• led zeppelin $arkisidir kendisi.
 • yaşam süremiz içerisinde bir kez dinlemeliyiz mutlaka.
  birde şu var aklıma hemen gelen (bkz: people are strange)
 • netshow'da "sonsuza kadar stairway to heaven çalamassınız" diyerek tab siteleri tanıtılmıştı.. (bkz: anilar simdi gozumde canlandilar)
 • led zeppelin'in birtakım müzik tarihçileri tarafından bazı ezoterik ve satanik ifadeler içerdiğini savunulan şarkısı. şarkının her dizesinde yer alan sembolleri, göstergebilimsel olarak açılımlayan araştırmacılar, enteresan saptalar yapmışlar aslında:

  - bir kadın var ki emindir, parıldayan her şey altındandır: kadın bir büyücüdür. kurşunu saf altına çevirmeyi amaçlayan simyacıların bilgece olmayan ezoterizmi.

  - ve bir merdiven satın alır, onu gökyüzüne götürecek olan: "satın alma", dolayısıyla "bedel" kavramları, ruhunu satmayla eş anlamlıdır. gökyüzü ise lucifer'ın krallığından başka bir şey değildir; cehennem...

  - ve oraya ulaştığı zaman çok iyi bilir / eğer mağazalar kapalı ise / bir tek sözcükle istediğini alır: burada söz konusu olan, büyücülerin büyü bilgisi ve yeteneğidir. belli bir gruba dahil olmayan birinin direnci... tüm kapıları açan büyülü formüle büyücülerin sahip olduğu ima ediliyor.

  - duvarda bir işaret var, ama ondan emin olmak ister / zira, bilirsiniz ki kelimeler sık sık çift anlam taşırlar: büyücülük ile zodiac'ın sembolik işaretleri. çift anlamlı sözcüklerin, belli bir gruptan olmayanlar için deşifre edilmesi imkânsızdır; belli bir gruptan olanlar içinse ezoteriktir.

  - derenin yanındaki bir ağaçta, bir büyüleyici kuş vardı bazen şarkı söyleyen: bu kuş raven'dır.; eğitilebilir ve bazı büyüsel melodileri taklik etme yeteneği olan bir kara karga çeşididir.

  - tüm düşüncelerimiz yalnızca aldatıcıdır: ezoterik bilimin temel prensibi, aldatıcı olmaktır. yalnızca ezoterizme vakıf olanlar için anlanabilmesi, diğer insanlar için aldatıcı olması esastır.

  - heyecandan titriyordum, batıya doğru baktığımda: yönelimsiz, batıya doğru dönmüş kişinin büyü yaparken ve büyücülük yapmaktan duyduğu heyecan söz konusudur. isa doğuda, lucifer ise batıda doğmuştur. doğu yaşamın, batı ise ölümün sembolüdür.

  - ve ruhum gitmek için inliyor: anlatılmak istenen, fizik bedenin terk edilerek, astral bir yolculuk yapma ihtiyacıdır.

  - düşüncelerimde gördüm. ağaçların arasındaki dumandan çemberi / ve ayakta beni seyredenlerin seslerini: burası, bir derenin kenarında ağaçlarla çevrili olan ve gece büyücülerinin büyük yapmak için ateşin etrafına toplandıkları yerdir. dumandan çember ile anlatılmak istenen budur.

  - ve alçak sesle tekrar ederiz, eğer yakında herkes aynı şarkıyı söylerse / büyücü fülütçü bizi hak'ka (kanıta) götürecek / ve yine bir gün anlayışı ağır olanlar üzerine doğacak / ve ormanlar gülmenin yankısıyla çınlayacak: gizli ve yasak işlerle uğraşanların kurduğu hayalin yansıması. burada da, tüm insanların okült (gizli ve yasak) bilimlerle ve ezoterizmle uğraşmayı kabul edecekleri ve formüllerden yararlanacakları zaman, bu öğretiyi uzun süre reddeden insanlığın üzerinde yeni bir gün doğacağı ve sonunda mücadeleyi kazanan büyücülerin gülüşlerinin her yerde yankılanacağı anlatılmak isteniyor.

  - ve tüm bunlar beni düşler içinde bırakıyor / eğer ağaçlıklarınız ve ağaç dibi bitkilerinizde karışıklık varsa, şimdi hiç telaşa kapılmayın / bu sadece mayıs kraliçesi'nin büyük temizliğidir: bu sözlerle, dere kenarlarında tören yapan büyücülerin gizli etkinliklerinden korkulmaması gerektiği anlatılıyor.

  - evet, iki dar yol var izleyebileceğiniz / o anda izlediğiniz yolu değiştirmenin samanıdır: iki yol, birbirinin önünde açılır. öğrenmenin ve cehaletin yolu... seçim yapma anı geldiğinde doğru yolu bulmak için geç kalınmış değildir.

  - kafanız uğulduyor, düşünce gitmek istemiyor / bunun farkında olmadığınızda, büyülü fülütçü sizi onu izlemeye davet edecek / sevgili bayan, şarkı söyleyen rüzgârı işitebiliyor musun? / ve büyülü merdiveninizin, büyülü mırıltıları taşıyan rüzgârın üzerinde dinlendiğini biliyor muydunuz?: büyü yapma fikri bir saplantı oluyor. cazibe ve baştan çıkarma, cennete giden merdiveni çıkma şansını bekleyen ve büyülü telkinlerle yüklü rüzgâr tarafından taşınanlar, ruhunu kazanmayı başarırlar.

  - ve dolambaçlı yolu ndikçe, gölgelerimiz ruhlarımızdan daha büyük oluyorlar / hepimizin tanıdığı kadın'ın yürüdüğü yer orasıdır: en sonunda, büyücülerin zafer kazanacağı ve ezoterik prensiplerin, gerçeğin tam aydınlandığı anda ispatlanacağını ima ediyor. kadın ise, büyücüler kraliçesidir.

  bir ışıktan çevreye yayılan ve bize göstermek isteyen odur / her şeyin nasıl altına dönüşebildiğini / ve eğer yoğun bir şekilde dinlerseniz, büyülü melodi sonunda size gelecektir / kaya gibi sert olmak ve artık yuvarlanmamak için / "her şey"in bir, "bir"in her şey olacağı zaman: kozmik ünite gerçekleşmiş olacak ve artık hiçbir şey çökmeyecek, hiçbir kimse bizi yanıltmayacak, parmağında oynatamayacak. hepimiz eşit ve güçlü olacağız.
 • cennete bir merdivendir, gerek söz öbeğinin anlamı, gerekse led zeppelin şarkısının hissettirdikleri.
 • sevgili sozlukculer, belirtilmelidir ki, stairway to heaven'i iceren led zeppelin iv albumu icerisinde lord of the rings'den cok fazla sayida yansimalar barindirir. bunun guzel orneklerinden biri battle of evermore $arkisidir. yine misty mountain hop da bu konuyu i$ler (so i'm packing my bags to the misty mountains, over the hills where the spirits go now...)

  stairway to heaven da yogun bir lotr etkile$imi icerir. hatta $arkinin ilgili illustrasyonunda koye bakan hermit cogunlukla shire'i koruyan gandalf gibi anilir. her ne kadar, jimmy page hermit'in kendisi oldugunu soylese de bir cok zep kendisine "yemezler baba" cevabini vermi$tir (source: internet'deki muhtelif zep fan siteleri).

  buna guzel bir ornek:
  "there's a lady who's sure, all that glitters is gold"
  bu da bilbo baggins'in aragorn hakkinda yazdiklari
  "all that is gold does not glitter, not all those who wander are lost"

  muhtelif yerlere cekilmesine ragmen, zannimca bahsedilen lady galadriel olabilir.

  bunu muteakip, elf'lerin middle-earth'den valinor'a goc etme isteklerini bulabiliriz a$agidaki dizelerde:

  there's a feeling i get when i look to the west
  and my spirit is crying for leaving
  in my thoughts i have seen rings of smoke through the trees
  and the voices of those who stand looking

  yine elf'ler ve mirkwood forest e$rafindan a$agidaki dizelerde izler bulunur:

  and a new day will dawn for those who stand long*
  and the forest* will echo with laughter

  yine de kabul edilmelidir ki, burada daha metaforik olarak anlatilan lotr kokenli hikayeler, battle of evermore'da alenen bellidir.
 • dunyanin en cok coveri yapilan parcalarindan biridir. hatta durum oyle abarmistir ki stairways to heaven diye bir album bile cikmistir. adindan da anlasilacagi uzere bu albumde muhtelif sanatcilarin ve gruplarin stairway to heaven coverleri bulunur.
 • birde butthole surfers'in "hairway to steven" adli sarkisi vardir.
  (bkz: harf oyunlu cin entryler)
 • depresif parca.
 • gregorian masters of chant tarafindan da yorumlanmistir.
hesabın var mı? giriş yap