şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir kişinin; kendi davranış veya görünümüne, diğer insanların gerçekte olduğundan daha fazla dikkat verdiğini sanması. kendimizi merkezdeymiş gibi algılamamız, bir çeşit yanılgı.
  • http://www.wordspy.com/words/spotlighteffect.asp

(bkz: sosyal psikoloji)

ve ayrıca: rules for aging, roger rosenblatt
  • default turk unlusu hastaligi.
  • kişinin zaman zaman kendisine gereğinden fazla odaklanmasıyla doğrudan bağlantılı bir durum. örneğin bir restoranda yemek esnasında çatalı salataya daldırırken kazara bir kısmını masaya döktüğümüzde etrafa karşı lüzumsuz bir mahcubiyet hissederiz. halbuki durumu fark eden olsa olsa bir iki kişi vardır ki onların da olan biten umurunda değildir
  • kişinin genelde karşılaştığı durumlarda herşeyi kişisel algılamasına sebep olur. bu etki altındaki kişiler sosyal anlamda aşırı hassas durumda olabilir.
  • gazetecilik dersi veren bir filmdir. izleyene kadar en iyi film oscar ını neden revenanta vermediklerini merak etmiştim şimdi hak veriyorum.
  • anksiyete bozukluğu ile doğrudan bağlantılı bir etkidir. insanların gözlerinin sürekli sizin üzerinizdeymiş gibi gelmesi bence bütün insanlarda az da olsa vardır. kendinizi çirkin bulduğunuz bir gün dışarıya çıkmaktan korkarsınız ama aslında arkadaşlarınız sizi dün gördüğünden çok da farklı görmezler. anksiyete bozukluğu olan kişiler de sürekli kendilerini başkalarının dikkatindeymiş gibi hissederek kaygılanır.

misal; anksiyete bozukluğu olan bir arkadaşım ile dışarı çıkmıştık. hiçbir şey yokken kaygılanmaya ve terlemeye başladı. üstünde siyah bir tişört vardı, terlediği için sırtının ıslak olduğunu ve kötü göründüğünü düşünüyordu. bana devamlı "sırtım çok kötü mü görünüyor" şeklinde sorular soruyor, ne desem tatmin olmuyordu. son olarak sırtının resmini çektim ona gösterdim. hala daha tatmin olmamıştı, bütün insanların onu gördüğüne inanıyordu.

(bkz: sosyal anksiyete bozukluğu)
  • spotlight etkisi – hatalarınız zannettiğiniz kadar başkalarının gözüne batmıyor.

özellikle facebook, ınstagram ve snapchat gibi sosyal medya uygulamalarının etkisiyle günümüz insanında sürekli gözlendiği veya kendisinin dikkati çektiği hissi var. bu bazen öyle bir noktaya varabilir ki, kişi görüntüsü ve davranışları konusunda paranoyaya kapılabilir. ancak psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, aslında kusurlarınız başkalarının gözüne zannettiğiniz kadar batmıyor.

cornell üniversitesi’nde bir grup psikolog, katılımcıların üzerine üstünde utandırıcı bir resmin olduğu t-shirtler giydirirler, ve onlara bu t-shirt’ü kaç kişinin farkedeceğini sorarlar. sonuçlar şunu gösterir: deneye katılanlar, kendilerini gerçeğe göre 2 kat fazla kişinin farkedeceğini belirtmişlerdir.

bu psikolojik araştırmadan çıkarmanız gereken şey: sandığınızdan daha az fark ediliyorsunuz. o yüzden umumi yerlerde kendinizi çok da kasmayın. ayrıca küçük bir kusur işlediğinizde yerin dibine geçmenize gerek yok.