şükela:  tümü | bugün
 • yagmurlama'da denir bazilari tarafindan. bu arada holywod sayesinde halk tarafından yanlış bilinen ve önceki entrydede kısaca bahsedilen bir konudan bahsetmek istiyorum. sanıldığı gibi mekan içinde bulunan (alışveriş merkezleri, hava alanları,ofisler vs.) ve üzerinde yangın halinde buraya basınız, yangında kolu asagi cekiniz gibi ikaz sitemleri direkt filmlerde olduğu gibi sprinkleri çalıştırmaz. sprinkler başlığı metal bir aksamdır ve ucunda içi civa dolu cam bir tüp bulunmaktadır bunun ısınıp genleşerek ve içinde bulunan camı patlatarak yağmurlamaya başlayabilmesi için belli bir sıcaklığa ulaşması gerekmektedir (mekanın işlevine göre sıcaklık dereceleri değişken tipleri vardır) dolayısı ile normal bir ofis katında sıcaklık 65 dereceyi geçmeden hiç bir sprinkler patlamaz.
  yangın tesisatında hazırda tutulan ve kolektörlerden gelen su genelde 9 ila 16 barlık bir basınçlandırmayla tutulmaktadır dolayısı ile patladığında hakkaten sağlam bir su mekana boşalmaya başlar. hatta bazen bu fazlaca suyun binaya maddi zararı yangından daha fazla olur.
 • bahçelerde, golf, futbol sahalarında vs. çim sulamak için kullanılan, istenilen açı boyunca dönerek, istenilen basınçta su fışkırtan, çalışırken patapatapatapata ses çıkartan alet. kucuk bahcelerde kullanılan normal boylarından, tarla sulaması vs. icin kullanılan hayvan buyuklerine kadar her amac icin olanı vardır. turkcesi de sprinkler dir. popup modelleri de bulunur.

  (bkz: yagmurlama)
 • bruce naumannın çok yer eden ve apzından püskürttüğü suyu konu alan bir modern sanat çalışması.
 • türkçeye "püskürtücü" olarak çevrilebilen, yagmurlama sisteminin bir parçasidir.

  kahirede bir otel odasinda duvara monte edilmis, dösemeden yaklasik 2,50m yükseklikteki pükürtücünün altinda "lütfen elbise asmayiniz.*" ibaresini gördügümde dumur olmustum. hayir oraya nasil yetisirsin, ne asarsin, nasil geri alirsin...*
 • türkçede sprinkin çoğul hali olarak kullanılır; herhalde bir çok sprinkler için sprinklerler demenin zorluğundan kaynaklanıyor.

  bunları satanlar dahil;tek bir püskürtücüye sprink der.
 • püskürtme, fışkırtma, çiseleme anlamlarına gelebilen sprinkle fiilinden türemiş ingilizce bir kelime. bir yangın söndürme sistemi olmasının dışında, rulette tek sayı üzerine büyük bahisler oynayarak kısa sürede çok para kazanmaya çalışan kişilere verilen bir isimmiş bu. komedi filmlerde falan görebileceğimiz bu tiplerin ne rulet ne de olasılık konularında en ufak bir fikri yoktur. ama gel gör ki o top gider bunların ellerindeki bütün parayı yatırdıkları sayının üzerinde durur. sonra ben kanalı değiştiririm..
 • canlı yayında açılanlar da vardır
  örnek: http://vimeo.com/4965587
 • adana'daki adı dabanca olan alettir.
 • tesisatçıların malzeme sipariş listelerinde "yangın sipringi" olarak geçen eleman.
  dün de şöyle bir diyalogta yer buldu kendileri;

  -mimar hanım sipringler geldi mi?
  -geldi, depoda.
  -baktınız mı nasıllar?
  -nesine bakayım, bildiğin sprinkler işte.
  -yok yok çok tatlı onlar, içinde böyle renkli bi sıvı var o patlıyor suları fışkırttırıyor falan. süper.

  (gitti depodan bir kutu sprinkler aldı, oturdu yarım saat onlarla oynadı. manyak evet.)