*

şükela:  tümü | bugün
 • paul austerin paul benjamin adiyla ilk yazdigi kitaplardan biri olan bir polisiye kitabi. turkceye ko$eye kistirmak adiyla can yayinlari tarafindan cevirilmi$tir. kitapta max klein adli eski bir avukat dedektifin george chapman adli bir baseball oyuncusu tarafindan tutulmasiyla ba$liyor. paul auster'in klasik baseball, dedektiflik, iluzyon metaforlarini bulmak mumkun.
 • paul auster'in 1978'de yazdigi roman.
 • çok hızlı okunan bir kitap. kurgusu ve inandırıcılığı zayıf kalsa da dil ve üslübu kitabı sürüklüyor. çevirmenini(seçkin selvi) de tebrik etmek lazım.

  bu kitabın, bir amerikan dedektif esprileri şaheseri, sayılmasına yetecek derecede espri barındırdığını da ekleyelim.
  üşenmeden bir kaç örnek yazalım bakalım:

  iki irikıyım eleman dedektif max klein'i tehdit etmek için bürosunun kapısını çalar.

  irikıyım eleman:"max klein sen misin?"
  max klein: "kusura bakmayın. ben yalnızca temizlikçi kadınım. bay klein avrupa'da tatilde.
  ie: "matrak bir herif."

  başka bir örnekte dedektif bir komiserle kapışır:
  "dedektiflik lisansımı göstererek karşılık verdim. sanki pornografik bir resim uzatmışım gibi, lisansa öfkeyle baktı.
  "büyükşehirli yahudi hafiye," dedi.
  "evet,"dedim; "hahambaşılar soyundan geliyorum. sokaklarda gördüğün o komik takkeli, uzun sakallı adamların hepsi benim kuzenlerim olur. benim de geceleri boynuzlarım ve kuyruğum uzar. her yıl büyük perhiz'den önce de bir hristiyan çocuğunu öldürüp kanını gizli ayinde kullanırım. bir wall street milyoneri ve aynı zamanda bir komunistim. isa'yı çarmıha gerdiklerinde de ben de oradaydım."

  başka bir örnek:
  dedektifimiz kendine silah doğrultmuş bir gansterin zoruyla araba kullanır. kaçırılmaktadır.
  mk: "bakıyorum da yanıt vermekten yana bir sıkıntın yok. kimin hesabına çalışıyorsunuz?"
  gangster: avucumun içinde tam altı yanıt yatıyor, bu yanıtlardan biri konuşmanı burada bitirebilir.
  mk: " amma da hazırcevapsın. yeni doğmuş çocuğun dakika başı altını kirletmesi gibi, sen de dakika başı bayat bir klişe buluveriyorsun. artık çizgi roman okumaktan vazgeçsen iyi olur."
  gangster: "sen arabayı sürmene bak ukala bozuntusu. sana akıl danışmak istersem mektyp yazar sorarım."

  sürer gider...
 • sonu biraz hayal kirikligina neden olsa da barindirdigi sit-com tarzi espriler ve diyaloglari icin bile okumaya deger ilk paul auster romani. ayrica icinde oldukca orjinal ve ilginc benzetmeler mevcut.

  -icerisi baligin beyninin ici kadar karanlikti.

  -bir jokey kadar celimsiz....

  -insana benzemeye basladim. bir insan rolu icin basvursam ve sansim yaver gitse belki bir figüranlik kapabilirdim.

  -hani pabucunuzun ayaginizi siktigini farkedecek kadar uzun süren suskunluklar vardir, iste öyle bir sessizlik oldu.
 • ---siddetli spoiler ---

  paul auster bu kitapta, klasik polisiye romanlarinda, "intihar süsü verilmis cinayet" kalibi sik kullaniliyor, neden "cinayet süsü verilmis intihar" olmasin diye kaliplarin disina cikmaya ugrastigini söyler bir yerlerde ve nisbeten de basardigi söylenebilir. ama yine de bu fikrin cercevesinde sikisip kalma durumu cok acik bir sekilde hissedilir.

  --- siddetli spoiler ---
 • terim olarak baseball da çok sık kullanılsa da bu aralar esas yaygınlaştığı konu holdem pokerdir. squeeze play uygulaması belirli şartlar gerektiren bir blöf çeşididir. ustalık, rakibi okuma, belirli pozisyon ve turnuva sonuna yakın olmak gibi şartlar gerektirir. en basit tanımıyla a oyuncusu flop öncesinde standart yükseltme yapar (3-3.5 kat) bu oyuncuyu en az bir kişi call eder. sonlara yakin oturan oyuncu ilk oyuncuda zayıflık okursa elinde çok zayıf kartlar olmasına rağmen çok yüksek artıtır (all in de olabilir). eğer okuma doğru ise ilk oyuncu a10 gibi bir kağıtla yükseltmiştir. gören kişi de aynı şekilde eşit güçte kağıtlarla görmüş ve artırmamıştır. birden fazla oyuncu güç gösterdiği için her ikisinin de fold etmesi olasidir. çok risklidir ama gerekli şartlar olduğunda güzel sonuç verir. bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, squeezer dan sonra oturan short stacked oyuncu olmamasidir. kaybedecek çok bir şeyi olmadığı için oyuna dahil olup planları bozması olasıdır zira.

  güzel bir örneği için youtube da harrington, wsop 2004, squeeze aratınız. dan harrington'un klasını konuşturduğu bu el akıllara zarar. son masada alınan böyle bir riskin oyuncuya zararı bir kaç milyon dolar olabileceğini düşünürseniz özellikle.
 • pokerde asiri riskli bir blof cesididir.

  bence check raise blofunden daha tehlikeli.

  tum poker hayatinizda belki 1 (en fazla 2 olsun) kez en uygun zaman gelir. o da gelmeyebilir. daha cok genc oldugunuz icin (biliyorum gencsiniz) ileride belki iyi bir orta gelir, siz de ridvan'i utandirmazsiniz. (bkz: gol olur)

  squeeze play adami, yani siz; kaya dedigimiz tipten tight mi tight bir oyuncu olmalisiniz. (kendi icinizdeki degil masa imajiniz oyle olmali. 10-15 el hic oyuna girmeyerek bu imaji edinebilirsiniz)

  yer; herkesin gergin oldugu herhangi bir ortam. (wsop finali mesela)

  pozisyon; mumkunse son siralar olmali. en azindan orta siralar.

  rakipler; 1 tane agresif (a), 1 tane akli basinda kisi (b).

  durum;
  a) agresif adam elinde bir tane resimli kagit gordu mu arttiriyor zaten.
  b) a kisisinin agresifligini bildigi halde arttirmiyorsa ve sadece call diyorsa bu adamin eli iyi degildir. mumkunse bir an once flop gormek istiyordur buyuk ihtimal.

  iste burada siz devreye giriyorsunuz. arttiracaginiz miktar o kadar cok olmali ki, rakipleriniz sizin her ihtimalde artik bu oyundan cekilemeyeceginizi anlamali. burda elinizde ne oldugu onemli degil. (a-a varsa blof olmaktan cikar zaten)

  harrington gibi aglicakmis gibi durmayin ama, nasi koydum cocugu der gibi oturun. yemin ederim o masada ben david williams olsam all in derdim. baska nasi kazanacaksin olm turnuvayi. (yazar kisisi burada fazladan atip tutmus. sozu edilen olay wsop 2004 main event final masasidir)

  cok risklidir coook.
 • pokerin gittike agresif hale gelmesiyle artik oldukca standard hale gelmis olan oyun. turnuvalarda millet birbirini (ozellikle blind'lardan) bolca squeeze etmekte. buna karsilik 4bet'ler yayginlasiyor tabi yavas yavas. boyle agresyon agresyon nereye gider bu is artik onu bilemem (bkz: this aggression will not stand man)
 • paul auster'ın acemilik döneminde yazılmış bir kitap olduğu çok belli. kurgusu zayıf, diyaloglar eğlenceli olsa da biraz kitsch, karakterler de klasik dedektiflik romanı karakterleri. kitabı paul auster'ın yazdığını belli eden bir iki detayın dışında bildiğin mike hammer romanı gibi.
 • aynı zamanda mission impossible beşinci sezon on ikinci bölümünün adı.