şükela:  tümü | bugün soru sor
 • schutzstaffel in kısaltılması nazi subaylarına verilen isim
 • screenshot

  orn. bana son macin ss lerini yollasana
  (bkz: counterstrike)
 • eski almancada ß ile gösterilirdi..
  (bkz: scharfes s)
  (bkz: keskin sirke küpüne zarar)
 • sınav sorusu... üniversite icadı, önceki yıllardan kalma vize-final sorularıdır. her sınavda kendinizi ona emanet edersiniz, ya can simidiniz olur ya da ayağınıza bağlanmış bir kaya olup sizi derinlere çeker batırır. her batıştan sonra yok abi bi daha ki sefere çalışacam, ss le olmaz bu işler deseniz de yine de son çare, baş tacıdır. ss e inanma ss siz kalma misali.
 • schutzstaffel, türkçesi 'koruma timi'nin kısaltması.

  ss ilk olarak hitler'in kişisel korumalığını yapmak üzere kurulmuştu, bu birlik direkt olarak hitler'e bağlılık yemini ederdi ve bazı işlerinde bağımsızdılar. wehrmachttan farklı olan bir kaç özelliği ideolojik olarak tamamen nazi olmaları, savaşın sonralarında durum değişecek olsa da sadece ari ırktan adayları almalarıdır. komutanları reichsführer-ss heinrich himmler'dir. bayrakları da şuradan görülebileceği gibi iki adet s'ye benzeyen şimşek şeklindedir. ss, waffen-ss,allgemeine-ss ve ss-totenkopfverbände olmak üzere ayrılırdı ( ordnungspolizei , sicherheitsdienst, sicherheitspolizei şeklinde üç alt birimi daha olsa da bunlar diğer örgütlerle de kaynaştıkları için onları burada almadım.) ayrıca hepsinin şapkasında kafatası simgesi bulunurdu.

  ilk olarak ele alacağımız örgüt, waffen-ss:

  ss birliklerinin savaşa katılan askeri kolu da diyebileceğimiz waffen-ss, 2. dünya savaşı'nın en korkulan ordusuydu denilebilir. en gelişmiş silahlara ve çok sıkı bir eğitime sahip waffen-ss birliklerinin subayları ss-junkerschule bad tölz adlı okulda eğitim alırlardı. savaş başladıktan sonra sadece 200.000 kişiyken savaşın sonlarında 1.000.000 kişiyi aşkın bir örgüt haline gelmiştir. bunun sebepleri almanların müttefik veya işgal ettiği devletlerden de ss birlikleri oluşturması ve savaşın sonuna doğru en baştaki gibi sıkı elemeler yapılmamasıdır . yabancı ss birlikerine italyan birlikleri 29. ss waffen grenadier tümeni "ıtalia" veya norveçli 11. ss gönüllü panzergrenadier tümeni "nordland" örnek gösterilebilir. ilk oluşturulan ss birliklerinde üç nesle kadar alman kanı taşındığının kanıtlanması, fiziksel olarak tamamen ari ırktan kişiler seçilip diş yamukluğu gibi kusurların bile elenmesi ss'in herkesin katılmak istediği seçkin bir örgüt olmasına sebep olurken savaşın sonlarına doğru bu kurallar gevşetilmiştir. ayrıca zannedildiği gibi toplama kampları waffen-ss mensubu 3. panzer tümeni ss totenkopf (simgeleri kafatası olan) tarafından işletilmedi, ss-totenkopf toplama kamplarındaki gardiyanlardan oluşturulmuş birliğe verilen addır ve savaş sonunda hayatta kalan pesonelinin çoğu yargılanarak idam veya hapis cezası aldı.

  ikinci olarak allgemeine-ss:

  ss'in daha çok bir polis örgütü biçiminde çalışan bölümü. ss'in ana birimidir de denilebilir, istihbarat, propaganda gibi bir çok işten sorumluydular. geneli sivil kökenli insanlardan oluşurdu ve bunlara yevmiye defteri ve askeri cüzdan verilmezdi. sa'in yerine uzun bıçaklar gecesi'nden sonra geçtiler. waffen-ss'ten daha önce kurulmuştur. einsatzgruppen birimi işgal edilen ülkelerde evleri arayarak yahudileri ve rejimin tehdit olduğunu düşündüğü kişileri öldürmüşlerdir (inglorious basterds filmindeki hans landa gibi). ayrıca ahnenerbe adındaki çok gizli alt kurumu eski spiritüel inançları araştırmış, parapsikolojik olaylarla ilgilenmiştir ve medyum vb. kişlerden oluşmaktaydı. savaş sonunda büyük bir kısmı savaş suçlarından dolayı yargılandı.

  üçüncü olarak ss-totenkopfverbände:

  toplama kamplarından sorumlu ss birliğidir (türkçesi kafatası birlikleri). sayıları öbür birliklere göre daha azdı ( 20.000 kişi civarında). zannedilenin aksine diğer birlikler ve alman halkı yahudi soykırımından haberdar değildi (judgement at nuremberg filminde ernst janning'in tiradında bu durumun sorgulanmasını görürüz). soykırım ss-tv gibi fanatik gruplar tarafından gerçekleştirildi. doğal olarak savaş sonunda hemen hepsi yargılanıp ağır şekilde cezalandırıldılar.
 • hitlerin iktidarının ilk günlerinden beri yanında olan özel birlik. başında himler vardı. nazileri örnek alan akp (bkz: 696 sayılı khk ile getirilen iç savaş maddesi) ile türkiye de benzerini kurmaya planlıyor. resmi açıklamalar ile bunu destekliyorlar (bkz: 696 sayılı khk'da hiç bir düzeltme olmayacak)

  (bkz: akp'nin kuracağı özel birliğe isim önerileri) ak gezenler.
 • league of legends'da bir champ ortadan kaybolduğunda söylenen bir şeymiş.
 • ks. superseding sheet
  işe yaramayan ama daha sonra imha edilmeyi gerektiren dökümanlar için denetçiler arasında bolca kullanılan tabir
  -baba şunu eses yapalım
 • ekşi engine'in ß karakterini otomatik olarak dönüştürdüğü ve ssg'nin almanca entry girmek isteyebilecek kullanıcıları unutmadığını gösteren harf ikilisi... zira almanca'da ß harfi ss yerine geçer...
 • mister no'nun dostu, otto kruger'in lakabı.