şükela:  tümü | bugün
 • rusya'nın geliştirdiğini iddia ettiği koronavirüs aşısının ismiymiş.

  rusya doğrudan yatırım fonu’nun başkanı kirill dmitriev, aşının uluslararası piyasalardaki adının, soğuk savaş dönemindeki uzay yarışına ve dünyanın ilk yapay uydusuna atıfla ‘sputnik v’ olacağını açıkladı.

  kaynak
 • rusça , "yol arkadaşı" anlamına gelen ve aynı zamanda sovyetlerin uzaydaki ilk uydularına verdiği isimdir. onlar için özel bir anlam ifade ediyor.
 • koronavirüs için geliştirilen ilk tescilli aşının ismidir.
  etkililiği ve kullanılabilirliği tartışılır.
 • ruslar tarafından bulunan covid-19'un çözümü olan aşıdır. putin'in kızında denendiği ve başarılı olduğu putin tarafından söylenmişti. yakında seri üretime geçecekler imiş.

  her gün bir aşı haberinin çıktığı şu günlerde, ne kadar etkili bir aşıdır yaşayıp göreceğiz. darısı başımıza.
 • koronavirus için geliştirilen ve kimsenin ciddiye almadığı aşı. daha önceden okuduğum kadarıyla aşı geliştirmede testlerin uzun süreler aldığını biliyorum. kısa sürede sonuç almalari için bazi testlerin atlanması gerek, etkinliği tartışılır bu aşının.
 • bunlarda uzaya uydu gönderir sputnik, haber ajansı kurarlar adı sputnik, aşı bulurlar sputnik yakında ülkenin ismi sputnik olursa şaşırmayın.
 • tarafsız bir kuruluş tarafından testleri yapılıp, veriler çıkartılsın, olumlu görünürse kendi aşımmış gibi savunmazsam namerdim.

  tanım: güvenemediğim aşıdır.
 • rusya’nın koronavirüs belasını yenmek için geliştirdiğini açıkladığı aşının ismi. açıkçası bunun gerçek olmadığını düşünüyorum çünkü aşı insanlı deneylere başladığı an şov yapılırdı ama duymadık bir şey. daha iki gün önce trump reyiz de aşının 4 kasım’da hazır olacağını açıklamıştı. çin desen her gün bir aşı buluyor. sözün özü kandırmayın dünyalıları. ha bir de aşının kızının üzerinde denendiğini söylemiş putin. türk esnafı da böyle. bir ürünün kalitesini sorguladığınızda aynısını ben kullanıyorum abicim der. ha tamam alalım hemen o zaman.
 • rusya federasyonu tarafından bulunduğu, devlet başkanı vladimir putin tarafından açıklanan covid-19 aşısının adı.
 • rusya icin oldugu kadar abd icin de ozel
  bir anlam ifade ediyor bu isim.

  abd bu isme konu uydunun hirsindan geberip nasadaki cayciya kadar herkesi somurerek ay'a kadar cikti zira. sovyetler uzay yarisinda uzun sure ondeydi.

  kennedy 62'deki meshur konusmasinda "biz ayin gotune kadar girecez" dedi ve ardindan ta o gun, 62-69 arasi 25 milyar dolar harcayarak (bu rakam hala ve hala muthis bir rakam. 60 yil onceden bahsediyoruz) ve 400.000 insani somururcesine calistirarak, programini olmasi gerekenden cok daha daraltarak ay'a cikti. cikti mi cikti. lafimiz yok. ama bi mizikcilik da hissediliyor. soguk savas donemi vs.

  neyse sonuc olarak rusya bu asinin ismini abd'nin; ozellikle de bugun icin abd'nin tum icraatlerinin bir maskotu hale gelmis d.trump'in gotune sokmak icin sputnik koydu. sputnik'ten once bir uzay yarisi neredeyse yoktu zira. hangisi daha buyuk icraat tartisilir. gelecekte insan neslini koruyacak olan dunyadan goc etmeye yonelik uzay programinin emeklemeleri mi; yoksa bugunku insan nufusunu koruyacak olan bu asi mi.

  trump'tan da putin'den de ayni derecede haz etmem bu arada. rusya ovmus olmayayim.
hesabın var mı? giriş yap