*

 • 2004’te kate clow tarafından tasarlanıp açılan ve türkiye’nin ikinci uzun mesafe yürüyüş parkuru olan st paul yolu (500 km), antalya-isparta arasındaki önemli roma kentleri üzerinden geçiyor. gps’siz ve kitapsız tamamlanması mümkün olmayan st paul yolu, ms 44 yılında hıristiyanlığı yoğun bir şekilde yaygınlaştırma çalışmalarına başlayan ve hıristiyanlığın hz. isa’dan sonraki ikinci önemli şahsiyeti tarsus’lu aziz paulus’un anadolu misyonları üzerine önemli bir kültür yolu.

  perge'den başlayıp manavgat, köprülü kanyon, eğirdir gölü üzerinden yalvaç'a uzanan st paul yolu sayesinde, gerekli kaynaklar sağlandığı takdirde türk turizminde likya yolu’ndan daha büyük bir patlama beklenmektedir.

  (bkz: kate clow)
  (bkz: likya yolu)

  http://www.trekkinginturkey.com/
 • st. paul'un ayak izleri olarak da bilinen yol. turizm'i de yapılmaktadır ama otobusle.
 • bugün likya yolunda yürüyen bir fransızdan öğrendiğime göre yoldaki işaretler ve su kaynakları, yolun hristiyan inancına yönelik kullanıldığı gerekçesi ile radikal islamcılarca kırılıp bozulmuş olan yürüyüş parkuru.
 • an itibariyle, google maps'de bir waypoint arayıp da bulamadığımız, gitmek için can attığımız yol.
 • 50 civarinda likya kentinin, neredeyse 20'sinin guzergah uzerinde oldugu likya yolundan sonra, türkiye’nin en uzun ikinci uzun mesafe yürüyüş rotası olan yol.
 • bazı etaplarını yürüdüğüm, botanik açıdan inanılmaz çeşitlilik sunan yol. hiç görmediğimiz bitkiler ağaçlar, sedirler, servi ormanları... öte yandan pisidia ve pamphylia dönemi tarihi eserler eşliğinde muhteşem bir parkur.
 • st. pauli yolu ile karıştırılmaması gereken yol.
  hamburg
  st. pauli, hamburg'ta seks fuarlarına da ev sahipliği yapabilen, futbol takımı ile bir efsane olmuş bir semttir.

  bu arada st. ingilizcede saint, alman dillerinde sankt (kısaltma st.) karşılığı kullanılır. alaman dilinde sancte veya sant(e)'den türemiştir ("kutsal" anlamına gelen bir kısaltmadır).

  ironik veya işin içinden çıkılamaz tarafı vs st. kısaltmasının ingilizcede cadde - yol için de kullanılıyor olması gibi geldi şu an. neyse.
 • uyanış hareketi sloganı.tutmuşa benziyor etraftan duyuyoruz.

  (bkz: uyanış hareketi)
 • aziz paul yolu olarak da bilinen tarihi rota. önümüzdeki haftalarda tota, adada, kasımlar ve kesme etaplarını yürümeyi planlıyorum. likya yolundan sonra fotoğraflarını görüp hastası oldum. fakat bir sorun var. rotalarla ilgili kaynak çok az. çadır mı pansiyon mu henüz karar veremedim bundan dolayı. google'dan çıkıyor irili ufaklı bilgiler de insanlar tecrübelerini paylaşsalar daha güzel olacak. bakalım bu aziz paul bey hristiyanlığı avrupaya götürmek için nereleri dolanmış, neler yapmış. gidip döndükten sonra tecrübelerimi burada paylaşacağım.
 • likya yolu ile birlikte en çok ilgi çeken fakat güzergah bilgileri yetersiz olduğu için bir çok kişinin sadece hayalinde kalan yol.
hesabın var mı? giriş yap