şükela:  tümü | bugün
 • özellikle 60'lı yıllarda yaygınlaşan, şu anda da hala danimarka ve hollanda'da bazı yerlerde yapılan illegal ev işgali. boş olan evler işgal edilir, para mara vermeden hayatın tadı çıkarılır. hatta eşegin şeyine su kaçırılıp işgal edilen evde bir de illegal bar açılır, işletmecilik yapılır. istanbul'da da uygulamaya konması şart.
 • abd ve ingiltere gibi ülkelerde squad yapan kişi(ler) evsiz olduklarını ispat etmek gibi bazı şartları yerine getirirlerse o evde yaşamaları legal oluyormuş!
 • (bkz: fightclub)
 • (bkz: squid) ve hatta (bkz: squash)
 • ing. ortak amacla birlesmis insanlar toplulugu. kisaca takim demek iste. ama onemlisi (bkz: firingsquad) (bkz: firinsquad com) cok onemsiz (bkz: deedley squad).
 • ayirca askerlikte de boluk manasindasir kendisi.
 • squat adiyla da anilan hadise. `halil turhanli"nin konu üzerine güzel bir roportajı da mevcuttur.(roportaj $imdilik http://members.tripod.com/~kronk7/halilt.htm adresinde)
 • tim anlamına da gelir..
 • en kucuk askeri birlik manasinda, manga anlamina gelir.
 • amsterdam'da neredeyse sosyal devletin bir parçası haline gelmiş eylem.

  özellikle 90'lardan sonra avrupa birliğine katılan her ülkenin gençleri, amsterdam'a gelip squad yapmaya başlamış. anarşist gruplardan "nasıl squad yapılır?" tarzı el kitapları bulmak mümkün. bir süredir boş olduğunu fark ettikleri bir binanın ne süredir boş kaldığını öğrenmek için tapu ve kadastro tarzı bir yer aranıyor. eğer bina bir seneden uzun süredir boşsa işgal etme hakları var. bu yüzden bir çok boş binanın kapısı demirlerle, tahtalarla, bin bir türlü koruma yöntemiyle kaplı. elektrikli testereler, kazmalarla filan bu kapılara dalıp, bir gün boyunca falan uğraşıp sonuçta işgal ediliyor. işgal ettikten sonra gündüzleri içerde bir çok kişi yaşamaya başlıyor (ancak turistler değil, orada kalmaya niyetli olanlar). çalışma şansı olmayanlar veya çalışma hakkı olmayanlar, albert heijn gibi büyük marketlerin akşam saatlerinde attıkları son kullanma tarihi geçmiş yiyeceklerle beslenip, çöpten buldukları şeylerle giyinebiliyorlar. bu korkunç bi senaryo gibi görünebilir ancak pek öyle değil, yani yapan birçok kişi var ve sefalet içerisinde değiller.

  işgal edilen ev konaklama dışında toplantılar, etkinlikler için de kullanılıyor. bazı geceler büyük partiler veriliyor. büyük sanayi tipi buzdolapları kadar, son derece başarılı ses sistemleri de olabiliyor. eğer mekan bir sene boyunca işgal altında kalırsa, yani mekanın sahibi tüm hukuki fırsatları değerlendirip yine de başarılı olamazsa, sonunda o squad yasallaşmış oluyor.

  bir de anti-squad'lar var. burada, mekan sahibi kişi, mekanı işgal edilmesin diye bir evi çok düşük meblalara kiralıyor. dolayısıyla kiracılar gülünç paralara 200 metrekare mekanlarda yaşıyor. kiracı biraz bekçi işlevini yerine getiriyor. buralarda da yine partiler yapılıyor, yine fakir gençler kalıyor.