şükela:  tümü | bugün
 • linuxta genelde /usr altinda bulunan programlarin compile edilmeden önce kaynak kodlarinin acildigi dizin en unlusu /usr/src/linux tur
 • ks. source *
 • karayolları taşıma yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan sürücülerin (taksi, otobüs, tır, ambulans...) ab uyum yasaları kapsamında alması zorunlu olan belgedir. dört sınıfı vardır.

  src 1: uluslararası yolcu taşımacılığı için
  src 2 şehirlerarası yolcu taşımacılığ için (yurtiçi)
  src 3: uluslararası kargo veya eşya taşımacılığı için
  src 4: şehirlerarası kargo veya eşya taşımacılığı (yurtiçi) için alınması gerekmektedir.

  yetki belgesi verilmiş kurumlarca eğitim ve ulaştırma bakanlığınca düzenlenen sınav sonucunda alma hakkı kazanılmaktadır.
  eğitim süresince trafik, motor, ilkyardım ve src 1-3 sınıfı için de gümrük dersleri görülmektedir.
 • 31.12.2007 tarihinden itibaren güzel yurdumun mutlu mesut insanlarının fiat doblo, volkswagen caddy, citroen berlingo, peugeot partner, renault kangoo vs. ve bunların üstü ruhsatında kamyon, kamyonet, tır, otobüs vs yazan bilimum aracı 100 km den uzak her türlü seyahatlarinde(yani her türlü seyahat diyeyim ben size) kullanırken yanlarında bulundurmaları gereken gayet güzel ve naif bir belge.
  soracağınız sorulara yanıt olması açısından şimdiden yazayım. 24.02.2003 tarihinden önceki bir tarihe ait c, d, e sınıfı ehliyete sahip girişken insanlar 31.10.2007 tarihinden önce ulaştırma bakanlığına yaptıkları başvurular ile hiçbir şart aranmadan yaklaşık 46 ytl karşılığı bu güzide belgeyi almış bulunmaktalar. ha diyorsanız ben o tarihe kadar başvuru yapmadım ve/veya b sınıfı ehliyete sahibim. o zaman gülüm kendini hiç yorma, cüzdanından 356 ytl lik bir bütçe ayır, 32 saat alacağın eğitime kendini hazırla(üzme kendini, kasma, serbest bırak). ya da ben bunların hiçbirini yapmam hacı abi diyosan, paşa paşa ruhsatında ticari araç olarak görünen aracını satmaya hazırlan. dur terlediysen alnını sileyim.
  işbu satırları yazan denyo suser da bu işlemlerin hiçbirini yapmadığı için aynı yollardan geçmeye kendini hazırlamış bulunmaktadır. durumu hâlâ kavrayamayan mümin kardeşlerim için açtığım psikolojik hazırlık kursu dakkası sadece 0,99 ytl den mesaj fasilitesi üzerinden çalışmaya başlamıştır. şimdiden gazanız mübarek olsun hanımlar, efendiler, romalılar...

  edit: bir de k belgesi (bkz: k belgesi) ile ilgili gelen var ki, o konuya tam vakıf olamadım henüz. sanırım bununla ilgili de bir karar alınmak üzereymiş. olayın özüne vakıf olduğum anda kendi arabamı kendim kundaklayıp yakacam sanırım.
 • kullandığı aracın ruhsatında kamyonet yazan herkesin alması zorunlu olan belge..src 1-2-3-4 gibi çeşitli türleri vardır. bunların her biri yurtiçi eşya ve yolcu taşımak için ayrı ayrı sınıflandırılmıştır.
 • denetimlerine 1 ocak 2009 tarihinde başlanacak belge.. belgeye sahip olmayan sürücülere 200ytl bağlı bulundukları firmalara 500ytl para cezası verilecek..

  http://www.tugem.com.tr/default.aspx?pid=57276
 • k2 yetki belgesi ne kadar saçma ve gereksiz ise src yetki belgesi o kadar gereksizdir. amaç taşımacılık yapanları kayıt altına alma , eğitim verme , standartı yükseltme olsada asıl amaç deli dumrul vergisini cebe indirmektir. eğitimsiz sınavsız harcı yatırarak belge alınabilmektedir. alan memnun satan memnun durumuna getirilmiştir şoförler. sınava gireceğime kursa gideceğime daha iyi ver parayı kurtul şeklinde düşünmektedirler.
  (bkz: koyun)
 • kontrolleri başlamıştır, hem kullanıcıya hem de şirkete ağır cezaları vardır. bir an önce edinilmelidir.
 • şirketin boktan kangoo 'su için almak zorunda olduğum ve bu aralık ayının 25 'inde bunun 4 numaralısı için sınavına gireceğim belge.

  anadolu yakasında bildiğim kadarıyla sadece şile yolunda riva kavşağındaki ulaştırma bakanlığı noktasında o da k belgesi için arada durduruyorlarmış. şu ana kadar hiçbir trafik kontrolünde src belgesi sorulduğunu duymadım rastlamadım. ama her ihtimale karşı sınava gireceğiz diye adımıza düzenlemiş belgeleri yanımızda bulunduruyoruz.

  bu konuda emeğini esirgemeyen ve önayak olan gazi üniversitesi 'ne teşekkürlerimi(!) bir borç bilirim. kamyon, tır, tankeri anladıkta alt tarafı kangoo, transit, partner türü hafif ticari araçların bu belge kapsamına alınması çok saçma. bu araçların zaten öyle ağır bir kapasiteleri yok. millet eğer isterse arkası kapalı opel corsa da kullanabilir. ama ruhsata kamyonet yazması her şeyi bitiriyor. sırf bu yüzden artık kiralama şirketleri bu araçları elden çıkarıyor. daha da garibi her türlü lobi gücüne sahip bu araçları üreten otomotiv firmaları ford, renault bu araçların src dışı kalması için herhangi bir uğraş da vermemekte. araçların pazar payı daralmıyor mu? arkadaş. anlamıyorum ki ben.

  edit: bir de şunu anlamıyorum. nasıl oluyor da 2003 'ten önce ehliyet almış pala bıyıklı kamyoncu veya kel kafalı, göbekli otobüs şöförü abilerimize bu src belgeleri yukardan default olarak iniyor?

  sınavın kapsamı, konular ve deneme sınavları için ibretlik bir paylaşım:
  http://www.yeniumitehliyet.com/
 • bu belgeyi almak için kursa gideceğimi ve sınava gireceğimi falan zannediyordum. hatta bu kadar işin gücün arasında nasıl ederim diye kara kara düşünüyordum. az evvel aradığım kurs yetkilisi, ehliyet ve sigorta bilgilerimi sorduktan sonra sınavsız ve kurssuz alabileceğimi söyledi. nasıl sevindim bilemezsiniz.

  ehliyetimi 1996 tarihinde almıştım. o sorun değilmiş. 25 şubat 2003 tarihinden evvel ssk ya da bağkur girişiniz varsa ve ehliyetiniz bu tarihten evvel alınmaysa sadece bir harç ücreti ödeyerek alabiliyormuşsunuz. 100-150 tl bir masrafı varmış.

  ha bir de şunu söyleyeyim; bir ticari aracı, şirket adına alırsanız bu belge lazım geliyor. yani kendi adınıza ruhsat çıkartırsanız böyle bir belge lazım değil.