şükela:  tümü | bugün
 • kararlılık demektir.. bilgisayar mecmuaları sayesinde dilimize girdiğini sandığım,, son günlerde hayatın pekçok karesinde kullanıldığına şahit olduğum kelime..
 • ilk olarak mekanik sistemlerin, otomobil ve uçakların kararlılığını belirtmek için kullanılan daha sonra bilgisayarların belirli bir performans değerinde çalışmasını da belirtmek için kullanılmaya başlanılan kelime
 • (bkz: kararlılık)
 • ormanda mescerenin biyotik ve abiyotik tehlikelere karşı var olan durumunu ve yaşama yetenegini korumasıdır.
 • stabil olma seviyesi.
 • (bkz: stabilize)
 • her tür dinamik sistemin kararlılığını ifade etmek için kullanılan teknik ve mühendislik terimidir. burada kararlılıktan anlaşılan dinamik sistemin hareketinin öngörülen aralık ve büyüklük içinde, öngörülen şekilde gerçekleşmesidir.

  örnekler:
  - otomotiv: aracın viraj alırken ve düz yolda yüksek hızlarda kararlılığı, komutlara uyması ve hedeflenen rotada kalması. stabil kabul edilen araçlar genel olarak önden kayma yani understeer eğilimli olarak tasarlanır çünkü kafadan kayan bir araç yalnızca yoldan çıktığı, spin atmadığı için understeer oversteer'e göre daha yavaş ve kontrollü gelişen bir durumdur, tercih edilesidir. ne yazık ki virajı keyifle almanın en güzel yolu değildir, ama pek çok sürücünün oversteer ile baş etme becerisini fazlasıyla hafife aldığını düşünürsek stabil olanın bu yaklaşım olduğu ortaya çıkar.

  - tekne-yat tasarımı: denizde stabilite tamamen tekne gövdesinin ağırlık merkezi ile suyun kaldırma kuvvetinin uygulandığı yüzdürme merkezi arasındaki ilişkiye dayanır. ağırlık merkezi yüzdürme merkezinin altında yer alan tekne stabildir, alabora olmaz. ünlü isveç yelkenlisi vasa'nın* batışı da bu temel stabilite kuralının ihlal edilmesi ve üst güvertelere aşırı derecede top ve mühimmat yüklenmesi yüzünden olmuştur.

  - aeronotik: havacılık konusunda uzman değilim ama sanıyorum burada stabilite yelkenli teknelerdeki stabiliteye benzer, uçağın kararlı uçuşu için aerodinami merkezinin uçağın ağırlık merkezinin gerisinde yer alması gerekir. uçağın arka kanatlarının temel işlevi aerodinami merkezini geriye çekerek uçağa pitch (dalma-çıkma) ve yaw (sola-sağa dönüş) akslarında stabilite kazandırmaktır.

  bilinmesi gereken önemli bir nokta mühendislikte stabilite ile çeviklik (etkili ve hızlı yön değiştirme) arasında maalesef bir ters orantı olduğudur. örneğin bir savaş uçağını dogfight'ta* etkili olması için çevik yapmak istiyorsanız stabiliteden ödün vermeniz gerekmektedir. aynı şey örneğin yarış arabaları, özellikle ralli arabaları için geçerlidir.
 • genel anlam itibari ile dayanıklılık, “sabit” kalabilme, değişmeden durabilme anlamına gelmektedir. nitekim, bir çok bilim dalı terminolojisinde bu anlamları yorumlamak için kullanır. fabrikasyon boyuta indiğimizde, stabilite çoğu zaman bir kalite göstergesidir. ürününüzün dayanıklı olması, üretim, depolama, nakil, saklanma ve ön görülen saklama süresi boyunca; üretildiği tarihteki özelliklerinin önceden belirlenmiş sınırlar içerisinde kalması da denebilir. moleküler boyutta stabilite ise, molekülünüzün tahmin edilebilir, varsayılan dış etmenlere karşı yapısını bozmadan koruyabilmesidir.
 • sağlamlık, denge de tutan, dayanıklılık anlamında kullanılır.