şükela:  tümü | bugün
 • bulutun güneşle kavuştuğu, yiğidin harman olduğu, dünyanın beşinci büyük ekonomisindeyiz bugün. kaliforniya'dayız.

  bazı sorularımız var. elimden geldiğince yanıtlamaya, yanıtlayamadığım yerde kıvırmaya çalışacağım.

  kanıt

  sorularınıza verilmiş yanıtları görmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz: (bkz: ssg'nin soru yanıtlama atraksiyonu/@ssg)

  edit: hem video çekimi hem soru yanıtlama baya zorladığından istediğim kadar soru yanıtlayamadım. kalanları vakit imkan verdikçe sonradan yanıtlayacağım hepinize teşekkürler.
 • (bkz: ssg kim amk)
 • sözlüğün geldiği noktadan memnun musun?
  • ekşi sözlük bugüne kadar durmadan büyüyen bir mecra. bugün ayda 35 milyon insan ziyaret ediyor. halen dünyadaki en özgün mecralardan biri. takip edenlerin bileceği gibi halen sık sık kullanıyorum. elbette her mecra gibi büyümenin getirdiği içerik kalitesiyle alakalı sıkıntılar yaşıyor. ben de bunların çözülmesini istiyorum ve bence de çözülemez konular değiller. bunların çözüleceğine dair iyimserim.
 • merhaba. ekşi sözlük türkiye'de (ve dünyada) neyi değiştirdi?
  • ekşi sözlük'ü kurduğumda fark etmediğim bir şey aslında karşıt fikirlerin bir aradalığına ne kadar çok ihtiyaç duyduğumuzdu. kurduktan sonra fark ettim ki aslında buna çok ihtiyacımız varmış. bence bu kültürü destekleyen ve geliştiren ana unsurlardan biri oldu. günümüzde de twitter ve facebook gibi sosyal mecralarda dünyadaki en aktif ülkelerden biri olmamızda bunun etkisi var. dünyada? dünyada bir şeyi değiştirmedi sanmıyorum. olsa olsa bu tarz mecraların öncüsü oldu diyebiliriz.
 • sedat bey hoşgeldiniz,

  geceleri gazını çıkartıp, poposunu sildiğiniz bebenin ergenliğe girince ebeveynlerine atarlanması gibi olacak biraz ama; vaktiyle ekşi’deki kasıntı ortamdan bunalıp zeykur’un peşinden giden ekipteydim. evet, çok eğlendik, güldük; ama bitti. tüketim çağındayız ve jenerasyon değiştikçe mizah anlayışı da değişiyor. inci sözlük’ün bittiği gün online’dım. birinci’nin olan biten girdilerini gözyaşlarıyla okuyan yüzlerce kişiden biriydim sadece. usulca eski güzel günleri hatırlatan bir kaç başlık açıp “ulan, inci sözlük bile bitti be” dediğimi hatırlıyorum. itü sözlük terk edilmiş kasabaya dönmüş durumda. ekşi’nin klonları teker teker dökülürken ayakta kalabilmesinin sebebi; bir format dahilinde kaliteli içerik sunuyor olmasıydı.

  kavuğu kime vereceğini bilmeyen ferhan şensoy gibi soruyorum şimdi size; öyle bir format kalmadı, kaliteli içerik artık üretilmiyor. gündem 3. sınıf yerel gazetelere dönmüş durumda. bu kutucukların hali ne olacak? yönetim bir aksiyon almayı planlıyor mu? yoksa bir efsanenin, daha fazla hit almak uğruna bitişine mi şahit olacağız yakın bir tarihte?

  bu arada yeri gelmişken, bu kutucukları hayal ettiğiniz için teşekkürler.

  edit: oturup yazı işleri heyetiyle merkezi bir denetim yapmak mümkün değilse bu neden benim 3. hesabım? önceki 3 hesabım nasıl uçtu? random mu uçuruldu? yoksa moderasyon yazı işleri heyeti gibi sözlüğü temizlerken format gazisi mi oldum? bunlar hep çelişki.

  kaldı ki çöp içerik hit bile getirmiyorsa neden izin veriliyor? yazarlar memnun değil, e söylediğinize göre ek trafik de sağlamıyor. neden çöp içeriğe geçiş izni veriliyor o zaman?
  • kalitesiz içerik trafik yaratıyor diye bir şey yok bu en büyük yalan. o yüzden "abi çöp olsun ama yeter ki trafik gelsin" diye bir şey yok. ancak ekşi sözlük bir basın yayın kurumu olarak ortaya çıkmadığından, insanlara istediklerini yazabileceği bir mecra yaratmak olduğundan oturup bir yazı işleri heyetiyle merkezi bir denetim yapmak mümkün değil.

   ancak kalite meselesi de çözümsüz değil. üstüne yapılabilecek pek çok şey var. mesela her başlığın altında "yeşillendirirseniz sevinirim" tarzı soru içeriklerini ayrı bir yere taşıyacak özellikler, tamamem olmasa da bunları çözebilecektir.

   kısacası iyimserim. düzelecek. düzelmesi de lazım.
 • pek değerli ssg,

  bu satırları 32 yaşında bir sözlük amcası olarak yazıyorum.*

  öncelikle; ergenlik yıllarımda ufkumu genişleten, 20'li yaşlarımın tümüne yarenlik etmiş, bana yaşamımın en büyük kıyağını yaparak hayatımın kadınıyla tanışmamı sağlamış bu kutsal bilgi kaynağı için sana ne kadar müteşekkir olduğumu bilmeni isterim.

  soruma gelirsek (içten bir üzüntüyle soruluyor);

  abi bizi neden bıraktın?
  • birkaç sebebi var. birincisi kanzuk'la beraber 2013'te amerika'da da yeni projeler yapmak ve girişimler yapmak niyetimiz vardı. hatta onun için o yılda amerika'da şirket kurduk. onun başına geçmek için abd'ye geldim. ikincisi 16 yıldır sözlüğü yönetmek yorucu ve yıpratıcı oldu ondan kendimi azade etmek için. üçüncüsü de sözlüğün kendi kendine ayakta durup duramayacağını görmek. zira tek kişiye bağımlılığı bir mecranın en büyük zaafiyeti bence. kısacası benim için yarı tatil yarı yeni projeler gibi bir sebebi oldu.
 • eksi sozluk’un ilk zamanlarindan, bugune kadar aktif kalabilmis easter egg var mi?

  (bkz: gorunmez entry efsanesi)
  • ooh 20 yıl öncesini hatırlamam imkansız ama muhtemelen kalmadı. hatırladığım kadarıyla yok.
 • merhaba. çay, kahve, kola ile aranız nasıldır? sigaradan ne haber? teşekkürler.

  edit: ssg sigara içiyor muydu? içiyordu sanki di mi?
 • ülkenin politik durumu hayatını nasıl etkiliyor? neleri yapmanı engelliyor veya nelere destek oluyor. bir de kitap okur musun? ne sıklıkla? aklına ilk gelen, seni etkileyen 3 kitap olarak hangilerini söyleyebilirsin?
  • off kitap sorusu en zor soru. başkalarına sorduklarında bile bocalıyorum. ama en etkilendiğim kitap tabii ki douglas adams'ın otostopçunun galaksi rehberi. ülkenin siyasi durumu amerika'da olmama rağmen etkiliyor, üzüyor. ekonomik ve fikir ifade özgürlüğü konusundaki sıkıntıları kafama takıyorum. ama bir şey yapmama engel olmuyor çünkü orada değlim.
 • her yerimiz reklam oldu başkan, ne zaman geri alıcaksın sözlüğünü?