şükela:  tümü | bugün
 • 1991 yılında gerçekleşmiş olan olay.

  temeli, devlet kaynaklarını sonuna kadar zorlayan görevlilerin, halka yaptığı baskının çalışmak ve üretmek üzerine değil, çalışmayıpta çalışıyormuş gibi gözükmesi üzerine olmasından kaynaklanır. ayrıca çok uluslu bir devletin bu kadar baskıcı ve geniş sınırlarının olması elbet bir gün batacağı anlamına gelir.

  ama işin aslı, sosyalizmle yönetilen devletler işleyişini oturttuktan sonra(yani kurulduktan 20 yıl sonra) üretim ve yenilik çalışmalarına tamamen kendilerini kapatırlar.

  şimdi bu görüşlerimi beğenmeyen sosyalizm hayranı arkadaşlar çıkacaktır. efendime söyleyim sosyalizmde herkes eşittir, herkes çalışır, herkes şöyledir böyledir diyecektir. o zaman bir düşünülsün bakalım, sovyetler birliği dağıldıktan sonra ortaya cıkan yeni zenginler ve moskova nın dünyanın en pahalı şehri olmasının sebebi nedir? komünizm zamanında devleti kazıklamaya alışmış halkın(bir kesimi) ortaya çıkan ilk fırsatta amuduyla götürmesidir.
 • abd nin 2010 yilinda bolunmesi fikrine ilham vermiştir.
 • sscb'de yaşananın sosyalizm olmadığınıni kanıtıdır, zira sscb'deki devlet kapitalisti rejim işçiler tarafından yıkılmıştır. bu olaydan sonra sscb'yi sosyalist zanneden bir takım solcular işçi sınıfının nasıl olup da kendi iktidarı anlamına gelen sosyalizmi yıktığını anlamaya çalışmışlar, işçi sınıfının rolünün bittiğine kanaat getirerek postmodernizme, sosyal demokrasiye vs. sarılmışlardır.
 • gorbacov un uyguladığı politikalar sonucunda hızlanan olay. gorbacov un louis vuitton reklamında oynamasına kadar gitmiştir.
 • kuran'da yazan bi şeydir.
 • sonucunda özellikle sscb ordusunda meydana gelen kaos ve denetimsizlik sebebi ile o zamandan bu ana kadar gerçekleştirilmiş ( ve gerçekleştirilebilecek) pek çok terrör eyleminde, bazı içsavaş ve hatta soykırımlarda kullanılan, normalde son derece sıkı denetlenen ve asla disiplin altında olmayan güç odaklarının eline geçmesine izin verilmeyen gelişmiş teknolojiye sahip veya tahrip gücü çok yüksek olan kimi balistik,kitlesel ve kimyasal silahların kontrolsüz şekilde dünyaya dağılmasına sebep olan olaydır.
 • türklük ve türk tarihi açısından önemli, 18. yüzyıldan beri edilgen duruma düşen türk uygarlığının tekrar dünya arenasına çıkmasına neden olmuştur. türk düşmanlarını korkutmuştur bu durum. türkiye içinde bile kimi kesimler ve gruplar sscb'nin dağılmasıyla ortaya çıkan durumu içine sindirememişlerdir. azerbaycanın varlığı veya orta asya ülkelerinin varlığı onları nedense rahatsız etmektedir.
hesabın var mı? giriş yap