• ilk önce kanalizasyon kapaklarında bu yazıyı gördüğümde kendi kendime lan bu olsa olsa roma su ve kanalizasyon idaresi'nin kısaltmasıdır diye düşünmüştüm. gerçek anlamını öğrenince aferin iyi düşünmüşsün dedim kendime.
  • senatus populusque romanus'un kisaltmasi. tahmini olarak "senato ve roma halki"nin latincesidir.
  • sony-sqny hinliğini hatırlatan bir kısaltmadır.
    q harfindeki kancanın çok küçük yazılmasından ötürü uzun bir zaman arenada imparator locasının altında devasa harflerle "spor" yazdığına inandım.
    tribünleri dolduran binlerce taraftarın niçin gerizekalı yerine koyulduğunu düşündüm; belki de gladyatörleri böyle teşvik ediyorlardır dedim.
    gerçeği öğrendiğim akşam ilk işim trt'de yayınlanan programın adının "spqr stüdyosu" olup olmadığını murakabe etmek olmuştu.
  • bu azametli kısaltma içindeki populus kelimesi tüm halkı değil vatandaş romalılardan oluşan imtiyazlı kesimi belirtmektedir.
  • rome total war da size "su sehri al, simdi bu limani ablukaya al, simdi yollari supur" gibi emirler yagdiran kurum.
  • romalı olmayan italyanların esprisini yaptığı kısaltma. 'sono porchi questi romani' (bu romalılar domuz) olarak ta açılabilir.
  • "spqr" : "senatus populusque romanus." ("senato ve roma halki") . bu latince slogan asirlar boyu roma imparatorlugunun buyuklugunun simgesi olmustur.
  • senatosu curumus, halki ise bazi bakimlardan gercekten sansli bir sehirde yasamis olsa da insana gercekten huzun ve keder veren bir kisaltmadir bu. iz birakmak bu olsa gerek. binlerce yil sonra dunyada esen ruzgarlarda kollektif bir aninin fisiltilari birakmak iste budur derim. bazen barda icerken sigarami yakar, biramdan bir yudum alir ve derin bir nefes vererek senatus populus que romanus diye fisildar kendi kendime manyak gibi gulumserim. tuhaf ve cok kisa okult bir ayin gibidir bunu yapmak. ama yaptiktan sonra hep hafiflemis hissederim.
  • "roma halkı ve senatosu"'nun kısaltılmışıdır, asteriks kitaplarında falan da rastlanır. ayrica (bkz: que)
  • roma'nin her bir yani bu s.p.q.r. yazisiyla donatilmi$tir ..
hesabın var mı? giriş yap