şükela:  tümü | bugün
  • inanılmaz genişlikteki, adeta kamyonet büyüklüğündeki arka kısmı ile gereksiz dikkat çeken, 2.0 lt. 141 hp'lik dizel motoru ve yüksek donanımına ek olarak, kompakt sınıf otomobillerle yarışan uygun fiyatı nedeniyle yollarımızda sıkça görülen, 4x2 ve 4x4 ayrıca manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri de bulunan, önden biraz (biraz?) biçmsiz pick up.
  • uzaylı kötü sürüngenleri anımsatan bir tipi vardır.
  • (bkz: #18444712)
  • önceden çalıştığım şirkette vardı bu araçtan, kullanma değil de seyahat ettim ve de uzun yolculuk sayılabilecek yolculuklar yaptım. bir aile dostumuz pickup türü araç almaktan bahsediyordu, bu araçtan bahsettim kendisine, netten araştırmış, sağa sola sormuş, biraz da riske girdiğini söylüyor ancak acayip memnun. denizli'nin bir kaç ilçesine gidecek kadar kullandım aracı. (bkz: #18444712) buradaki fikirlerimden zerre değişiklik yok. şirkette seyahat ettiğim 2008 modeldi, kullandığım ise 2009 modeldi. araçta mercedes motoru var, ses yalıtımı mükemmel, pickuplara özgü sallanma, darbeleri çok fazla hissettirmelerin hepsi bu araçta minimum. otomatik vites kesinlikle mükemmel. geçişleri hissetmek neredeyse mümkün değil, 130-140 ile giderken 80-90 ile gittiğinizi sanıyor, hızlı gittiğiniz falan mümkün değil anlamıyorsunuz, acayip seri. ulan para verseler reklamını yap diye bu kadar yazamazdım. bu fiyata bu performans süper kanımca.
  • audi 1.6 a4'ümü satıp bundan aldım. audi'yi aratmadığı gibi, genişlik, yükseklik ve güç bakımından daha iyi. konfor ve donanım olarak da fena değil. audi'deki malzeme kalitesi ve işçilik ile yarışamaz tabi ki ama açığı kapatacak çok numarası var keratanın. yakıt olarak da kafa kafaya görünüyor şimdilik. kullanım alışkanlığımı da değiştirebilirsem daha tasarruflu olacak gibi. kısmetse 3 sene kullanmayı düşünüyorum. mühim bi şey olursa gelir yazarım buraya.
  • ehm, gene ben. geçen hafta doldurduğum deponun henüz çeyreği azalmış olmasına rağmen 220 km yol yaptım. bu gidişle audi'mden daha az yaktığını garantileyecek gibi. şehir içinde bir depo ile 850-900 km görebilirsem mutlu olacağım.

aracın hızlanması, viraj ve yokuş performansını test etmeye devam ediyorum. şimdilik araç yüksüz olunca ani direksiyon hareketlerinde arkanın savrulmaya meyilli olduğunu tespit ettim. arkaya takılan 100-120 kg'lık külçelerin aksesuar seçeneklerinin arasında olmasını anlamış bulunmaktayım. dik yokuşta zemin ıslaksa patinaj çekmeyi de önleyecektir muhtemelen bu külçe. ilk fırsatta taktırayım bir 120'lik bakalım. gerçi winter modu var ama boş kasada o da yetmiyor. bir sonraki raporda görüşmek üzere.
  • yeni raporumla karşınızdayım söz verdiğim gibi. bir depo yakıt ile 850-900 km hayalim gerçeğe dönüşmedi maalesef. bunda, ilk çeyrekteki sükunetle kullanmaya devam edememem çok etkili oldu. son zamanlarda pedala biraz hoyratça bastığımı itiraf ediyorum. buna rağmen 1.6 benzinli bir araca göre yine kârdayım efem. 200 liralık yakıt ile şehir içinde 700 km rahat yapıyor. evet, km'si 35 kuruş. bu sefer daha akıllı uslu kullanmaya çalışacağım bakalım.

bir de beygiri 141'den 192'ye, torku da 310'dan 390'a çıkartıp yakıtta da %10'a varan tasarruf sağladığı iddia edilen chip'lerden bahsediyorlar. bir bilenden artısını eksisini öğrensem ne güzel olurdu.
  • az yukarda arabanın arkasının ani manevralarda savrulmaya meyilli olduğunu söylemiştim ya, o bilgiyi düzelteyim. sonrasında yaptığım testlerde bu savrulmayı tekrar tespit edemediğim için başka faktörleri arama yoluna gittim ve geçenlerde savrulmanın asıl sebebini buldum. sisli, nemli havalarda asfalt üzerinde biriken ince nem tabakası yolu epey kayganlaştırdığı için yol tutunması minimuma iniyormuş. arabanın günahını almışım, kabahat hava ve yol şartlarındaymış.

bunu farketmem için sis ve nem olan günelrde akşam üzeri ve sabah saatlerinde bir kaç gün üst üste kazalara şahit olmam gerekiyormuş. bu esnada yaptığım mini denemede kayganlığı hissedince emin oldum. nitekim kuru ve ıslak zeminlerde yaptığım denemelerde herhangi bir savrulma emaresi göremedim. aman, yağmursuz havalarda hafif nemlenmiş asfalta dikkat.

başka bir arzım yoktur. arabamla karşılıklı memnuniyetimiz devam ediyor.

sonradan gelen ek: bir de benden önce lastiğini takıp bakımını yapmış bi hayvan 50 psi hava basmış meğersem. savrulmada onun da etkisi varmış. şimdi her türlü viraja gözü kapalı giriyorum, gram ayrılmıyor çizgiden.
  • aslında fena bir araç değil.* tek kötü yanı aracı kullananlar x6 falan kullandıklarını zannediyor *