şükela:  tümü | bugün
 • microsoft sql server 2000 ve sql server 2005 versiyonlarında bulunan ve sql server üzerinde çalışan veritabanlarında çalıştırılan sorguların özet olarak ne kadar zamanda çalıştığını, ne kadar kaynak kullandığını (cpu process, memory usage etc) liste halinde (trace) kullanıcıya ileten (bir nevi capture) bir sql aracıdır.

  sql server management studioda menülerden tools un altında sql profiler ile başlatılabilir. ya da başlat>tüm programlar>ms sql server 2005>performance tools yolu ile sql profiler'ı başlatabilirsiniz.

  sql 2005 te tuning advisor ile birlikte kullanıldığında performans değerlendirmeleri ve iyileştirmeler için faydalı olabiliyor. farkettiğim dezavantajlarından biri sadece bir veritabanı için kullanılamıyor olmasıdır. queryleri izlemek için yeni bir trace oluştururken bağlanılan database engine indeki tüm veritabanlarındaki hareketleri lsiteler. çok sayıda veritabanı içeren sql sunucularda profiler dan akan queryler matrix ekran koruyucusundan farksız bir hal alır ve kullanışsız kılar. bunu engellemek için bir takım filtrelemeler yapılabiliyor sanıyorum. denemiş değilim. seri sorgular çalışıyorsa kaynaklardan yüksek miktarda memory kullanabilir, boş yere açık (start) bırakılamalıdır. işiniz yoksa kapatın kardeşim.!

  onun haricinde faydalı bi aparattır.

  detaylı bilgi için;

  http://msdn2.microsoft.com/…s/library/ms173757.aspx
  http://msdn2.microsoft.com/…s/library/ms187929.aspx
 • ms sql server içerisinde bunun kadar işe yarayan, sevdiğim bir tool yoktur. hastasıyım.
 • sql server'da check up yapan ve programların verdiği hataları buradan yakalayabileceğiniz izleme aracı.inceliklerine hakim olursanız erp,üretim programlarındaki hatalar hakkında her türlü yorumu yapabiliyorsunuz.
 • tuning advisor aracı da bu profiler'ın ürettiiği raporları kullanarak veritabanını kullanım şeklinize göre optimize etmeniz için çok faydalı tavsiyeler sunar, otomatik olarak da tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

  ayrıca kendi yazmadığınız, kodunu göremediğiniz üçüncü parti bir yazılım ile entegrasyon yapma, yeni raporlar üretme vb. işler yapmanız gerekiyorsa da arka planda çalışan sorguları izleyerek işinizi büyük ölçüde kolaylaştırabilirsiniz.

  ayrıca entity framework vb. orm kullanılarak yazılmış programların ürettiği sorguları izlemek de orm araçlarının işleyişini ve performansını görmek ve kalitesini kıyaslamak açısından fikir verebiliyor.