şükela:  tümü | bugün
 • şu aralar restorasyon görmekte olan otel.
 • ankara'da ulus'tadir. yevgeni yevtusenko turkiye'ye geldiginde burada kalmi$ diye duymu$tum.
 • artık adı radisson olan otel.
 • amblemi henuz dumani ustunde tuten yeni icra edilmis bir... neyse!
 • (bkz: radisson sas)
 • 1964 yılında emekli sandığı tarafından açılan yarışmayla projesi elde edilmiştir..
  doğan tekeli ve sami sisa tarafından tasarlanmıştır..
  225 odalı otel, 1000 kişilik sinema salonu ve bir çarşıdan oluşur.. ankara'nın kent kimliğinde etkili özgün yapılardan biridir.. son derece öznel bi değerlendirmenin sonucu olarak; ankara'nın silüetinde görmekten en çok keyif aldığım da yapıdır..
 • sakin, güneşli çevresine göre kuytuda, sessiz bi bahçesi vardır..
  ellerinde dev şarap kadehleriyle dolaşan lordlara rastlayabilirsiniz.. lordları görmeye başlayınca mekan terk edilmelidir.. bir sonraki aşamada, viper plotları ya da solaristen konuklar gelebilir.. halüsinojen bir oteldir..
 • yapı tek başına nitelikli bir eser olmasına rağmen konumu itibarıyla maalesef ankara silüetine yakışmamaktadır. jansen'in 1920'lerin sonunda tasarladığı eski adıyla hipodrom, şimdiki adıyla atatürk kültür alanının, ankara kalesi ve eteklerindeki tarihi kent dokusunun oluşturduğu eşsiz silüetle ilişkisini kesmektedir. tabi bunu tek başına yaptığını söyleyemeyiz, o bölgede olmaması gereken bir çok yüksek yapıdan sadece birisidir.
 • tek basina dibindeki ankara palas'in ihtisamini alir goturur.

  ama suc bir tek bu binada degildir...

  etrafli dusununce ulus heykeldeki isbankasi, ve karsisindaki eski meclis, solda ankara palas ve genclik parki yer alacak sekilde gar'a kadar cok keyifli bir planin icine eder...

  aslinda en berbat yapi heykeldeki gsgm ve ataturk spor salonudur...
 • jansen planının deforme edilmesine dair suçun işlenmesinde en az etkili yapıdır bence..
  ankara kalesi ve eteklerindeki silüetin eşsiz bulunması da, tıpkı stad otelin, ankara silüetinde izlenmesinin keyfi kadar özneldir zira..

  jansen planı, en ağır deformasyonu, ilk isimlendirilmesiyle cumhuriyet meydanı, bugünkü adıyla kızılay meydanı'nın meclisle ilişkisinin sekteye uğratılması ve mill irade aksının atatürk bulvarı'nı eskişehir yoluna bağlayan otoyolla kesilmesiyle almıştır.. bu hamlelerden sonra jansen planının izlerini kent üzerinden okumak bile zorlaşmıştır.. kızılay binası'nın ve bulvarın bugünkü kimliksizliğiyle (ki güven park, kızılay meydanı ve bulvarda takip eden yapıların oluşturduğu aks jansen planının önemli bölümünü oluşturur) stad otelin kimliği ve yakın çevresinde geliştirdiği micro durum kıyaslanamaz bence..

  ayrıca 1920'li yıllarda yapılan jansen planı'nın bugüne kadar, aynı ölçek, kapsam ve içerikte herhangi başka planla desteklenmemesi, bu tip deformasyonlar içinde, görece doğru olanları iyi birer hamle olarak öne çıkarır..