• rusya'nın geliştirdiğini iddia ettiği koronavirüs aşısının ismiymiş.

rusya doğrudan yatırım fonu’nun başkanı kirill dmitriev, aşının uluslararası piyasalardaki adının, soğuk savaş dönemindeki uzay yarışına ve dünyanın ilk yapay uydusuna atıfla ‘sputnik v’ olacağını açıkladı.

kaynak
  • rusça , "yol arkadaşı" anlamına gelen ve aynı zamanda sovyetlerin uzaydaki ilk uydularına verdiği isimdir. onlar için özel bir anlam ifade ediyor.
  • koronavirüs için geliştirilen ilk tescilli aşının ismidir.
    etkililiği ve kullanılabilirliği tartışılır.
  • ruslar tarafından bulunan covid-19'un çözümü olan aşıdır. putin'in kızında denendiği ve başarılı olduğu putin tarafından söylenmişti. yakında seri üretime geçecekler imiş.

her gün bir aşı haberinin çıktığı şu günlerde, ne kadar etkili bir aşıdır yaşayıp göreceğiz. darısı başımıza.
  • koronavirus için geliştirilen ve kimsenin ciddiye almadığı aşı. daha önceden okuduğum kadarıyla aşı geliştirmede testlerin uzun süreler aldığını biliyorum. kısa sürede sonuç almalari için bazi testlerin atlanması gerek, etkinliği tartışılır bu aşının.
  • bunlarda uzaya uydu gönderir sputnik, haber ajansı kurarlar adı sputnik, aşı bulurlar sputnik yakında ülkenin ismi sputnik olursa şaşırmayın.
  • rusya’nın koronavirüs belasını yenmek için geliştirdiğini açıkladığı aşının ismi. açıkçası bunun gerçek olmadığını düşünüyorum çünkü aşı insanlı deneylere başladığı an şov yapılırdı ama duymadık bir şey. daha iki gün önce trump reyiz de aşının 4 kasım’da hazır olacağını açıklamıştı. çin desen her gün bir aşı buluyor. sözün özü kandırmayın dünyalıları. ha bir de aşının kızının üzerinde denendiğini söylemiş putin. türk esnafı da böyle. bir ürünün kalitesini sorguladığınızda aynısını ben kullanıyorum abicim der. ha tamam alalım hemen o zaman.
  • rusya federasyonu tarafından bulunduğu, devlet başkanı vladimir putin tarafından açıklanan covid-19 aşısının adı.
  • malesef güven vermiyor
  • washington post’ta tam test seviyesinin bitmedigi ve rusyayi acele etmeyle sucladigi bir yazi var.
hesabın var mı? giriş yap