• dinlediğim şarkının benzerlerini bulmada sorun yaşadığım müzik uyguluması. zira çalma listeme göre kendi öneri yapınca sıçıyor batırıyor. tek yaptığı listedeki müzisyenlerin farklı şarkılarını önermek. ben bir şarkıya tıkladığımda onun hangi playlistlerde olduğunu görmek istiyorum artık. spotify'ın önerilerine nazaran daha iyi keşifler yapabilirim böylelikle.
  • ukraynaca müzikleri sevdiğimi nerden çıkardığını bilmiyorum. herhalde bütün ukraynalı müzisyenleri tek tek beğenmeyene kadar devam edecek. bu kadar mı zor ya ukrayna’yla ukrayna müzikleriyle bir alakam olmadığını anlamak. nerden ne zaman denk geldi de dinledim 5 saniye anasını satim. haftalık keşfi bok gibi olan müzik dinleme uygulaması. senin algoritmana sıçam.
  • bir şarkıcı için editör listesi hayati önem taşır. editör listesine şarkınız girerse milyon dinlenebilirsiniz. editör listesine girmek için şarkı çıkış tarihini en az 4-6 hafta sonraya almanız gerekir çünkü editörlere günde binlerce şarkı gelir. dinlemeleri için yeterli zamanları olmalı.
    tabi bireysel olarak bu listelere girmek kolay değil. bu listeye giremezseniz işiniz zor.bireysel listelere girmek gerekiyor.
    spotify’da 1milyon dinlenme 4000$ civarında getirir. tabi bu değişkenlik gösteriyor. türkiye’de dinlendiyse şarkıcı daha az alır. çünkü türkiye’de spotify fiyatı avrupa’ya göre ucuzdur.
  • "muzisyenlere haklarını vermemizi sağlayan oluşum" iddiası biraz iddialı.

tek bir şarkı yayınlanmak yılların birikimi, enstrüman veya şarkı söylemesinde uzmanlaşma, yaratıcı süreçler, yine başka uzmanlarla (teknik, muzisyen) iş birliği ve maliyetleri karşılamayı gerektirir.

bunu gerçekleştirmek için harcanan zamanın fırsat maliyetini saymıyorum.

muzisyenin bu süreç sonunda elde ettiği gelir şarkıyı çalma başına 0.0032 cent civarı.

yani adamın türkiye'de asgari ücret kazanabilmesi için 75000 kez dinlenmesi lazım.
    asgari ücretle alabildiği şey 16 paket takım gitar teli, ya da 20 tane kablo. veya belki 2 tane mikrofon.

müzisyene hakkını vermek istiyorsanız konserine gideceksiniz arkadaşlar. bunun başka çıkar yolu yok. konser hala muzisyenlerin ilk - ikinciyi 10a katlayan - gelir kaynağı.
  • bu entry'yi, bir rezalet başlığı altında yazmam gerekiyordu ancak sözlük'te en az 500,000'lik bir otomobilin döşemeleri yanlış yapılmadıkça veya kaputu çökmedikçe ya da birileri sağlam bir dayak yemedikçe, onların geçer oyunu alacak bir rezaletin mağduru olabilmek, çok zor. yine de buraya yazacağım ama.

8 yıldan fazla zamandır spotify kullanıyorum. iki hesabımdaki deneme sürelerini geçersek, yani toplamda minimum 7.5 yıldır spotify premium üyesiyim. çok da sevdiğim söylenemez; türkiye'de tidal kullanma imkanı olsa, yüzüne bakmam. bu yüzden 1 mart 2020 itibariyle, youtube premium'a geçtim ve spotify premium üyeliğimi iptal ettim, o gün masaüstü ve mobil uygulamalarını da kaldırdım. dün gece eski çalma listelerime ulaşmak amacıyla, browser'ımdan oturumu açık olan hesabıma girdim. gezinirken e-mail adresimin değiştirildiğini fark ettim. daha sonra şifremin de değiştirildiğini fark ettim.

hesapla ilişkili e-mail hesabımı kontrol ettiğimde 4 mart tarihinde şifremin değiştirildiği ve abd'den yeni bir cihazda giriş yapıldığına dair mail'ler gördüm.

herkes gibi spotify support'taki gerekli yönergeleri izlemem gerektiğini biliyordum. ilgili konu başlıkları altından formla ticket açmayı denedim, durumu izah ettim. ancak şöyle bir saçmalık var: ticket'ınızın takibi de, şifre değişikliği talebinin size ait olmadığını belirteceğiniz e-mail'de bulunan şikayet formu da illa ki hesap maili üzerinden gitmek zorunda. dünyanın en saçma desteği. hesabınız gittiyse, spotify support'a ulasmak da imkansızlaşıyor.

daha sonra twitter'dan spotify cares adlı resmi destek hesabına durumu bildirdim ve başıma gelenleri anlattım. kanıt olarak mail'imdeki eski faturalarımı ve tüm işlemlerime dair mail'lerin görüntüsünü istediler. sundum. en kısa zamanda geri dönüş yapacaklarını söylediler ama 18 saat olmasına rağmen hiçbir dönüş almadım.

bu arada, hesabı ele geçiren phisher'ların çalışma yöntemi olsa gerek, siz duruma uyanmadan şifre yenileme talebi ya da yardım formu gönderdiğinizde spotify, aslında onlarla iletişime geçtiği için ikinci bir scam mail ile sizden bazı bilgiler istiyorlar ve mail'de zararlı bir link var. tabii ki bunu yemedim. geceden beri spotify destek forumlarında, reddit'te, twitter'da 10 tane yetkiliye durumu anlatıyorum. benden bu scam mail'i, inceleme için spoof@spotify.com adresine forward'lamamı istediler. herkes, "en kısa zamanda sorununuz çözülecektir." diyor ancak sadece dinlemekten başka bir şey yapmıyorlar.

güvenlikçi olmasam da ben de yazılımcıyım. 30 yıllık ömrümde ilk kez bir hesabım çalındı, nasıl olduğuna dair bir fikrim yok. forumlarda, reddit'te yüzlerce hesabı çalınan insan var. spotify'ın bazı açıkları olduğu bariz. ancak şans eseri, üç gün önce premium üyeliğimi iptal ettirmeseydim ve hesabımda kayıtlı kart bilgilerime erişilseydi ve param da çalınsaydı, demek ki spotify yine sikine takmayacaktı.

youtube premium'da bir indirme sorunu yaşadım ve bir saat içinde canlı destekle sorun halledildi ve o ayın ücreti de alınmadı sorundan dolayı, özür dilediler. dünyanın belki de en büyük music streaming service'ı, 18 saatte müşterisinin mağduriyetini gideremiyor. aylık kullanıcı sayısı yüz milyonlar olan, milyar dolarlık bir şirketten bahsediyorum.

sorunu kendim de araştırıyorum, bir çözüme kavuştuğunda entry'yi güncelleyerek bilgi veririm. ancak kullanıcılarını uyarmak istiyorum, spotify hesabınız ve bilgileriniz, pek de güvende değil.

edit: ikinci gün hesabımı kurtarabildim. sözlük'ten de benzer şeylerin başlarına geldiğini belirten mesaj atanlar oldu, zaten forumlar da hesap çalınma şikayetleri bolca var. spotify'ın açıkları olduğu belli. kendi adıma, geçmiş aksiyonlarımı değerlendirince, aklıma gelen tek ihtimal, bunun bir fingerprinting saldırısı olabileceği ancak bu yöntemle şifreye ulaşacak bir exploit oluşturmak, oldukça zor. pentester arkadaşlara pasladım. ancak şu saatten sonra spotify'a geri dönmeyi, şahsen düşünmem.
  • şarkı önerileri, benim gözlemlerime göre, tutarlı değil fakat yine de şans eseri az bilinen muhteşem grupları öğrenebiliyorsunuz. belki o gün eve dönerken narcosynthesis'i önermeseydi nevermore'u hiç tanımazdım.
  • çevrim içi müzik servisidir.
    öğrenci indiriminden yararlanmak isteyen arkadaşlara naçizane kendi tecrübem üzerinden bilgi vermek isterim.
    şimdi; eğer istenilen belge okul transkript olarak ele alalım ki siz bu transkript’in fotoğraflarını çekip yollarsanız ne kadar okunma sıkıntısı olmasa bile bazen kabul edilmeyeniliyor. o yüzden okuduğunuz okulun internet sitesinden indirilen pdf dosyası olan transkript’i yollamanız daha yararlı olacaktır.

spotify 2006 yılından bu yana stokholm, isveç merkezli spotify ab bünyesindeki bir ekip tarafından geliştirilmektedir. şirket stardoll'un eski baş teknoloji sorumlusu olan daniel ek ve tradedoubler'ın kurucu ortağı martin lorentzon tarafından stokholm'da kurulmuştur. şirketin genel merkezi londra'da ve araştırma ve geliştirme merkezi ise stokholm'da bulunmaktadır.

spotify 7 ekim 2008'de herkesin kullanımına açılmıştır. her ne kadar ücretsiz hesaplar hizmetin büyüme hızını yönetebilmek için sadece davetiye aracılığı ile alınabilirken, ödemeli abonelikler servisin kullanıma sunulması ile birlikte herkes tarafından satın alınabilmekteydi. bu dönemde spotify büyük müzik şirketleri ile yaptığı anlaşmaları da duyurdu.
  • bazılarının hala "müzisyenlere haklarını vermemizi sağlayan oluşum" sandığı platform. 1 ay boyunca 1 sanatçının albümlerini sonsuz döngüye alıp başka hiçbir sanatçıyı dinlemesen bile, premium'a verdiğin 18 (öğrenciyse 9) liranın 2-3 lirası bile gitmiyor o sanatçıya.
    "spotify kullanıyorum, sevdiğim bağımsız sanatçılara destek oluyorum" diye etrafta dolaşan keriz bilmiyor ki kendisinin verdiği aylık 18 liranın dörtte birinden daha azı sanatçılara ödeme yapılan havuza gidiyor, o havuzdaki paranın %90'ı da direk kafadan top 100'deki isimlere gidiyor. 2019 yılında 8 milyar dolar karı nasıl yaptı sence spotify?

yani senin "aylık 2 bin dinleyicisi olan çok sevdiğim kuzeyli bağımsız metal grubuna gidiyor yaşasın" dediğin para ariana grande'ye drake'e dua lipa'ya ya da liste tepelerinde her kim varsa onlara gidiyor, bu devamlı olarak gündeme gelen bir konu zaten. "sikerim böyle işi" deyip albümlerinin torrent linkini veren sanatçılar bile var.

eğer bir sanatçıya destek olmak istiyorsan konserine gidersin, online mağazasından tişört mişört alırsın ne bileyim. ben alıyor muyum? hayır. ama "spotify sayesinde sevdiğim sanatçıya haklarını veriyorum" diyerek de kendimi kandırmıyorum.
  • oluşturulan listede, şarkının listeye eklenme tarihi yerine, şarkının çıktığı tarih görülse ve bu şekilde de sıralanabilse daha kaliteli, tutarlı listeler oluşturulabilir.
  • uzun süredir premium kullanıcısı olduğum uygulama.

dinamik playlist özelliğinin gelmesini istediğim uygulama. şöyle ki ben listeye 40-50 sanatçı ekleyim, o bana her sanatçıdan bir şarkı olacak şekilde dinamik liste oluştursun. ve her seferinde listeyi dinleyeceğimde sanatçının o bir şarkısı listede farklı olsun.

çok şey mi istiyorum sayın seyirciler? metallica, megadeth, led zeppelin dinlerken yüksek sadak çalması sizin de garibinize gitmiyor mu?

edit: create similar playlist özelliği ile var olan bir listeyle yukardaki tarife benzer bir liste zaten oluşturabiliyoruz. daha önce yapmıştım niye aklıma gelmemiş. liked songs listesine de filtre yapıp istemediğimiz sanatçıları eleyebiliyormuşuz. ( henüz denemedim)

hesabın var mı? giriş yap