şükela:  tümü | bugün
 • ing. hav. stabilizatör, kuyruk düzlemi.
 • kamera ve fotoğraf makinelerinin lenslerinde olabilen bir özelliktir. genellikle tele veya tele zoom lenslerde bulunur. uzaktaki görüntüyü yaklaştırdıkça artan sarsıntının fotoğrafa/filme yansımamasını sağlar.
 • tanklarda kullanılan bir teknoloji. tankın sürekli atışa en uygun konumda olmasını sağlayan, tankın gövdesini en ufak duruşta tekrar konumlayan, ve namluyu hedeften ayırmayan askerde wöheaa diye sıçıp ne olduğunu öğrendiğim şey.

  askerde tatbikattayız, gözümün alabildiği her yer pangallık, 2 tane nokta seçilmiş, karşıda düşman askeri var, bu tarafta biz varız, tanklar konumlanmış, bizde mekanize piyade olarak mevzilerimizi bir kasatura boyu kazmışız, sistem şu, görüntü alınacak, karşı taraf taaruza geçecek, biz mevzilerde bekliyeceğiz, yanımızdan tanklar ilerleyecek ve düşmana saldıracak.buraya kadar herşey tamam, aylardan mayıs, zaten 10 gün sonra teskere alacağım küllen eziyet yani. 40 derece sıcak.yatıyoruz. savaş başlıyor, mevziilerde saldırıyoruz çat çat çata çata pat pat diye*, stinger araçları sis atıyolar,simule ediyolar, bakıyoruz pangallık yanıyor amk, sonra yanımdan tank geçiyor, geçiyor ama stabilizer denen dalgayı açmış, tam yanımdan geçerken duruyor, ve tank nokta dönüşü yapyor, sıçıyorum, neredeyse beni ezecek.neymiş stabilizermiş, hemen albaylar telsizden anons geçiyolar, stabilizrleri kapatın mevzideki askereli ezeceksiniz diye, sonra koşuyoruz yangını söndürmeye çalışyıoruz, amk, zaten tatbikata gelirken bir obüs, teknik arıza dolayısıyla 3 arabayı ezmiş ve 5 kişiyi öldürmüş, 1 gzpt devrilmiş kuledeki asker ölmüş, birde yangın, stabilizer olayı. gece oluyor, çadırda kalıyoruz, mına kodumunun yerinde domuzlar geziyor, nöbetçi var, nöbetçide mermi yok, yasak, kızan korkudan çıkmış gzpt'nin tepesine yardırıyor domuzzz domuzz diye, uzmanlar 3.5 atmış hepsi gzptlerde yatıyolar.birde cırcır oluyorum. ohh mis gibi. ne yaptık? tatbikat.sikeyim öyle tatbikatı.*
 • her şey le herisson filmindeki palomanın başının altından çıktı...

  en hafiflerinden birinin (wondlan) satın alma adresi şu: http://www.fototeknoloji.com/…abilizer,pr-4032.html

  deneme vidyosu da şu: http://www.youtube.com/watch?v=yos0uktyrzk (merdiven çıkmalara hasta oldum sözlük)

  bu cihaz, kol ve yelekle birleşince adına steadycam deniyor sözlük. aklında bulunsun... (us ofisinden türkçe -azeriyik ama gürcistanlı- müzik, görünce ben şaşırdım duyunca sen de şaşır sözlük: http://www.youtube.com/watch?v=r97fsml40_m)

  süper inceleme: http://www.youtube.com/watch?v=slzzef4tov4
 • manyak bir kullanımı şurada örneklenmektedir: https://www.youtube.com/watch?v=oobo4ktv6ac
 • (bkz: lensse)
 • cebirde bir grubun bir kume uzerinde hareketinde gecer.
  {g€grup : g*x=x} kumesine denir.