şükela:  tümü | bugün
 • yağmurlama sulama yapmak için kullanılan, yağmurlama başlıklarından belirli bir basınç altında suyu havaya püskürten bir çeşit fiskiye.
 • otopark, alışveriş merkezi vb. büyük yapılarda yangınla mücadeli için kullanılan söndürme ekipmanı. 60lt./dakika debide çalışır. ucundaki civa sayesinde, yangın çıktığı anda belli bir sıcaklığa ulaştığı anda, ucundaki civa yükselerek sibobunu açaraktan boruda ki suyu yağmurlama şekliden yangın alanına bırakır.

  2 türlü sistemi vardır. binanın kullanım amacına göre sistem seçimi yapılır

  1- ıslak boru tesisatı: borularda sprinkler ucunda hazır halde bekleyen su sibobun açılmasıyla aniden mahale boşalarak yangını söndürmeye çalışır,
  2-kuru boru tesisatı: borularda su yoktur, yangın çıktığı anda algılama dedektörleri vasıtasıyla yangının çıktığı pompa dairesine iletilerek, pompa sisteme su basar ve sprinkler ucuna ulaştığında da sibopları açık olan sprinklerlerden mahale su boşalır.

  gelelim neden ıslak ve kuru tesisat var;

  ıslak boru tesisatı örneğin otoparkta bir araç patladı ve aniden sönmesi gerekiyor bunun için;
  peki neden kuru boru tesisatı var, örneğin kütüphanede bir yangın çıktı fakat sprinkler değilde yangın dolabıylada söndürülebilecek bir yangın. dolayısıyla kuru boru tesisatında yangın çıksa bile suyun gelmesi belli bir vakit geçeceği için sprinklerler devre dışı bırakılabilir ve binlerce kitabı korumuş olursunuz.

  ya tam tersi olsa;

  -otoparka ıslak boru tesisatı yerine kuru boru tesisatı yapılsa?
  * yangın çıkar suyun gelmesini bekleyene kadar 3-4 hatta 5-10 araçta yanar kül olur,

  -kütüphaneye kuru boru tesisatı yerine ıslak boru tesisatı yapılsa?
  *ufak bir kağıt parçasını yakıp dedektörlere yaklaştığınız anda kitaplar ıslanacak ve olmayak. biz bunu istemiyoruz falan filan.
hesabın var mı? giriş yap