şükela:  tümü | bugün
 • kimsenin umrunda olmadığı olamadığı katliamdır. hangi tarih öğretmeni anlattı olanları veya büyüğünüz? bosna'ya gitmem ile aydınlanma yaşadım ve utandım kendimden. peki yanıbaşımızda bunlar olur iken biz neler yaptık?umursamadık. vicdanım cahilliğimden nefret ederken benliğim olayı tamamen kanıksadı. artık srebrenica ben idim.biz idik.
 • sırp canilerinin işlediği vahşet.
 • 1995 yazıydı o zaman oturduğumuz evin 2 alt katında boşnak bir aile kalırdı. karı koca ve 2 kızları. ben o zamanlar kızları ile iyi arkadaşlık ederdim sokakta vs olsun annem ve diğer komşularda hiç yadırgamaz o kadını da aralarına alır günlere davet eder ağırlardı. ve bir gün geldi o kadının annem ve babaanneme sarılıp hep beraber sessizce ama sarsılarak ağladıklarını gördüm. işte o sarılmayı ve ağlamayı çocuk aklım ile bile olsa ömrüm boyunca asla unutmayacağım.
 • dünyanın en hümanist, barışçı, özgürlükçü, demokrat partisi hdp bu yıl da bu konu hakkında sessizliğini korumaktadır..
  sizi gidi halkların kardeşlikçileri sizi..
 • unutulmaması gereken vahşettir. yaşı yetmeyenler ya da okumaktan erinenler için özet geçeyim.

  -ikinci dünya savaşı, nato, sovyetler birliğinin sonu ile savrulan avrupadaki balkan ülkeleri, vatikan, italya, rusya ve özellikle almanya tarafından kışkırtılıyordu.
  -1991-92 yıllarında yugoslavya cumhuriyeti dağıldı. bosna hersek, kosova*, slovenya, hırvatistan, sırbistan karadağ, makedonya ülkecikleri oluştu.
  -bosna hersek içinde kalan bosnalı sırplara sırbistan ülkesi tarafından** silah ve mühimmat yardımı yapılmaya başlandı.
  -para ve silahı gören bosnalı sırplar, bosna hersekte yapılan bağımsızlık referandumunun çok yüksek oranda kabul edilmesine rağmen razı gelmeyip ayaklandılar.
  -kendi alanlarında bulunan müslüman boşnaklara ve katolik hırvatlara eziyete başladılar.
  -bu eziyetler korkutmayla başlayıp, adam kaçırma, yağma, taciz, tecavüz, yaralama, işkence ve vahşice öldürme şeklinde devam etti.
  -herkesin seyre daldığı bu vahşette kimseden tepki görmeyen sırplar nihayet olayı sistemli soykırıma taşıdılar...
  -birleşmiş milletler * olarak müdahale etmek zorunda kaldı. güvenli bölgeler oluşturdular. srebrenicada bu bölgelerden biriydi.
  -srebrenica açlıktan, hastalıktan, tecavüzden, soykırımdan kurtulan bosnalıların akın ettiği bir mülteci kampı haline gelmişti. bir yandan da sırpların akınları devam ediyordu.
  -bunun üzerine bosnalılar en azından kendilerini korumak için hafif silahlar talep ettiler, bm ise bu isteği reddetti.
  -1995 yılının yaz aylarında bm komutasındaki hollandalı askerler hollandalı komutanın emri ile srebrenitsayı terk ettiler. terk etmekten kastım sırp askerlere teslim ettiler.

  şimdi en son cümleyi tekrar okuyun lütfen. hollandalı kumandan ve askerleri şehri sırp askerelere teslim ettiler. teslim!

  geceyarısı apar topar yaklaşık 20000 sivili teslim eden hollandalı generalin adı thom karremansdı. çok şükür ki bu anın kayıtları internete düştü. youtube da bu teslim işleminin bol kahkahalı(!) eğlenmeli, danslı, videolarını izleyin, izletin mutlaka.

  sırplar kendilerine hediye edilen alanda srebrenica bulunan yaklaşık 8000 müslüman bosnalıyı bir kaç gün içinde kalleşçe katletti...

  medeniyetin beşiği avrupada , medeniyetin mimarı avrupalıların dünyanın gözü önünde yaptığı bir soykırım gösterisidir srebrenica. 200.000 boşnağın öldürüldüğü, sayısız kadının çoçuklarının gözleri önünde tecavüze uğradığı bir korku filmidir...

  10 yaşında olduğunuzu hayal edin. bir gece yarısı kapınız kırılıyor ve sırp askerler evinize giriyor. babanızı öldürüyor, annenize tecavüz ederken diğer askerler ellerinizle gözlerinizi kapatmanızı engelleyerek seyretmenizi sağlıyor...

  buraya kadar bu özet yazıyı okuduysanız kullandığım kelimelerin ne kadar abartısız olduğunu görmeniz için video kayıtlarına ve o döneme ait insan kayıplarının etnik kökenlerine bakmanızı ve bunların % kaçının sivil olduğuna bakmanızı istiyorum. bu dönemden sonra sırplar şirin gözükmek için dış ülkelerin de desteğiyle festivaller organize ettiler, ediyorlar. geçmişi okumaya dahi tenezzül etmeyen beyinsiz gençliğimiz de koşarak gidiyor tabi buraya. medeniyet timsali avrupalıların, yıllardır süren tiyatro mahkemelerde sırplara göstermelik bir tazminat cezası dahi vermediğini hatırlatarak bitiriyorum.

  (bkz: çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne)
 • şunun farkına varın artık. çok zor değil. ahlâksız almanlar pis kürtler, ingilizler, fransızlar, diye bir şey yoktur.

  hoşgörüsüz müslümanlar, hristiyanlar, budistler, hindular diye bir şey de yoktur.

  einstein'ın dediği gibi iyi insanlar ve kötü insanlar vardır. her topluluğun içinde de birer habil ve birer kabil olabilir. taraflıysanız siz sadece işinize geleni görürsünüz. hristiyansa adı "katil hristiyan" olur, amerikansa "katil amerikan" olur.

  acınız acımızdır bosna.
 • srebrenica'nın asıl sorumlusu sırplar değil, batı emperyalizmidir, nato dur. bir sanayi ülkesi olan yugoslavya'nın altyapsını yok etmek ve pazar haline getirmek için iç karışıklık, katliam ve ''kötü adam imajı'' gerekiyordu, sırpların asıl suçu rusya'ya yakın olmaktı. cezalandırılmaları gerekiyordu, ''canavar sırp bombalanmalıdır'' propagandası gerekiyordu, ve medyayı tamamen elinde tutan batı bloku bunu çok güzel başardı. srebrenica da binlerce masum insan katledilmedi mi? evet edildi. bu yeterince acı değil mi? evet acı. ama asıl düşman kim, bunu planlayan kim, ve biz neden nato üyesiyiz diye tartışmıyoruz bile
  . olayların seyri belliydi; srebrenica patlayacak bomba gibiydi, oraya işe yaramaz bir hollanda bölüğü koyup, onlara silah kullanma emri vermeyen nato asıl katildir.
 • 22 sene önce bugün, 11 temmuz’da, dünyanın gözü önünde tarihin en cani ve barbar soykırımı gerçekleşti.

  bm koruması altında güvenli bölge ilan edilen srebrenica şehrinde, 8372 boşnak, sırplar tarafından sistematik olarak soykırıma tabi tutuldu.

  bm çatısı altında güvenliği hollandalı askerler tarafından sağlanan boşnaklar, aynı hollandalılar tarafından düşmanlarına teslim edildi.

  srebrenica’ya giren sırplar 10000 kişiyi esir aldılar. 5 gün süren katliamda 8372 kişi öldürdüler.

  aradan 22 sene geçti ve ne oldu? gerçekçi olalım. 22 yıl geri gelmeyen adalet asla ve asla yerini bulmayacak.

  11 temmuz 1995’de srebrenica’ya giren ratko mladic srebrenica’dan ‘’sırp srebrenicası’’ diye bahsediyordu.

  savaştan önce %75’ini boşnakların oluşturduğu bir kentti srebrenica. peki şimdi ne halde?

  işte asıl şimdi srebrenica sırp srebrenicası olmuştur. boşnaklar azalmış, sırplar çoğunluğu ele geçirmiştir.

  srebrenitsa artık kaybedilmiş bir şehirdir.
  otorite artık oradaki sırplardadır.
  orada kalan bir avuç müslüman da yakında azalacak ve hepten gidecekler srebrenitsa'dan.

  gerçeği budur. kanımıza, onurumuza dokunsa bile, gücümüze gitse bile budur!

  gerçekçi olmazsak filistin gibi yüz yıl aynı adalet şarkısını çığırır, aynı ağıtları yakarız.

  ahalisi geri gelmeyecek ve ıssızlaştırılmış eski boşnak şehirlerinin ezanları, oraya ağlamak için gelen turistler için bir süre daha okunur.

  her sene srebrenica anmalarına katılan binlerce insan, akşam olduğunda orayı terkeder. ertesi gün boşnaklar yine sırpların arasında kurt kapanına düşmüş gibi; cenderenin ortasında bulurlar kendilerini!
 • kayıt dışı binlerce ölü ve onlarca toplu mezar vardır,hala araştırılmakta yeni yerler kazılmaktadır.
  sıkıntı şuradadır.yeni nesil çabuk unutmaktadır.unutturlmaktadır.
  böyle olursa yeni soykırımlara yol açılır
 • dünyanın neresinde bir katliam varsa, silah kimin elinde olursa olsun, asıl azmettirici, planlayıcı batı blokudur. ermeni olaylarında iki millet birbirini boğazlama derecesine nasıl geldi? avrupa ve amerika bir devleti hedef tahtasına koyduğu zaman, orda yaşayan milletleri birbiriyle boğaz boğaza getirir. bu iğrenç bir sanattır. srebrenica da sırplar 'kötü adam' durumunda olsalar da asıl katil batı blokudur. 1990 da sovyet bloku çöktükten sonra yugoslavya'nın endüstrileşmiş, kendisine yeten, rusya'ya yakın duran bir ülke olması avrupa için tehditti. alman otomobillerinin piyasaya hakim olması için yugoslavya otomotiv fabrikalarının, diğer sanayi tesislerinin yok edilmesi gerekiyordu. nato bombradımanı gerekiyordu. bunun için bir ''katil millet'' bir de 'mazlum millet' gerekiyordu. hepsi yaratıldı. srebrenica'daki katliamın müslüman dünyasında bırakacağı etki hesaplanmıştı ve nedense bütün batı medyası bizim gibi salya sümüktü. 1 milyondan fazla ıraklının, yüzbinlerce suriyelinin trajedilerine kulak tıkayan batı medyası, 8 bin küsür srebrenica'lı için ciğerlerini parçalıyordu. sonunda nato bombardımanı başladı, 3 ay içinde nokta atışlarla yugoslavyanın bütün sanayi tesileri yok edildi. ve insanlığın vicdanı rahtladı.