şükela:  tümü | bugün
 • 1992-95 yılları arasında ya$anmı$ olan bosna sava$ında insanlık tarihinin en büyük katliamlarından birinin gerçekleştirildiği kent. birle$mi$ milletler bünyesinde görevli olan hollanda'lı askerler bölgeyi güvenli bölge ilan etmi$ler ardından müslüman bo$naklardan silahlarını teslim etmelerini istemi$lerdi. ancak daha sonra sırplar kenti ku$atma altına almı$, hollandalı askerler ise verdikleri sözü tutamamı$ ve bo$nakları koruyamamı$lardı.

  hollandalı askerlerin kenti terketmesinden sonra silahlarını daha evvel söz kar$ılığında teslim eden bo$naklar sırplar tarafından katledilmi$ti. sava$ sonrasında yapılan ara$tırmalar ve kazılar sonrasında bölgede onlarca toplu mezar bulunmu$, katledilenlerin sayısının 8 ila 10bin civarında olduğu yazılmı$tı.
 • uluslararası toplumun en büyük utancı olan şehirdir. ikinci dünya savasından sonra anrupanın gördüğü en büyük katliam, yine avrupanın gözleri önünde gerçekleşmiştir. katliamda 8.000 civarında insan öldüğü tahmin edilmektedir
 • ismini her telaffuz ettiğimde dudaklarıma, önleyemediğim bir titremeyi suratıma vurur gibi ekleyen şehir.koca avrupa medeniyetinin öldüğünde defnedildiği şehir.
 • 2002 baharinda hollanda savas enstitusunun arastirmasinin yayinlanmasiyla, buradaki katliamda hollandalilarin nasil eli kolu bagli kaldigi ortaya cikmis, ve sonucta wim kok hukumeti istifa etmistir. gerci hukumetin zaten zamani gelmistir, istifa edecektir, ama orasini bir kenara birakalim, en gorunur neden olarak srebrenica gosterilmistir. bu skandalin hollanda icin onemini tam olarak kavramak icin hollanda'nin ikinci dunya savasi'ndaki konumuna tekrar bakmak gerekir. almanlar 1940'ta hollanda'ya girdiklerinde, ulke halki fazla bir direnis gosterememisti. almanlar yahudileri toplamaya basladiklarinda ise halkin bir kismi buna destek bile verdi. (bkz: anne frank). sonucta ulkedeki 140,000 yahudi'den 100,000 kadari olduruldu ki, bu da %70'ten fazlasini buluyor. srebrenica hollandalilarin en acili yaralarindan birini, yani yahudi vatandaslarini olume yollamis olmalarini desti.
 • postalların ezdiği bir gülün topraga karıstıgı şehir.
  kurur kan lekeleri mavi gozlu bedenlerin elinde.
 • bosna-hersek’te yaşanan ve binlerce insanın ölümüyle neticelenen savaş hâla dünya kamuoyunun hafızalarından silinmiş değil. bu kanlı savaşın en trajedik katliamlarından birisi bosna’nın doğusunda bulunan srebrenica’da yaşandı. birleşmiş milletler tarafından güvenli bölge ilan edilen srebrenica’da binlerce insan, yine birleşmiş milletler’in ve tüm dünyanın gözü önünde sırplar tarafından katledildi. ancak uluslararası kuruluşların özellikle de srebrenica’da sırp zulmünden kaçan insanları korumakla görevli olan hollanda askeri birliği’nin bu katliama sadece seyirci kalmayıp sırplara her türlü yardım ve desteği verdikleri, kendilerine sığınan boşnakları zorla sırplara teslim ettikleri iddiası katliamdan bu yana dünyanın gündeminden düşmeyen bir olgudur. ikinci dünya savaşından bu yana yaşanan bu en büyük katliam hala tam anlamıyla açıklığa kavuşturulmuş değildir. suçlanan kişiler ise ellerini kollarını sallayarak dolaşması ölen (şehit olan herneyse) insanların kemiklerini sızlatacak niteliktedir..
 • tüm dünyada ve özellikle hollanda'da bayağı yankı bulmuş soykırımın gerçekleştiği şehir.

  özellikle, soykırımı gerçekleştiren sırp konvoyunun benzinini bm'nin hollandalı askerleri sağladığı ve katliam başlamadan önce boşnak erkeklerden silahlarını topladıkları için o dönemde kamuoyunu epeyce meşgul etmiştir.

  (bunlar iddia değil itiraftır.)

  ve ne yazık ki srebrenica şehri bugün republika srpska dahilindedir. yani "etnik temizlik" (?!) başarıya ulaşmıştır.

  (bkz: radislav krstic)
 • birleşmiş milletler'in öldüğü hadisenin gerçekleştiği şehir.
  ardından george w. bush tarafından gömülmüştür kendileri.
  şimdi revizyonla filan tekrar canlandırmaya gayret ediyorlar.
 • bir milletin/ulusun ne olursa olsun kendi güvenliğini bir başka milletin ordusuna bırakmaması gerektiğini gösterir.