şükela:  tümü | bugün
 • sci communications tarafindan geli$tirilen message base formati.. maximus tarafindan kullanilan default format..
 • ezilme efekti (viuyk), beyle jelly durumlar, şap şap şap sesler, vıcık vıcık yürümekler.
  tabii bu mevzuuda bir de squishyye bakmak lazım.
 • crush'ın (bir kişiden hoşlanma olan crush) benzeri, aseksüel komünitede ortaya çıkmış, yenice (2007 tarihli) bir terim. tanınmayan bir kişiye şiddetli bir çekim hissetme, o kişiyi yakından tanımak ve güçlü bir bağ kurma isteği. crush'tan farkı: bu kişiyle romantik ve/veya cinsel bir ilişki isteği yok.

  özetle: bir kişiyle arkadaş olma isteği. veya daha iddialı tanımıyla: bir kişinin en sevdiği insanlardan biri olma isteği.
 • bir tür aromantik çekim. genelde crush ile ilişkilendirilir. ama crushın aksine romantik bir durum söz konusu değildir.

  crushta bir kişiye romantik anlamda bağlanma; onu arzu etme, kıskanma söz konusudur. sonu evliliğe, sevgili olmaya gidebilir. yani crushtan romantik ve cinsel hislerin çıkarılmış bir tür kuvvetli bağ, sevgi.

  squishte sürekli zaman geçirme, takılma isteği söz konusudur. hayranlık duyulur. squishinizin sizi önemsemesini istersiniz. sizin hakkındaki düşüncelerini önemsersiniz. ona karşı yoğun bir çekim hissedersiniz, sarılmak istersiniz. (bkz: squish hug) onunla bir konu üzerinde düşünmek ve konuşmak mutluluk verir. squishe yoğun bir sevgi duyulur. ama bu sevgi romantik değil; daha çok ailevi, kankavari bir sevgiyle bağdaştırılabilir. squishinizin romantik bir ilişki içinde oluşu sizi rahatsız etmez. yani arkadaş olma isteğinin daha yoğunu olarak da tanımlayabiliriz.

  o zaman çok fazla yakın olduğunuz dostunuza, kankanıza karşı yukarıda yazdığım hisleri besliyorsanız sizin squishinizdir. ya da çok sevdiğiniz yine aynı koşulları sağlayan bir ünlüyü (yazar, bilim insanı, sanatçı vs.) de squishiniz olarak kabul edebilirsiniz. celebrity crush gibi, bu da celebrity squish

  genelde birine ''squish''imsi bir hissiniz varsa o birey crushınız olur. ama bu terim aseksüel camiada ortaya atıldığı için crushın hissettirdiği romantik çekimi içermez. benim de şimdilik birkaç tane squishim var. bu terimi ilk duyduğumda bazı insanlara duyduğum hislerimi tam olarak karşılayan bir terim olduğunu fark ettim. bunu ortaya aven'de (bkz: asexual visibility and education network) raisin isimli kullanıcı ortaya atmış vakti zamanında. daha on yıllık bile değil kavram. camiamıza kazandırdığın bu güzel kelime için tanrı seni kutsasın raisin :)

  edit: imla
 • ing. ezmek, ezilme efekti.