• üniversite öğrencileri arasında ne ibibiklerin bulunduğunu bana yararak göstermiş fiildir..hasbel kader elime ulaşmış, bir üniversitelinin staj defterinde...

"bugün hava sıcaktı, öyleyin aysel hanımla ciyer yedik, sonra kambiyo öğrenmeye başladım, bişi anlamadım....akşam üstü fotokopi bozulduğu için çok rahat ettim..."

şeklinde ifadeler bulunmaktaydı...nacizane tavsiyem hayatında hiç günlük tutmamış veya çok tutmuş olanlar tikatli doldursun..yarabilirler...
  • okuldan mezun olmanız sadece buna bağlıysa dev kastırıcı durum. şirket içinde döküman bulmak için ordan oraya koşturursunuz,o gece sabahlar staj defterinizi bilmediğiniz şeylerle doldurusunuz.sonra okula götürür bölüme verirsiniz.bir hafta sonra gelip çıkışınızı alabileceğiniz söylenir.bir hafta geçer,gidersiniz bölüme.derlerki -aa seninkini unutmuşuz,dur ben hemen yolluyorum öğrenci işlerine. 15 dakika sonra öğrenci işlerinden staj defteriniz hiç bir incelemeye alınmadan çıkış belgesini alırsınız. üzülsem mi sevinsem mi die kafayı yersiniz. ulen bu mudur yani die.*
  • gerçekten aklı fikri yerinde insanların yazması gereken doldurulması zor bir defterdir.aksi takdir de şöyle bir örneğiyle karşılaşabilirsiniz:

1.gün:
    saat 7'de kalktım.7:30 da evden çıktım.dolmuşa bindim 8'de işe geldim.oturdum,çay içtim.fotokopi çektim.faksı kullanmayı öğrendim.buradaki herkes çık yardımcı.bugün de bööle bitti.

2.gün:
    saat 7:15'de kalktım.nerdeyse geç kalıyordum ama dolmuşa yetiştim.8:05'de işe geldim.çay içtim.fotokopi çektim.gümrük işlemlerini öğrendim.herkes çok iyi.bugün de bööle bitti.

3.gün:
    saat 7'de uyandım.bugün dolmuş çok kalabalıktı.8 de işe geldim.çay içtim.faks çektim.fatura hazırlamayı öğrendim.fotokopi çektim.burada herkes çok iyi, hep yardım ediyorlar.bugün de bööle bitti.

staj 30 gündü* bu yüzden staj defterinin gerisini siz tahmin ederseniz sevinirim.bugün de bööle bitti,tabi ben de bittim.staj defteri imzalandı ama bunu okuyan üniversite hocası ne yaptı bilemiyorum.
  • dolu gözüksün diye defterin ortasından dört yaprağı cart diye yırtmak işinizi baya bi kolaylaştırır. dört yaprak 4*4 =16 sayfa eder. kimse tutup defteri tartmadığından bu sayfaların eksikliği fark edilmez. normalde defterin yarısını bile dolduramayacakken bir de bakarsınız bu onaltı sayfanın yokluğu defteri bitirmenizi sağlamış.` :ince taktikler bunlar`
  • baslamak bitirmenin yarisidir sozunun gecerli olmadigi durum. her oturusta yarisini bitirsem, ilk oturusta 1/2 si biter. ikinci oturusta, kalan 1/2 nin yarisi yani 1/4 daha biter. daha sonra, ucuncu oturusta kalan 1/4 un yarisi olan 1/8 i bitiririm. geriye kalan 1/8 in yarisi, 1/16 yi 4. oturusta hallettim mi? kalan 1/16 nin yarisi, 1/32 yi de 5. de yutarim. boyle boyle, her oturus sonunda sonsuza dogru giden bir fonksiyonunuz olur. hic bitmez o defter.. sonra aglamaya baslarsiniz, aglarsiniz, aglarsiniz...
  • en güzeli eskilerden uygun bir staj defteri bulup çekmektir... yazma külfetinden kurtulunamıyor olunsa da, en azından düşünme külfetinden kurtulunabilir... hatta stajdan önce staj defteri elinde olup, stajını deftere göre yapanlar da yok değildir...
  • zaten bomboş geçen stajınızda sizden gün be gün staja yönelik ne yaptığınızı yazarak belgelemeniz durumunda stajınızı kabul eden zihniyetin, fotokopi çektim, fax çektim cevaplarını kabul etmeyeceği, onun yerine hayali mühendislik aktiviteleriyle gerçekleştirilen eylem.
    (bkz: sevgili staj defteri)
  • staj defteri yazmadım hiç ama yazan birini tanıdım işyerinde.
    işyeri: banka, stajyer: lise son sınıf stajıydı sanırsam.

staj defterini imzalatmaya geldi. şöyle bir göz attım.
    -sevgili staj defteri bugün yöneticim çok komik bir espri yaptı, bütün birim çok güldük.

sonra işe aldılar arkadaşlı, çok samimiydi.

vallahi böyleydi, az çok yani.
  • staj zamanlari verimli gecmediyse iskenceye donusebilecek hededir. he verimli bile gecse, yazmaya kalkildigi zaman insanin icinde hep bir usengeclik hali olusturur. imzalatilmasida ayri bir surectir. her sayfaya vurulan kaseler ve atilan imzalar ...
  • günlük gibidir. ve bence çok saçmadır. neden çünkü; stajyerlere zaten pek bir iş yaptırmazlar. yaptırdıkları da getir-götür işleri olur.! ne yani onu mu yazacaktık.
    valla benimki çok komikti. hergün bir önceki günün aynısıydı. yazdım ne yaptıysam, aynı olsa da. hatta müdürüm pek beğenmişti. neden beğendiniz diye sormadım çünkü stajyerlerin yaptığı birşey yoktu. muhtemelen doğruları yazdığım için beğendi.!
hesabın var mı? giriş yap