• senatus populusque romanus'un kisaltmasi. tahmini olarak "senato ve roma halki"nin latincesidir.
  • roma'nin her bir yani bu s.p.q.r. yazisiyla donatilmi$tir ..
  • "roma halkı ve senatosu"'nun kısaltılmışıdır, asteriks kitaplarında falan da rastlanır. ayrica (bkz: que)
  • sony-sqny hinliğini hatırlatan bir kısaltmadır.
    q harfindeki kancanın çok küçük yazılmasından ötürü uzun bir zaman arenada imparator locasının altında devasa harflerle "spor" yazdığına inandım.
    tribünleri dolduran binlerce taraftarın niçin gerizekalı yerine koyulduğunu düşündüm; belki de gladyatörleri böyle teşvik ediyorlardır dedim.
    gerçeği öğrendiğim akşam ilk işim trt'de yayınlanan programın adının "spqr stüdyosu" olup olmadığını murakabe etmek olmuştu.
  • "spqr" : "senatus populusque romanus." ("senato ve roma halki") . bu latince slogan asirlar boyu roma imparatorlugunun buyuklugunun simgesi olmustur.
  • romalı olmayan italyanların esprisini yaptığı kısaltma. 'sono porchi questi romani' (bu romalılar domuz) olarak ta açılabilir.
  • (bkz: psqr)
  • senatoyu muhim kılan, demokrasi denilen şeyin güney avrupa da adım adım büyüdüğünün bir resmidir.
  • bu azametli kısaltma içindeki populus kelimesi tüm halkı değil vatandaş romalılardan oluşan imtiyazlı kesimi belirtmektedir.
  • roma'da halen mazgallarda veya banklarda görebileceğiniz yazı. spor kelimesi burdan türemiştir, s.p.q.r *
hesabın var mı? giriş yap