şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alman muzik yapim ve dagitim firmasi. sirkete bagli olan baslica gruplar sunlardir :
  kreator, rhapsody, sodom, doro, iced earth, kamelot, metal church, ufo, saxon...

  http://www.spv.de/
 • ing. special purpose vehicle

  genelde leveraged buyout işlemlerinde hedef şirketi almak için kurulan yeni şirket.

  bu şirketlerin lüksemburg ve hollanda gibi iştirak hisseleri için vergi avantajı olan ülkelerde kurulması tercih edilmektedir.

  genel uygulamada spv'nin amacı, finansörlerden temin ettiği borç ile hedef şirketin hisselerine sahip olmaktan ibarettir. bu yapının amacı, borcun hedef şirketten elde edilecek temettü geliri ile teminatlandırılmasıdır. bu şekilde sponsor firmalar spv'ye koydukları sermaye kadar risk almakta, hedef şirketin krediyi ödeyebilecek kadar iyi sonuç alamaması halinde sponsorlar sermayelerini kaybetmekte, finansörler ise hedef şirket hisseleriyle başbaşa kalmaktadır.

  spv'ler yalnızca hedef şirketten aldıkları temettü gelirine sahiptir ve borç servisini bu temettü ile yaparlar. bu yüzden sürekli bir nakit akışları olmamaktadır. ayrıca azami temettü miktarının, hedef şirket dağıtılabilir kârının %90,9'uyla sınırlı olması ve spv'nin finansman giderinin hedef şirkette vergi matrahından düşülememesi nedeniyle satınalımın tamamlanmasından kısa bir süre içinde iki şirketin birleştirilmesi* yoluna gidilmektedir. bu şekilde spv'deki borç, hedef şirket üzerine taşınmakta, hem borç temettü yerine hedef şirketin nakit akışı ile ödenmekte hem de finansman gideri nedeniyle vergi kalkanından faydalanılmaktadır.

  halka açık şirketlerin satınalımında bu birleşmeye spk'nın izin verip vermeyeceği veya azınlık hak sahiplerine ödenecek bedelin hangi yöntemle tespit edileceği konuları muğlaktır zira mis gibi bir şirket bir bir anda kendi hisselerinin alımını finanse etmek için muazzam seviyede borçlu bir şirket haline dönüşmektedir.
 • bankalarin mortgage veya diger turden kredilerini sekuritize etme amaciyla da kurulur bu gecici, ozel amacli sirketler.
 • sermayesi olmayan ama ana ortaklik tarafindan konsolide edilen, sekuritizasyon kredisi temininde faydalanilan sirketlerdir.
 • financial engineering'in onemli aktorlerinden. alakali olarak siv vardir bir de.
 • proje finansmanı, gemi işletme, seküritizasyon kredileri kullanımı gibi alanlarda sıkça kullanılan, genellikle vergi cenneti ülkelerde kurulu, bir masa bir sandalye (hatta bazen sadece tabela) şirketlerdir. fonksiyonu, vergi avantajı sağlamasındadır. proje finansmanı alanında ise, her bir projeye özgü kurularak, ana şirketlerin malvarlıklarını zedelemeden, tek bir projenin ayrı bir şirket altında idaresini ve kendisini finanse etmesini sağlamaktır.
 • kamu özel işbirliği projelerinde vergi avantajı sağlamak ve organizasyonu yönetmek için kurulan "proje şirketi".

  kurulan şirket başka bir iştirakte bulunamaz ve tek bir proje için kurulmuştur.