şükela:  tümü | bugün
 • bicak markasidir; meshur dagci bicagidir, taklitleri coktur. bircok modeli vardir. fiyati $300 a kadar cikabilir. ozelligi kolaylikla tek elle acilip kapanabilmesidir (metal kisminda bi bosluk vardir bas parmaginizi oraya sokup acarsiniz). bilinen en keskin bicaklardandir, dayanikli, teknoloji harikasi dagcilik iplerini kolayca keser.

  http://www.spyderco.com/
 • fight club'da da kullanılan çakıdır. 10th year anniversary edition'ın 02:02:49'uncu saniyesinde edward norton'ın hayalarını kesmeye çalışan polis memurunun elinde police modeli bulunuyor.

  bu da screenshot:
  http://img189.imageshack.us/…9/2809/fightclubrv.jpg

  düzeltme için veridis quo'ya teşekkür.
 • karakteristik özelliği aşırı keskin oluşu ve kolay açılması da dahil olmak üzere birçok farklı amaca hizmet eden bıçak üzerindeki "o" halkasıdır.
  ayrıca ele kolay oturan ergonomik yapısı vardır.
  dağcılıkta ve askeri maksatla kullanımı yaygındır. çünkü aşırı keskin bıçağı ile emercensi ya da zamanın çok kısıtlı olduğu hallerde tek vuruşta kalın bir ipi kesebilmesi ya da herhangi bir şeyi delebilmesi, kesebilmesi en önemli özelliğidir.
  biraz pahalıdır ama kalitesi buna değer kesinlikle.
  ayrıca ufak modelleri de sıkça tercih edilir. bunun sebebi de ebat olarak ufak olsa da yaptığı iş boy oranına göre fazla olmasıdır. tabi ufak olduğu için kolay saklanabilirdir.
 • pek çok çeşit çelikten üretilen, bileylenme kolaylığı, keskinliği, pas dayanımı gibi konular ise üretildiği çeliğe göre değişen bıçaklardır. genelde vg 10, s30v, 420 hc, aus10, 8cr13mov vb. çelikler kullanır. yine yüksek tuzlu su dayanımı için yüksek maliyetli h1 çeliğini de kullanır.

  çakılarında hand made damascus çelik (bkz: şam çeliği), altın kaplama, işleme, tenifer/melonite kaplama, değişik materyallerden kabzeler kullandığı da olur. hemen her bütçeye uygun çakılar üretir. self defense ve edc (every day carrying) için biçilmiş kaftandır.

  ayrıca fight club filminde görülen model, vg 10'dan mamül police modelidir.
 • çok kaliteli bir ürün olmasıyla birlikte bıçakları ilk alındığında yeteri kadar keskin olmuyor. çok iyi bileylenmesi gerekiyor. yoksa hayal kırıklığı yaratabilir. ondan sonra ustura gibi olur. orijinal bileme aparatlarıda çakıları gibi pahalıdır.
 • japon ve abd üretimi, vg 10, cpm s30v, cpm s35vn, cpm s90v, zdp 189, h1 gibi çeliklerden yaptığı çakılar süper kalitelidir. seki üretimi endura vg 10 modelini iki buçuk senedir soda kapağı açmaktan, drenaj delikleri delmeye, domates, limon kesmekten, jant temizlemeye her gün kullanıp eskitemedim, hala ilk günkü gibi.
 • gündelik kullanım için manbug ve ladybug modelleri ebat olarak oldukça kullanışlı olan kaliteli çakı markası. yukarda paylaştığım linkte de belirtildiği gibi ladybug modelini spyderco'nun kurucusu sal glesser bizzat tasarlıyor ve ladybug'ın da yanında en çok taşıdığı çakı olduğunu belirtiyor. daha sonra bıçağı bir parça da maskülenleştirerek, ladybug'a göre manbugın bıçağı daha tombul, manbug modelini de piyasaya sürüyor.

  nedendir bilmiyorum, vg-10 bıçaklı manbug modelinin düz uçlusunu* çok aramama rağmen türkiye'de bulamadım. hep dişli* modeli mevcut. olur da internet üzerinde everest outdoor'da görürseniz bilinki o düz uçlu değil çünkü vermiş olduğum sipariş gayet dişli geldi ve sonrasında dükkan yetkilileri ilanı yanlış verdiklerini söylediler. hoş şuan o ilana baktım stokta yok olarak belirtmişler. belki yakın zamanda düz uçlusu stoklarına girer. siz gene internetten alacaksanız teyit ettirip öyle alın.

  ladybug'ın bıçak şeklinden ve bir süreden sonra kilidinde aşınmalar olduğu yönünde yorumlar okumamdan dolayı kendisinden vazgeçip manbug modelinden edindim. yurtdışından getirteli bir iki hafta oldu ancak şimdilik tecrübelerim oldukça olumlu. anahtarlık çakısı olarak oldukça taşıması rahat. kapalı haldeki ebatı serçe parmağım kadar* ve bu ebeta rağmen kavrayışı oldukça rahat. çakının arkasında bulunan anahtarlık halkasına şu tarz bağ eklendiği taktirde kavrayışın daha da arttığı yönünde pek çok yorum izledim/okudum. kimisi benzeri amaçla şu en minyon victorinoxları da bu çakıya iliştirerek kullanıyor.

  manbug/ladybug modelleri spyderco'nun en küçük çakıları olduğundan taşırken insanı tedirgin de etmezken bıçak kısmı en az büyük çakılar kadar keskin ve etkili. kendi adıma büyük çakı taşırsam bela çekeceğim yönünde geliştirdiğim önyargıdan dolayı da bu modeli aldım diyebilirim doğrusu.
 • bu kadar güzel bıçak, çakı üretip bu kadar kötü kutulama, ambalajlama yapan başka bir firma daha olamaz dedirten bıçakçı. insan her boyuna sahip olmak istiyor.
 • centofante modelini ümraniyede av malzemeleri satan bir dükkan dan 170 liraya satın aldığım kaliteli bir bıçak markası.
 • spyderco c81gp2'nin boyu idealken c36tıg'in boyu biraz daha büyüktür. ancak her boyu avuca oturur. 2 modelini de aliexpressle aldım ve gümrükte herhangi bir sorun çıkmadı.