• hintli matematik dahisi.(vedat güreşen ile yarışamazsa da kendi çapında süperdir eleman.) zamanın ilginç matematikçilerinden godfrey hardy tarafından keşfedildi.
  • keşfedilme hikayesi de çok ilginçtir. 15 yaşında içinde 6000 matematik teoremi(ispatları olmayan) olan boktan bir kitabı eline geçiren ramanujan, matematiğe bulaşır. çok çok az matematik eğitimi almıştır. işinden artan zamanda o teoremleri kurcalayan ramanujan kendine has bir şekilde teorem yazmaya başlar. ingilterenin iyi matematikçilerinden hardye bir mektup yollar "abi boş zamanlarımda şunları yaptım bi bak güzel mi?" şeklinde. hardy ilk önce dalga geçildiğini düşünür kendisiyle çünkü teoremlerin bir kısmı tanıdıktır(ramanujan'ın okuduğu kitap çok boktan ve eskidir çünkü). ama bir kısmı da hiç görülmemiş şeylerdir. ilk önce mektubu bi kenara bırakıp günlük işlerine devam eden hardy bir akşam içine kurt düşmesiyle mektupda yazanları kurcalamaya başlar ve çok geçmeden deha işi olduğunu anlar. aslında önemli olan formal hiç bir yeteneği olmayan, modern ispat kavramından habersiz bir adamın bu kadar teoremi(cambridge'e gidip çalışmaya başladıktan sonra ürettikleri de matematiğin en ilginç teorileridir.) nasıl bulduğudur.
  • good will huntingdeki will bu adamdan esinlenilmiştir.
  • 1729 sayısını 12^3+1^3 ve 10^3+9^3 seklinde hemen ayırdığını anlatan hikayeler de vardır.
  • tutku derecesinde matematiğe bağlı olan ve bu tutku yüzünden formel bir eğitim alamayan ama kendi geliştirdiği yöntemlerle kendini godfrey hardy'ye ispatlayan insanüstü varlık.
  • efsaneye göre :
    - ya ramanujan sınavda 3. soruyu ne buldun
    - ben 2334 buldum ya sen
    - ben 1729 buldum senin bi hatan var sanırım
    - ne 1729 mu o 10 un küpüyle 9 un küpünün toplamı yani 12 nin küpüyle 1 in küpünün toplamı diil mi lan
    - hönk?

şeklindeki konuşmanın bi elemanı
  • 1887-1920 yillari arasi yasamis hintli matematikci.

hayat hikayesi oldukca ilginc ve maalesef cok kisadir.
    güney hindistan'da madras'a yakin bir sehirde, kast sisteminde en yüksek tabaka olan brahman bir ailede dogar. fakat ailesinin maddi durumu pek de iyi degildir.
    vefatindan cok daha sonra hakkinda bir kitap yazan abisi cok zor ve gururlu bir cocuk oldugunu söylüyor. matematige olan ilgisi cok kücük yasindan göstermis kendini. cok cabuk hesap yapabilen, okula basladigi ilk yillarda ödüller kazanan bir cocukmus.
    matematige olan ilgisi, ve sadece ve sadece matematige ve matematikle ilgili olan derslere meraki üniversiteye girmesine engel olmus. dinsel sebeplerden ötürü biyoloji dersine girmeyi reddetmis. evden kacmayi denemis, üniversite degistirmis, diger derslerden yine kaldigi icin burs hakkini kaybetmis. sonunda icine kapanik, "loser" tabir edebilecegimiz biri olmus. iki yil hic disari cikmadan eve kapatmis kendini. bu zaman zarfinda bir sekilde eline gecmis olan ne herhangi bir aciklama, ne bir ispat bulunduran bir formül kitapcigini okumus durmus.
    20 yasina geldiginde bizim topraklarimizda da bir cok annenin yapacagi gibi annesi onu evlendirmeye karar vermis. artik evli bir adam oldugunda evine ekmek getirmek icin is aramak zorunda kalmis. pek dikkat, özen gerektirmeyen, sine cura bir ise girmis, bos vakitlerinde formüller yazip cizmeye devam etmis.
    bunlari ilk kez 21 yasinda ingiltere'ye zamanin ünlü matematikcilerine göndermis. bir kac cevapsiz mektuptan sonra godfrey hardy'den cevap gelmis. hardy littlewoodile birlikte ramanujan'in gönderdigi bazi formüllerin ispatlandigini, ama digerlerinin ispatlanamayacak kadar zor olduklarini farketmis ve kendisini ingiltere'ye davet etmis.
    ilk baslarda yine dinsel sebeplerden ötürü ailesinin karsi cikmasina ragmen (brahmanlarin su üstünden gecme yasagi, yurtdisinda uygulayamayacagi rituel yemek talimati vs) onlari ikna etmesini basarir ve 1913 yilinda ingiltere'ye gider.
    hardy'nin yardimlariyla trinity collegede egitimini en iyi sekilde tamamlar, bir cok formül altina imzasini atar. ramanujan buldugu formüllere gece rüyasinda kanli harflerle duvara yazili sekilde gördügünü söyler, hardy'ye bu formüllere ispatlamak ya da ispatlamaya calismak kalir.
    bunlarin arasinda mesela su vardir:
    sqrt(1+2*sqrt(1+3*sqrt(1+... =3

genc yasinda yakalandigi verem hastaligi sebebiyle 18 ayini bir sanatoryumda gecirmek zorunda kalir. ciktiktan sonra kendini hem hastaligindan ötürü, hem yalnizliktan, memleket hasretinden, hem alisamadigi hava kosullarindan, yemeklerden ötürü olsa gerek kendini o kadar kötü hisseder ki bir londra metronun önüne atlayarak intihara tesebbüs eder, kurtarilir.
    tekrar hastaneye kaldirilir. burda efsanevi 1729 hikayesi yasanir. bu numarama hardynin kendisini ziyarete gelirken bindigi taksinin numarasidir ve hardy ramanujan'a "ne kadar sikici bir sayi" olduguna söyler. aldigi cevap karsisinda cok sasirir.

ramanujan evine dönmek icin birinci dünya savasinin bitmesini beklemek zorunda kalir ve evine döndükten iki yil sonra vefat eder.
  • 1913'te bulgularından birkaç sayfalık bir bölümü önde gelen 3 ingiliz matematikçiye göndermiştir. diğer ikisinin ne yaptıklarını bilmiyoruz ama, hardy mektup üzerine düşündükten sonra "bu buluşların doğru olması gerekir, çünkü eğer doğru değillerse, hiç kimse onları icat edecek hayal gücüne sahip olamaz" diye düşünüp, onu bir yıl sonra bazı matematik projelerinde çalışmak için ingiltereye çağırmıştır.
  • ispat mantigi cok orjinal bir matematikcidir.
    misal sqrt(1+2*sqrt(1+3*sqrt(1+... =3 esitligini soyle gostermis:

(n+1)^2 = (1 + n(n+2))
    (n+2)^2 = (1 + (n+1)(n+3))
    ..
    .
    ilk esitligin karekokunu alalim:
    n+1= sqrt( 1+n(n+2))
    n+2 icin ikinci esitligin karekokunu alip ustteki denkleme koyalim:
    n+1 = sqrt( 1+n(sqrt(1+(n+1)(n+3)))) ve ayni sekilde n+3, n+4 .... devam edelim.

sonuc: n+1 = sqrt(1+n(1+(n+1)sqrt(1+(n+2)sqrt(....

n yerine 2 koyalim:
    sqrt(1+2*sqrt(1+3*sqrt(1+... =3
  • "tam sayı dostu" diye de anılır. tam sayılarla arası çok iyiymiş (1729). sonraa.. mesela rüyalarında namagiri'yi gördüğünü söylüyormuş, ilhamını bu tanrıçaya bağlıyormuş (calliope misali). kendisi resmen şiir yazar gibi seri yazmıştır, heyt be.
    (bkz: matematik için matematik)
    (bkz: godfrey hardy)

edit 2013: abi ya. nasil bi kafam varmis o zamanlar. hardy'ye filan bkz vermeler. sanatin ve sanatcinin dostuyum gibisinden gondermeler. neyse. hulasa, acikcasi, "matematik icin matematik" gibi bir dusunceyi asirilik olarak goruyorum su an. keza hardy'nin "uygulaniyorsa bana uymaz." tarzi aleni 'soyut matematik' fanatikligini (ve zimni muhendislik dusmanligini) sevmiyorum. duzelteyim dedim.

edit 2016: edit 2013 birinci tekil sahis overflow olmus. not dusuldu. ayrica orada hulasa'ya ne gerek var?

edit 2017: birinci tekil sahis overflow derken, uslup oyle. yoksa tesbitler yerinde. yanlis olmasin.
hesabın var mı? giriş yap