• o artık otonom.link
  • 2019'da satışa sunulması planlanan robot.
  • asimov un vakıf serisinin ana hikayesi, çökmekte olan galaktik imparatorluğun sonunu gören hari seldon un, binlerce yıl sürecek bir çöküşün insanlığa vereceği zararı öngörmesi, ve bu çöküşü hızlandırmak için iki vakıf kurarak galaksinin iki ucuna yerleştirmesidir.
    birinci vakıf teknoloji ve sayısal bilimlerde ikincisi de psikoloji ve beşeri bilimlerde ilerleyecektir.
    birinci vakıf yerleşmek için galaksinin en ucunda üzerinde değerli maden veya tarım alanları bulunmayan bir gezegeni seçer. oradaki tavsiye şudur, galaktik imparatorluk çökerken teknolojisi de onunla beraber yok olacak, siz teknolojinizi geliştirmeye devam edeceksiniz. komşu gezegenlere bu teknolojiyi yok pahasına, çok düşük karlarla satacaksınız ki onların teknoloji geliştirmesine gerek olmasın. zamanla teknoloji geliştirmenin maliyeti sizden satın alma maliyetinin öyle üstüne çıkacak ki artık her ürün için size başvurmak zorunda kalacaklar. devamında teknoloji geliştirecek altyapıları bile olmayacak, işte o gün siz onlara teknolojinizi istediğiniz fiyata satabilir hale geleceksiniz. ve o gün teknolojinizi sadece para veya değerli madenler karşılığı değil, istediğiniz tüm politik avantajlar karşılığında sadece istediğiniz kadarını, tamamen sizin kontrolünüz altında olacak şekilde satar hale geleceksiniz. o gün yeni galaktik imparatorluğun başlangıcı bu gezegende olacak.
    bu robotlara bakarken şirin, ev köpeğine benzeyen tatlışlar görüyor olabilrsiniz, ben bu robotlara bakarken, silah görüyorum. ve adamlar fersah fersah ilerideler bizden.
  • ürkütücü bulunan boston dynamics robotu
    bence ürkütücü değil gayet ev hayvanı modunda tasarlamışlar. hatta o tek kolla "oğlum topu getir" deseniz ısırıp topu patlatacakmış gibi duruyor. yalnız çok ses çıkarıyor.

video 0:49'dan itibaren yaptığı hareket efsane.

korkunçlu video

(link için saftirik tilki'ye teşekkürler.)

edit: haber başlığında korkunç* diyor ben demedim. şahsi fikrim ise o kameraya bakma sahnesi değil de adamların sahip olduğu teknolojinin korkunçluğu yönünde. mesela diz eklemini mükemmel yapmışlar protez sanayiinde müthiş bir gelişme ama protez ve robotların savaş sanayiinin artıkları olarak günlük hayata geçirildiğini düşündükçe ürperiyorum.
  • bir badi entrysinde "ürkütücü bulunmuş" demiş.
    nesi ürkütücü?
    öncelikle bilimden uzak olursanız ürkütücü bulmanız normal. adamlar onlarca yıldır bunlarla uğraşıyor. bd'nin eski videolarına bakın. sadece düz yürüken dengesini sağlaması için ne kadar çaba gösterdiklerini, örnekleri izleyin.
    yalnız yaşlılar ve engelliler için faydasını hayal bile edemiyorum.
    20 yıl önce (özellikle türkiye'de) elektrikli tekerlekli sandalye ne kadar azdı. şimdi her yerde engelli görebiliyoruz. o zaman sokakta görenler "ne ilginç" dercesine bakıyordu. joystick ile kumanda edilen şarjlı ve tekerlekli bir aracın bundan farkı ne? ondan ürkmüyorsanız bundan da ürkmeniz anlamsız.
  • dış yüzeyi kaplanmış hali gayet başarılı görünen boston dynamics üretimi ls3, big dog, cheetah dan evrilip evcilleşmiş güzelleşmiş 4 ayaklı 1 kollu robot.
hesabın var mı? giriş yap