şükela:  tümü | bugün soru sor
  • karaip denizi uzerinde, amerikaya bagli tropikal bir ada
  • sonny rollins in mukemmel bir sarkısı.
  • hic birseyi umursamayan insanlarin yasadigi ada. oyle ki ada halkinin yegane gecim kaynagi turizm olmasina ragmen, onlar turistleri de sallamamaktadirlar. olabildigince kaba insanlardir. musteri diye bir mefhumlari da yoktur. amerikalilarin balayi adasi olarak ta bilinir. amerikalilar balaylarinda ada halki tarafindan horlanmak ve soguslenmek suretiyle sahane zaman gecirirler. tabi serde political correctness oldugu ve bu ada halkinin nufusunun cok buyuk bir cogunlugu zenci oldugu icin, kimse agzini acip da bir bok diyemez. etrafta volta atan iguanalari, su altinda ayaginiza carpan vatoslari ile heycan verici bir eko sisteme sahip oldugu gercegi goz ardi edilemez. ha bir de direksiyon solda oldugu ama trafik sagdan aktigi icin arabayla giderken her n aolecekmissiniz hissine kapilirsiniz. bir kac yuzyil danimarkalilarin egemenligi altinda kaldiktan sonra 1917'de amerika tarafindan 25 milyon dolara diger bir iki adayla beraber satin alinmistir. adanin esas halki olan amerika yerlilerinden bir tanesinin bile bugun torun torbasi yasamamaktadir cunku yerlilerin tamami adanin ilk kesfedilgi yillarda oldurulmustur. ayrica karasakal ve mavisakal adli efsanevi korsanlarin emekliliklerini burda gecirdiklerine dair soylentiler vardir ama zaten karasakalin ve mavisakalin gercek kimligi bilinmedigi icin bunlar soylenti damgasini asip tarihsel gercek mertebesine asla ve kat'a ulasmayacaklardir.
  • amerikan adasi olmasi sebebiyle, karaip denizindeki en gelismis adalardan biri. cruise gemilerinin favori adasi. tax and duty free oldugu icin, st martin ile birlikte karaiplerin alisveris merkezi olarak bilinmekte. ayrica sokaklari zaman zaman son derece tehlikeli olabilen adadir. homeless yerliler gunun her saati yolunuzu kesip, sokul paralari diyerek etrafa dehset sacabilmekte. bir de devasa bir k marti bunyesinde barindiran adadir st thomas.
  • 9 aydır yaşadığım 5 türkün yaşadığı karayip denizinde amerikaya bağlı adalar topluluğudur. amerikalılar evlenmek ve balayı yapmak üzere bu adada kerizlenir , kaba hizmet alır ve giderler. insanları afrika zencisi olmak kaydıyla ispanyolca konuşan sağdan soldan toplama kölelerin oluşturduğu adadır zamanında.şu an onların torunları yaşıyor zaten. bu adaya uçmak için gümrükten geçersiniz çünkü(bkz: territory) dir.
    sizi 2 dolarla şehir merkezinden alan country'e götüren safariler vardır. sabah 6 akşam 7 çalışırlar ve en hesaplı taşımadır. keymart ve pueblo gibi iki büyük mağazayı barındır. cruise shiplerin uğrak yeri olan bu adanın denizi mükemmel insanı ultra tembel ve uyuzdur. anlatılmaz yaşanır.
  • sanırım danimarka'dan anlaşma ile alındığından ötürü sağda solda danimarka bayrağı görebileceğiniz yer.

    bir abd bölgesi olmasına rağmen güvenlik yerlerdelerdir. bir akşam aracımızla kaza yaptığımızda polis merkezi telefona çıkmadı. oradaki bir tanıdığımız vasıtasıyla ulaştığımız polis müdürü ise karşı adada düğünde olduğu için (!) bizimle ilgilenemedi. bu tarz abuk durumları bilerek gitmek gerekir.