şükela:  tümü | bugün
  • merhaba,

müzik dinlemek ile çok zaman kaybeden birisi olarak ekşi sözlük formatı için hafif değişik gelebilecek ve ekşi sözlük'teki müzik bağımlıları için faydalı olabilecek bir adım başlatmak istedim.

her ne kadar toplumun özünden çıkmış şeylerden ve üretiminden memnun olmasam da, insanların bireysellik duygusunu balon edip başka karakterlerin üzerine yatırışını izlemek ile
    yaşam acizliklerini görsem de, bazı alanlardaki bireysellik mücadelesini inkar edemem; müzik gibi. kişisel olarak, bireysel kalarak bazı şeyleri becerip "kendi başınıza" olmaktan ölesiye korkarken, konu müzik keşfetmeye ve/veya paylaşmaya geldiğinde ne hikmetse herkes bencilliğini bir yastık gibi kapıp mışıl mışıl takılıyor öyle kendi halinde.

bunu demek senin ne haddine lan lavuk, diyorsanız beceremediğiniz sözde dostluklarınızdan ve spotify'dan anlayabiliyorum. zaman zaman, henüz kimsenin keşfetmediği sanatçıların, türkler tarafından dinlenildiğini, bombardıman edildiğini ya da youtube'daki yabancı şarkıların altında yorumlara yığıldığını ve şöyle cevaplarda bulunduğunu biliyorum...

"bizimkiler yorum yapmış da biz yapmaz mıyız? yeyyy!?" (varan 1)
    "olm herkes türkmüş lan iyi baya" (varan 2)
    "bu kadar güzel şarkıda bu kadar çok türk'ü görmek beni çok şaşırtıyor" (evet canım, beni de şaşırtıyor)

pek çok sanatçının, spotify'da kendi milletinden de daha fazla dinlenildiği farklı ülkeler görüyorum. örneğin, robin foster adlı fransız sanatçının elin fransızlarından çok, en çok dinlenilen ülkeler sıralamasında 1. istanbul, 2. paris, 3. ankara, 4. izmir yazdığını görebiliyorum mesela en absürt biçimde.
    diyeceğim o ki.. bre gavurlar, elin fransız sanatçısını, elin parislisinden çok dinleyecek kadar ne travma yaşadınız?! hayır, bir de kim keşfediyor bunları bu kadar? gelin tanış olalım, sevişelim yahu. insan gerçekten hayret ediyor.

bazen hiç beklenmedik bir anda, spotify'da gezinirken sanatçıların "hakkında" kısmına girdiğimde yaşadığım o şoku, midemdeki uçuşan kelebeklerin bıraktığı o harika hissi tarif edemem size...

"kim bunlar yeaa?!.. keşke tanışabilsem ve sohbet edebilsem o kişilerle.." desem de, onlarla asla tanışamayacak ve konuşamayacak olmam, yüzlerinin neye benzediklerini veya kıyafetlerinin bana neyi andırdıklarını bilemeyecek olmam, o gökyüzünden daha hafif, tanrı'dan daha güzel, kara deliğin çocuklarından daha katı ve korkunç derecede baştan çıkarıcı zihinlerin dünyalarına asla giremeyecek olmam, kendimde buruk bir hüzün ve sevinç bırakıyor.

bizler, birileri, bir şekilde bir yerlerde hep "dinliyoruz", ama hepimiz ayrı dünyalardayız; aynı evrenin içindeyiz fakat samanyollarımız kopuk kopuk. birbirimizin, bizim gibi birilerinin yaşadığından veya var olduğundan bile emin değiliz. işte bu yüzden, bu başlığı size taşımak ve sizler gibi olanlara armağan etmek istedim. benim gibi bu araştırmaya ve keşfe sahip, bu durumdan muzdarip olanlara kapı aralamak istedim. buraya, keşfedildiğinde insana farkındalık ve mutluluk katacak, eksik kalan esrarengiz kişilerin, mistik duygularına ait muazzam sanatçılarını göstereceğim, spotify'da dinlenme sırası olarak en çok türklerin başı çekmiş olduğu sanatçıları.

sizin de dikkatinizi çekmiş, böyle güzel, underrate, en abuk subuk, en kıyıda köşede kalmış "ulan pes artık!, kim dinliyor bu sanatçıları bu kadar" diye sitem ettiğiniz, merak ettiğiniz, bildiğiniz gruplarınız varsa, o birikimlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin; ki, burada kim neyi dinliyormuş, hep birlikte, hem kendimiz adına görelim hem de belki kim bilir, insanların tanışmasına vesile olmuş oluruz.

bunun fark eden için güzel bir hazine olduğuna inanıyorum.

bütün bu özünde silik, yazıldığında şaşalı gözüken isimlerin size bir ahbap ve ışık tutması dileği ile.

...

*dipnot: spotify'ın dinle(n)me verileri haftalık olarak güncellenmekte. bu yüzden daha önceleri ilk sıralamalarda olan ülkeler şu an baktığınızda farklı sonuçlar veriyor olabilir.

** sanatçıların yanında bulunan müzikler sadece bir örnektir. en iyi parçalar kişiden kişiye değişebilir.

...

a
    (bkz: alcest) .
    (bkz: all india radio) .
    (bkz: amesoeurs) .
    (bkz: agnes obel).
    (bkz: airbag).
    (bkz: ane brun) .
    (bkz: assemble head in sunburst sound) .
    (bkz: anathema) .
    (bkz: arbouretum) .
    (bkz: a whisper in the noise) .
    (bkz: agalloch) .

b
    (bkz: blackfield) .
    (bkz: beth hart) .
    (bkz: blueneck).
    (bkz: balmorhea) .

c
    (bkz: crippled black phoenix) .
    (bkz: che aimee dorval) .
    (bkz: camel) .

d
    (bkz: devics).
    (bkz: daylight dies).
    (bkz: dead can dance).

e
    (bkz: exitmusic).
    (bkz: eloy).
    (bkz: empyrium) .

g
    (bkz: gazpacho) .
    (bkz: ghost brigade) .
    (bkz: grails) .

h
    (bkz: hooverphonic) .
    (bkz: haggard) .

i
    (bkz: in gowan ring) .

j
    (bkz: josef van wissem) .
    (bkz: jess and the ancient ones) .

k
    (bkz: katatonia) .
    (bkz: kwoon) .

l
    (bkz: les discrets) .
    (bkz: low) .
    (bkz: lunatic soul) .
    (bkz: lilium).
    (bkz: loorena mckennitt) .

m
    (bkz: morcheeba) .
    (bkz: midas fall) .
    (bkz: madrugada) .
    (bkz: michelle gurevich) .
    (bkz: mud flow) .

n
    (bkz: novembre) .
    (bkz: no clear mind) .
    (bkz: nebelung) .
    (bkz: neun welten) .

o
    (bkz: other lives) .
    (bkz: olöf arnalds) .
    (bkz: october falls).
    (bkz: opeth) .
    (bkz: oceansize).
    (bkz: over the ocean) .

p
    (bkz: pain of salvation) .
    (bkz: portishead) .
    (bkz: porcupine tree) .
    (bkz: phideaux) .

r
    (bkz: riverside) .
    (bkz: ride) .
    (bkz: robin foster) .

s
    (bkz: swallow the sun) .
    (bkz: shape of despair) .
    (bkz: soen) .
    (bkz: sleep dealer) .
    (bkz: she keeps bees) .
    (bkz: saturnus) .
    (bkz: shamrain) .
    (bkz: soley) .

t
    (bkz: the veils) .
    (bkz: thurizas) .
    (bkz: throes of down) .
    (bkz: the kilimanjaro darkjazz ensemble) .
    (bkz: the mayan factor) .
    (bkz: the pineapple thief) .
    (bkz: trees of eternity) .
    (bkz: the dale cooper quartet) .
    (bkz: tindersticks) .
    (bkz: tenhi) .

v
    (bkz: virgin black) .

bu grupların pek çoğu benim için çok çok eskilerde kaldıkları için artık gerekli tadı bana vermiyor.
    umarım siz beğenebilirsiniz.

[ parisliden çok parisli olan, o fransız gavurları unutmadığım için, entry'de bahsi geçen robin foster'ı da eklemeyi bir borç bilirim. ehe.]