şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sql server 2005'in tümleşik yönetimsel ide'si, aracı diyelim hadi. eskinin enterprise manageri veya query analyzeri yok artık. yalnız bu var. sql, analysis ve report server'ları hep beraber buradan idare edebiliyorsunuz.

  ama üzülerek belirtmeliyim ki kod editöründe hala intellisense yok. bunun yerine query designer'ları önemsemişler sanırım.
 • cok yava$. lightwave'de render aliyor sanki meret. (celeron 1700 bir makinede)

  oyle cok geli$kin bir sürü a$iri isme sahip teknolojilerinin takdir edilecegi anlar gelecektir, ama bir query cali$tiracagim lan alti ustu..
 • 2008 * versiyonuna intellisense eklenmis fakat aceleye geldigi cok bariz.
 • gelmis gecmis en guzel veritabani yonetim ortamidir. query analyzer'in yeni kusak halidir.
 • sql server yöneticileri içerisindeki en taş kafa programdır. yılların enter tuşu alışkanlığını tab ile değiştirmişler, bir identity ekleyene kadar aşağı in, + düğmesine bas, combo içerisinden no-yes diye değiştir filan derken küfür dağarcığıma yeni küfürler katmışlardır. bu kadar kötü yapılabilirdi. yapılmış. ücretsiz sürüm toad bile bunun yanında ileri teknoloji kalıyor.
 • her tablonun başına sahibini de yazıyor. diyelim ajans diye tablonuz var, eski sürümde aj tuşlayınca erişebiliyordunuz di mi? şimdi hepsinin başında dbo yazıyor. hani bunu bilmeyecek bir sığır olabilirsiniz. yazmış adam her tablonun başına dbo diye. tuşlayarak aramaya böylece son vermişler. tuşlayarak aramak için önce bir dizi + düğmesine tıklayıp diğer pencereye geçip...
  e ama alışkanlık filan? kullanıcı dostu? n'oldu bunlara?
 • müşteriye gidiyorsunuz. akşam vista pezevengi makinenize yüklenebilecek güncelleştirmeler olduğunu söylemiş, siz de kurmuş-yüklemişsiniz. her zamanki gibi tablo adlarına yazarak ulaşma sorunumuz devam ediyor (ki bunu iptalin bir yolunu hala bulamadım, hepsinin başında dbo yazıyor, neyse). bir tabloyu açmak için sağ tuşla tıklatıp open table diyorsunuz. ve voila!

  dün akşam yüklediğiniz güncelleştirmeler sayesinde artık open table komutu çalışmıyor. düzeltmenin yolu basit. taksiye atlayıp 40 kilometre ötedeki iş yerinize ulaşmak ve client tools paketini baştan kurmak. allah'ın belası gerzekler yüzünden.

  kolay düzeltme editi: vista güncelleştirmelerine girin (start/control panel/programs). sql server güncelleştirmelerini göreceksiniz. client tools ile ilgili olanı geri yükleyin. biraz zaman alıyor ama eski araçlarınız yerine gelince yine open table komutu çalışıyor.
 • bu stüdyoda ilgili sunucuya bağlantı şifresinin bir daha sorulmaması, hatırlanması için tıklanabilen şey* vardır. yıllardır kullanıyorum bu allahsızı, bi kerede hatırla arkadaşım, her seferinde bunu tıklamaktan bıktım ama tıklamadanda edemiyorum belki bir dahaki sefere unutmaz diyorum ama yok. ya madem tıklatıyorsun bari hatırla, yok hatırlamayacaksan ne tıklatıosun be kardeşim.
  (bkz: külliyen yalan)
  (bkz: gösterip vermemek)
 • büyük sonuçlar dönen sorgularınızda, "cancel executing query" dediğinizde çalışan sorguyu iptal etmediği oluyor. ya da iptal etmesi dakikalar alabiliyor. bu durumda şöyle bir oyunla, sorgunuzu durdurabilirsiniz. sorgunuzu kapatma(close) butonuna basın. "this query is currently executing. do you want to cancel the query?" sorusuna, "yes" ile karşılık verin. tuhaftır, sorgunun çalışmasını kısa bir sürede iptal ediyor. canceled işleminden sonra, sorguyu kapatmak istediğiniz için "save changes to the following items?" diyecek. buna da cancel deyip sorgunuzu durdurmuş, yeni değişikliklere yelken açmış oluyorsunuz. bir de sorgu durdurulup kapatmaya çalıştığınız için "kaydedeyim mi abi" sorusuna yanlışlıkla cancel yerine no deme riskinize karşın, işleme başlamadan önce sorgunuzu ctrl+c ile ram'de tutmanızı tavsiye ederim. ne olur ne olmaz. şimdi bunu niye yazdım? development aşamasındaki kasıntı sorguyu çalıştırdıktan sonra değişiklik yapmak istediğinizde, sizi uzun süre bekletiyor iptal işlemi için. onun yerine bu yöntemle beklemeden, hızlı bir şekilde olayı aşmış oluyorsunuz. tabii bu kadar uzun yazıldığına bakmayın; o benim eşekliğim.