şükela:  tümü | bugün
 • hakkındaki pek çok bilgiye
  http://www.nisargadatta.net/
  adresinden ulaşılabilecek çağdaş bilgelerden biri. türkçeye de çevrilmiş ben oyum isimli kitabı vardır. anlaşılması gereken insanlardandır.
 • "we are the creators and creatures of each other, causing and bearing each other's burden" şeklinde bir söyleve sahip olabilecek kadar kendini ve insanlıgı tanımış birey.
 • varlığı: kişilik,benlik,öz benlik ve ruh olarak dörde ayıran, öz benliğine sahip bir guru. röportajlarının kitap hala getirildiği 600 sayfalık bir yayını mevcuttur.
 • çağımızda yaşamış olan son bilge insan
 • içe yönelmemi sağlayan
 • "gerçek bir arayış içinde olan kişi, kendisini arayan kişidir.

  biri dışında tüm sorulardan vazgeç: ben kimim? her şeyden sonra emin olduğun tek gerçek senin var olduğundur. 'ben' kesindir. 'ben buyum' ise değildir. gerçekte ne olduğunu bilmek için uğraş.

  ne olduğunu bilmek için ise önce ne olmadığını araştırıp bilmelisin.

  sen olmayan her şeyi -bedeni, duyguları, düşünceleri, zamanı, uzayı, şunu ya da bunu- somut ya da soyut, sen olarak algılayabileceğin her şeyi keşfet. algılama fiilinin kendisi, senin algıladığın şey olmadığını gösterir.

  akli düzeyde, ancak negatif (sen olmayan) terimlerle tarif edilebileceğini ne denli açık ve kesin bir biçimde anlarsan, arayışın da o denli çabuk sona erer ve sınırsız varlık olduğunu idrak edersin."

  - sri nisargadatta maharaj, ben o'yum.
 • ben o'yum kitabından çok etkilenmiştim. öyle ilginç cevapları vardı ki insan bu nasıl bir zeka diye sormadan edemiyor. kitabının girişinde 30 yıl önce ölen bu şahsın resmi vardı hafif tebessüm eden. saatlerce seyredip "sen ne ayaksın arkadaş" diye sorguluyordum.

  öyle bir sensin! sensin! diye cevaplar veriyordu ki etkileniyorsun.

  "cinayette, öldüren incinir" gibi sözleri vardı? en yüce , özvarlık gibi tanımlamaları mevcuttu.
 • okuyup anlaması osho, eckhart tolle ya da krishnamurti gibi gibi kolay değildir. konuşmalarında çok yoğun olarak hint ve budizm mitolojisine ait terimler kullanır ki, batılı insan bu terimleri bilmez. zaten batılı insan genel olarak bu kafa yapısını bilmez, anlayamaz.

  kendisini dinleyenlerden talep ettikleri, bir batılının günlük hayatını sürdürerek uygulayabileceği şeyler gibi görünmez, o aksini söylese de...

  ayrıca birçok spiritüelde görebileceğiniz, yüzdeki o felfecir okuyan deli ifade bu dayıda da mevcuttur.
 • "arzu, hazzın anısıdır"
 • iki büyük kitabı olan i am that ve the ultimate medicine'i defalarca okudum. ermişin anlatmaya çalıştığı ama konuşmacıların bir türlü anlamadığı şey şu: zihni ve zihnin içindeki bütün haz isteklerini ve düşünceleri boşver, bunlara dikkatini verme ve sadece var ol. kendini zihninin içinde arama, sadece varlığına güven.