şükela:  tümü | bugün
  • her üniversite ögrencisinin ortak sorunu. yapılan yer referans olarak algılanacagından ve de bir$eyler ögrenebilme kaygısından dolayı iyi ara$tırılması gerekir. ancak torpilsiz iyi bir tane bulmak zordur.
  • once basvurulacak sirketlerin uzun bir listesi yapilir.. yapilan basvurular sonucu listedeki sirketler teker teker elenir ve en sonda kalan sirket buyuk olasilikla iceride tanidiginizin oldugu sirkettir..

(bkz: kissadan hisse)
  • bazı suserlerin* ise "bu sene de naylon staji kabul edecek, bana ellerindeki hazır staj raporlarindan bir tane verip ugrastirmayacak bi yer bulabilecek miyim?" kaygısıyla yaklastiklari mesele.
  • bazi arkadaslarin "baba bana yaz icin is bul" diyerek hallettikleri arama usulu.
  • eğer yeterli tanıdığınız yoksa çok zor olabilecek durum. istanbul'da staj yapmak tam bir harala gürele şeklinde gerçekleşirken inşaat mühendisliği ya da makina mühendisliği gibi ofis dışında da fabrika, şantiye(yapı,yol ya da su) gibi ortamlarda yapmanız gerekiyorsa işiniz zordur. istabul içinde düzgün şantiye bulamadığınızdan günde 3 saat gidiş-geliş ile çıldırabilirsiniz. en önemli nokta ise staj yerinin bulunması işinin asla son zamanlara bırakılmaması gerektiğidir. devlet kurumları alımlarını en geç mayıs gibi karara bağlamış ve kontenjanlarını bitirmiş olabilirler*. devlette staj yapmanın en büyük yararı staj defterinizin çok derin incelenmesine bile gerek duyulmamasıdır.*
  • stajdan bıkan bir mezun için staj yapmayacak bir yer aramaktır mühim olan.
  • avukatlık stajı için yolda yürürken göze kestirilen janti hukuk bürolarına kapıyı çalıp stajyeriniz olabilir miyim sorusu sormak ve pek tabi ki bulamamak
  • gectigimiz yaz yasadigim aci tecrubenin adi. babamin bana bir yer bulmasini reddederek staja baslama tarihimden bir ay oncesinde uygun bir yer aramaya basladim. onlarca telefon gorusmesi, onlarca ofis ziyareti... hepsi fiyaskoydu. artik zamanim iyice daralmisti. pes ettim ve babam bir telefonla en kral yerde staj ayarladi bana.
  • geçen yaz tanıdık tarafından ayarlanmıştı staj yerim ve hiç memnun kalmamıştım. bu sene şimdiden başvuracağım şirketleri listelediğim, üniversiteler tarafından zorunlu tutulan ama yer ayarlamayada bir gram yardım etmedikleri olay.