şükela:  tümü | bugün
  • st bernardus'un efsane birası. %10 alkol oranıyla hafif bir şarap sertliğinde; bol köpüklü, oldukça aromatik ve tatlı, alkol içeriğini saklayabilen lezzette harika bir bira. 75'lik şişesini metro grossmarket'te bulmak mümkün. tek başınıza içmeyin, paylaşın derim.
    ratebeer puanı 100.
  • %10 alkol oranına rağmen içimi hiç bu sertliği hissettirmeyecek kıvamda olan bira.

türkiye şartlarında temini biraz zor. 4-5 barda satıldığını gördüm. bar olunca tabi fiyatı 30-35 lira aralığında oluyor 33 cl için. geçtiğimiz günlerde ise carrefour'da denk geldim. fiyat küpürü yoktu, yine de görünce almamazlık edemedim. market fiyatı 17,5 liraymış. bunu da öğrenmiş oldum.

normal şartlar altında marketten alınan biraya, hele hele 33'lük biraya 17,5 lira verilmez. ama st bernardus abt 12'ye verilir.
  • %10 alkol oranı ile bir çeşit belçika ale yöntemi olan quadrupel birasıdır. ülkedeki en yaygın quadrupeldir. güncel fiyatı 18.5 tl olup evde içilebilecek biradır. gerçi bu fiyata mekanda efes, tuborg içenler var*. farklı yapıda olmasına rağmen diğer st bernardus’lardan her şeyiyle üstündür.
  • bira algınızı tamamen değiştirebilecek bir bira. ulaşılması zor trappist westvleteren 12 birasının ulaşılabilen akrabası. belçikalı rahiplerin bu işi bildiğinin bir başka kanıtı. 2 ay soğuk fermentasyonun ardından 2 hafta sıcakta bekletilen bira, son olarak şişede olgunluğa ulaşıyor. ölmeden önce denemeniz gereken 1001 bira kitabına göre hissettirdiği tatlar: muz, çikolata, belçika bira şekeri (karamelimsi) ve koyu renkli meyveler. büyük carrefour'larda ve metro grossmarketlerde denk gelinebilir.