• sol framede adını görünce allah belanı virsin dediğim.
  • bir hafta sabahlara kadar uğraştıktan sonra r2'yi eksi veren program. o kadar datayı inceleyeceğimize ödev grubu arkadaşlarımızla bir risk alıp r'nin önündeki eksiyi silivermiştik.
  • tüm tıp bilimleri asistanlarının başbelası programı. ulen adamlar iyileşmiş işte daha öncesine göre daha iyi diyosun spss aradaki fark anlamsız diyo. nasıl anlamsız hayvan, ben o hastaları iyi edecem diye kıçımı yırrtım...
  • genellikle psikoloji, istatistik, sosyoloji ve bunlar gibi sosyal bilimcilerin çalışmaları için kullandıkları anket analiz programı.

bu programı daha yeni duydum. kurumum için hazırladığım bir tez var. orada da son bölümü anket çalışması için ayırmıştım. meğersem anket işi öyle kolay değilmiş. bu programa veri girilip çalışmaya güvenirlik analizi (akademik tezlerde en az 70-85 arası çıkmalı), t-testi, anova testi, betimsel istatistikler vs gibi işlemler yapılması gerekiyormuş.

önce bunu birilerine yaptırmayı düşündüm. akademik tez hazırlamadığım, tezi kuruma hazırladığım ve bana atanan danışman emekliliği gelmiş bir kamu inşaat mühendisi olduğu için biraz tek başıma kaldım. fakat burdan yardımsever bir yazar (istatistikci1903, kendisine çok teşekkür ederim) yemliha durmaz diye bir adamın ismini verdi. bu adamın spss ile ilgili öğretici videolarının yaklaşık %80'ini izledim ve 3 gün içinde tez için kullanılacak tüm verileri ve analizleri çıkardım.

1 hafta önce sıfır bilgisi olan, sosyal bilimci bile olmayan, böyle bir programın varlığını haziran 2020'de duyan biri olarak aşağıdaki videoları izlediğinizde programı yardımsız şekilde kavrayacağınızı ve kendi başınıza bu işin altından kalkacağınızı düşünüyorum.

ders 1 spss menüler ve görevleri
    ders 2 spss veri anket girişi ve değişkenlerin tanımlanması
    ders 3 spss hatalı veri bulma ve soruları ters çevirme
    ders 4 spss güvenilirlik analizi
    ders 5 spss betimsel istatistikler ( frekans-yüzde-ortalama-standart sapma)
    ders 6 spss ölçeklerin ortalanmasının alınması
    ders 7 spss t testi
    ders 8 spss tek yönlü anova analizi
    ders 9 spss korelasyon analizi
    ders 10 spss basit doğrusal regresyon analizi
    ders 11 spss'de çoklu yani birden fazla seçenekli soru girişi nasıl yapılır?
    ders 12 spss'de çoklu yanıt ( birden fazla seçenekli) soru girişi analizi nasıl yapılır?

müthiş anlatıyor yemliha. istatistikci1903 nickli yazar, youtube'da spss'yi en iyi anlatanın yemliha olduğunu, hatta özel sorular için iletişimde de çok açık biri olduğunu söyledi. ya bu adamı dinlerken öğrenmemeniz mümkün değil. neyin, ne için yapıldığını da aktarıyor. her şeyi tam halledemeseniz de, yardımsız, tek başınıza bir çok noktayı bu adamı dinleyerek başarırsınız bana göre.

programı nasıl kurulacağı üzerine psikoloji mezunlarına ve istatistikçilere haber salmıştım. hiç ona buna sormaya gerek yok. araştırınca aşağıda linkini vereceğim bir adam buldum. videosunda spss'nin nasıl kurulacağı bilgisini ve hemen altında da kurulum dosyasının linkini paylaşmış. spss 18 sürümünü seçtim özellikle. hem istatistikçi1903 hem de yemliha birlikte bunu önerdiler. sanırım bu bizdeki autocad 2007 gibi. autocad olan her bilgisayarda bu sürüm açılır. bu spss 18'inde bunun gibi bir nedenden kaynaklı önerildiğini düşünüyorum.

spss 18 adım adım yükleme
  • bir kaç günden fazla muatap olunduğunda, anlamsız ve kayıp değerleri -1, -2 olarak tanımlayabileceğimiz, birisi "evet" dediğinde, "1" diye cevap verebileceğimiz, sabah uyandıran çalar saatin her bipbipini, output'ta birbiri arkasından beliren crosstab'lar olarak algılayabileceğimiz program.
  • bu programın ne olduğunu göstermeden bilimsel araştırma yöntemleri dersini veren hocalar var bu memlekette.

ayrıca bu bahsi geçen hocalar bu program vasıtasıyla elde edilen verilerin yorumlandığı bir de güzel makale yazımı isterler dersteki başarının değerlendirilmesi için. vardığım kanı şu artık: öğrenilmesinin zor olduğundan ötürü bilenlerin de bencilce davranarak öğretmeye yanaşmadığı yazılım.

sonra bu ülkede bilim yok, eğitime değer yok, vs. vs.
  • bu bir analiz programı. psikoloklar filan kullanıyo.. benimde acayip ihtiyacım var..spss 10.0 version ı yeni çıktı.. dataları girmen ve dökül veri dökül demen sonucunda senin 1 yıl uğraşıpta ancak bulabileceğinveriler birkaç saniyede bulunuyo.. ayrıca bana zorla okuttukları dersinde adı. (bkz: isyanlardayım)
  • en kullanıcı dostu istatistik yazılımı olması sebebiyle en yaygın kullanılan programdır. ancak, doğrulayıcı faktör analizi yapamayışı (amos'u satın almak gerekiyor onun için) ve çok büyük veri setleriyle iyi başa çıkamaması önemli eksiklikleri olarak görünüyor. bir de ölçek geliştirirken madde analizi içinde seçenek analizleri yapmaya imkan tanımaması ve madde yanıt kuramı ile modelleme yapamayışı gibi bir sıkıntıları vardır. bu konularda iş yapılması gerekmediği sürece kullanmak ve çıktılarını anlamak diğer yazılımlardan kolaydır. bu sebeple veri analizi yapan kişilerden yetkin olmayanlarının kullanabildikleri tek programdır.

spss öğrenen her türk vatandaşı spss ile veri analizi yapılır ilanını asar ve ücret karşılığı veri analizi yapmaya başlar. ancak aslolan

1) hangi araştırma problemlerine ışık tutabilmek için hangi ölçme aracıyla veri toplanması gerektiğini,
    2) hangi analizlerin yapılması gerektiğini,
    3) yapılan istatistiksel analizlerin sayıltılarının ne ölçüde sağlandığının,
    4) parametrik testler için gerekli örneklem sayısının kaç olduğunun, örneklem yeterli değilse ne yapılması gerektiğinin,
    5) bulgulardan hangi sonuçların çıkarılıp ve en önemlisi hangilerinin çıkarılamayacağını bilmektir.

sonuç olarak, bütün bunlar göz önüne alınarak bulgu ve yorum yazılması gerekir.
  • neyi neden yaptığınızı öğrenmek icin:

(bkz: andy field)

bana türkçe gerek derseniz:

(bkz: sevilay kilmen)
  • her şeyi mükemmel şekilde yapabildiğim ama neyi neden yaptığımı asla bilmediğim istatistik programı. içindeyken kendimi deepweb’te gibi hissediyorum.

sözlü sınavda ne halt edeceğim bakalım.
hesabın var mı? giriş yap