• (bkz: #107420354)
  • yakında podcast sayesinde bambaşka bir şeye dönüşecek oluşum, arkaplan sesiydi şimdi hayatımızı ele geçirmeye başladı.

"spotify’ın podcast alanında giderek daha büyük bir rol oynamak istediğinden ve bu konuda attığı adımlardan bültende daha önce de bahsetmiştim. bu hafta ise olabilecek en büyük adımlardan birisini attı ve bu adım podcast sektörü için yeni bir dönemin başlamasına sebep olabilir.

abd’de podcastin en büyük isimlerinden birisi olan joe rogan’ın tüm podcast ve video arşivini spotify’a taşıyacağını ve bu taşınmanın aynı zamanda diğer tüm platformlardan da çekilmesi anlamına geldiğini öğrendik. bunun podcast alanındaki en büyük transferlerden birisi olmasını ve spotify’ın video içeriğe de kapı açıyor olmasını bir kenara koyacak olursak, bu gelişmenin podcast sektörü için birçok tehlikeli gelişmeyi de beraberinde getirmesi muhtemel.

platforma özel podcastlerin normalleşmesi ve özellikle büyük isimlere büyük para yatırılması alanın tekelleşmeye, platformlara hapsolmaya ve sektördeki paranın büyük isimlerde kalıp daha küçük aktörlerin gelir bulma zorluğu yaşamasına sebep olabilir. her ne kadar “transfer” ve “100 milyon dolar” gibi kelimeleri ilk bakışta sektör büyüdü şeklinde okumak mümkün olsa da, bu dalga yakın zamanda büyümeden duraklamaya geçişe de sebep olabilir."*

*newslabturkey
  • 17.99 tl ödeme yaparak 3 aylık premium aldığım hede. ses kalitesi çok fark ediyor.
  • hem tidal hifi, hem spotify kullanan biri olarak ses kalitesi konusunda tidal'in fersah fersah gerisinde olsa da, arşiv konusunda tidal'le kıyas kabul edilemeyecek kadar geniş bir arşive sahip olan uygulama.

spotify'ın türkiye'ye geldiği ilk zamanları göz önüne alırsak, geçen sürede özellikle türkçe müzik konusunda ciddi bir atılım yaptılar. yine de 2020 yılında hala 320 kbit/sn kalitesinde müzik dinlemek insanı tatmin etmekten çok uzak bir deneyim.
  • (bkz: #85759811)

şarkının başlığına yazacaktım, madem yazılmış buraya geleyim dedim.

tez zamanda ruhuma asla'yı sezen aksu'dan yayınlaması gereken uygulama. gülşen nedir yov.
  • bu kadar tekellesmisken hala muzik oneri algoritmasi berbat. misal defalarca dinledigin ve begendigin sarkiyi haftalik oneri listesinde cikartiyor.

spotify’in kendi cikardigi listeleri asla ve asla dinlemiyorum. sebebi icin buyrunuz

muzik oneri algoritmasi da belli bir grup arasinda donuyor duruyor. soz konusu spotify olunca da, insanin istemeden aklina geliyor, algoritma da promoted hesaplarla mi sekil buluyor diye.

muzik oneri algoritmasi 10 yil onceki last.fm‘i hicbir zaman gecemedi.
  • artık nick değiştirebilme imkanı sunan dijital müzik platformu.

şimdi farkettim, yeni bir özellik mi yoksa ben mi 1800'lerde kalmışım çözemedim fakat beğendim, iyi olmuş.
  • turkey top 50'si leş olan müzik dinleme programı.
  • benim telefondan mıdır bilmiyorum ama acaip yavaş çalışan, şarkıdan şarkıya gecerken veya başka bir albümü açtığımda ekranda donma yapan uygulama. acaba diyorum biraz da deezer'a mı yolunsam.
  • kullanıcılarının müzik kütüphanelerine 10 binden fazla şarkı kaydedebilmelerini sağlayacak olan yeni bir güncelleme üzerinde çalıştığını açıklayan müzik uygulaması.
hesabın var mı? giriş yap