsi birbirine benzetilse de şöyle ayrılırlar;

  (bkz: par 64)
  (bkz: pc)
  (bkz: fresnel)
  (bkz: profil)
  (bkz: takip spotu)
  (bkz: apc)
 • yazılı - sözlü basında haber/konu başlığı, ufak manşet.
 • 7up adli guzel icecegin maskotu. siyah gozlukleri, copten kollari ve bacaklari olan kirmizi bir noktadir kendisi.
 • ecnebilerin benekli ev hayvanı (tercihen köpek) aldıklarında koydukları standart isim.
 • ozellikle beyaz esyada bayi fiyatindan cok daha ucuza alisveris yapilabilecek,genellikle taksitli alip pesine satmaktan yarar umanlarin olusturdugu piyasa.
 • takim tezgahlarinda bulunan ve islenecek malzemeyi, x,y,z, koordinat sisteminde, 0,001mm.'ye kadar bir hassasiyetle hareket ettrimek icin kullanilan saglam metal sehpalara da spot denir.