şükela:  tümü | bugün
 • fişeğin patlamasına rağmen, çeşitli nedenlerle (düşük barut hakkı, barutun yanma özelliğini yitirmesi, uygun olmayan barut, gevşek yerleştirilmiş çekirdek, fişeğin çeşitli nedenlerle bozulması vs) yeterli basıncı oluşturamaması ve çekirdeğin namluda sıkışması hadisesi..

  böylesi bir durumda atım yatağında oluşan basınç son derece düşüktür ve kovan tahliye olmaz, son derece düşük bir patlama sesi (hatta fıslama) duyulur.. ancak çok düşük bir ihtimalle de olsa patlamayla oluşan basınç, boş kovanı tahliye edip, yeni fişeği namluya sürmesine rağmen, namluya giren bir önceki çekirdeği namludan çıkartamaya bilir ki bu durum kazalara direkt davetiyedir. çekirdek namluda sıkışmış ancak boş kovan tahliye edilerek, yeni fişek atım yatağına sürülerek silah atışa hazır hale gelmiştir.. atıcının patlama esnasında çıkan sesin az olmasından işkillenmesi ve geri tepmenin hiç olmaması yada az olması gibi garipliklerden durumu farketmesi beklenir.. aksi halde, namludaki çekirdeğin üzerine atış yapılacaktır.

  ne kovanın tahliye olduğu ne de çekirdeğin namludan çıktığı durumda squib load'ı farketmek ve müdahale edebilmek daha kolaydır. çünkü silah kovanı tahliye etmediği gibi yeni fişeğide atım yatağına sürmemiştir. silah çalışmayacağı için durumu farketmek görece daha kolaydır..

  squib load son derece tehlikeli bir durumdur. atıcı söz konusu durumu farketmeden atım yatağını tekrar doldurursa (tap-rack) yada namluda sıkışıp kalmış çekirdeğin üzerine 2. veya 3. atışı yaparsa namlu, gövde, kabza artık kısmet neresiyse orası parçalanacak ve kaboom vuku bulacaktır. bu durumda atıcının yaralanması da işten bile değildir.

  atıcı squib load'u farkettiğinde,barutun sonradan ateş alması ihtimalini düşünmelidir ve silahı atış istikametinde bir müddet daha tutmalıdır. çünkü bazı durumlarda kovan dip tablasında bulunan yemleme kapsülünün oluşturduğu patlama basıncı bile, çekirdeğin kovandan ayrılarak namluya girmesini sağlamakta, barut ise sonradan ateş alabilmektedir...

  sonrasında yine namlu hedefe yada güvenli bir yere bakar iken şarjörü çıkartıp, kızağı geride kilitleyip varsa kovanı tahliye etmelidir. sonrasında silah sahra sökümü ile dağıtılmalı, namluda çekirdek olup olmadığı kontrol edilmeli, şayet varsa, çekideğin çıkartılması cihetine gidilmelidir.. sahra sökümü yapmadan namlu içinin kontrolü aptallığın dik âlâsıdır..

  h&k, sig sauer, walther, glock, hs gibi firmalar squib load testi yapmakta ve en azından namluda sıkışan çekirdeğin üzerine yapılacak 2. atışta silahın ve atıcının hasar görmemesini sağlamaya çalışmaktadırlar.

  örnekler için;
  squib load
  squib load 2
 • aslında silahın çıkardığı sesten ve geri tepmesinin azalmasından anlaşılabilir. ateşlenmiş mermi namludan çıkamaz ve namluda takılır. eğer silah iyi tasarlanmadıysa ikinci atışı yaptığınızda içerde oluşan basınç yüzünden size zarar verebilir.
hesabın var mı? giriş yap