şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle stajın zorunlu olduğu meslek grupları vardır, mesela hukuk gibi... staj, buralardan mezunlar için özel önem taşır, hukukçular kendileri arar bulur bu yerleri, bilinen en iyi ve köklü büroların adı yazılır hemen ki bunlara örnek olarak hergüner&bilgen&özeke, erdem&erdem, cerrahoğlu, postacıoğlu şimdilerde white and case gösterilebilir. ama küçük bürolar da iyidir, usta-çırak ilişkisi daha bir hissedilir. iyi ve faydalı staj budur, hele ki kişi eğer sonradan ayrılıp kendi bürosunu açacaksa... yoksa başladığım yerde devam edeceğim deniyorsa başta sayılan büyükler tercih edilmelidir. eğlenceli ve en kolay staj ise naylon olarak bilinen bir avukat tanıdıktan talep edilen bir yazı ile geçiştirilen stajdır, en güzel, yan gel yat dön dolaş gene yat...
  • uluslararası ilişkiler gibi zorunlu stajı olmayan ve bitirdiğinizde götünüzü (e dolayısıyla yüzünüzü) istediğiniz yöne dönebileceğiniz bir bölümden mezun olduysanız, sayıları baya bi' fazla olan yerlerdir. "abi bok mu var yurtdışında" diyenlerdenseniz tc merkez bankası'nın yaz stajı/semineri vardır, dışişleri'nin de bazı ülkelerdeki büyükelçiliklerinin bireysel başvuruları kabul ettiği rivayet edilir. "yau baydım buralardan" diye yakınıyorsanız ve takım elbise giyme meraklıysanız devreye birleşmiş milletler girer, dünya bankası dahil olur, imf uzaktan el sallar. "özgürüm ben, hem ne öyle kapitalist kapitalist" isyanlarındaysanız amazon ormanlarında sürdürülebilir yaşam için çalışan orta ölçekli bir stk, afrika'da kırsal kalkınma ve uluslararası yardım dernekleri veya dünyanın çektiği binbir acıdan herhangi biriyle ilgilenen herhangi bir çok büyük olmayan kurum tam size göredir. türkiye'de de bunlardan az biraz da olsa vardır. ama çok yoktur. az vardır.

sonuçta mesele hayatın neresinde durduğunuz, mutluluğu nerede aradığınız, kendinizi 5 yıl sonra nasıl hayal ettiğinizdedir. sonrası allah kerim'dir.
  • stajyerin, mezuniyetten sonra is bulma olasiligini artiran kurumlardir.

(bkz: turkcell)
    (bkz: aselsan)
    (bkz: siemens)
  • merhaba bu akşam sizin fikirlerinizle yardımcı olmanızı umduğum umarım bir sonuca varabilmem gereken bir durumla karşı karşıyayım eğer fikirleriniz ve nedenleriyle yardımcı olursanız çok sevinirim neyse geleyim konuya

ben enerji sistemleri 3. sınf öğrencisiyim bu yaz 1,5 ay staj yapacağım tekrardan ve hazırladığım cv ile istediğim yerlere başvurularda bulundum ama beklemediğim şekilde çok güzel ve çok istekli dönüşler aldım

3 seçeneğe kadar elemeyi başarabildim
    önem sırası olmaksızın kabul gördüğüm şirketler

doğan holding / doğan enerji
    kazancı holding / aksa enerji
    türk hava yolları / opet jet yakıtları

bu 3 şirkette ciddi anlamda çok ileri ve çok güzel şirketler ve kariyerimde mezuniyetten sonrasında da getirisi güzel olan şirketler ama kararsız kaldım ve karar vermem çok zor hepsinin çok güzel artıları var
    saymam gerekirse

doğan enerji
    doğan holding bünyesinde ki zaten doğan holdingin kapsadığı alanları saymak çok zor holdingin bünyesinde akla gelen her alan var çok yüksek bir kaşesi olan bir grup
    teklif edilen staj holdingin genel merkezinde alım satım müdürlüğünde stajyer olmam (daha önceki staj tecrübelerime dayanarak beni buraya uygun gördüler)
    az çok bildiğim kadarıyla bir şirkette alım satım departmanı çok önem taşıyan ve atar damarları besleyen bir bölüm doğan holding adı altında bu bölümde çalışmanın getirisi gayet güzel olacaktır
    staj ücreti verilmiyor
    yemekhane ve servis imkanları var

aksa enerji
    aksa holdingin enerji koludur aksa holding de kazancı holding bünyesinde enerji elektrik ve elektronik alanını kapsayan bir kuruluşu
    aksa holding türkiye'yede enerji üretimi konusunda çok iyi ve ileri gelen şirketler arasında
    burada yapacağım stajın en büyük artısına gelmem gerekirse bana teklif edilen staj aksa enerji bünyesinde 10 yıldır çalışan bir çok projesinde ana elamanlardan yönetici ve söz hakkının yüksek olduğu bir çalışanın asistanlığı (2. üniversitemi okumakta olduğum için biraz buna uygun gördüler) ve bu beyefendi ile beraber çalışmak tecrübesinden faydalanabilmek çok güzel bir fırsat
    staj ücreti 550 tl
    yemek ve servise sahip

thy opet
    türk hava yollarının 3. havalimanına taşınması ve uçakların enerji beslemeleri ve akaryakıt beslemesi alanında bir staj imkanım daha bulunmakta
    burada ise beni cezbeden durum 3. havalanı gibi dünyanın ileri gelen hava limanlarından birinin ilk stajyer grubu içerisinde orada yeni ve son teknoloji bir imkanlar ile tanışabilmek ve o tempoda çalışmak ayriyeten havacılık alanında çalışma deneyimi kazanmak saha işi diğer iki şirket genel merkez burada ise sahada bir iş bir de türk hava yolları bünyesinde çalışmanın mezuniyetimde sonrasında diğer iki şirkette olacağı gibi dünyanın ileri gelen hava yollarından birinin cv de yer alması benim için güzel bir deneyim olacak
    ücret net bir miktar daha belirlenmedi ama ücret var
    yemek servis var

yani işin doğrusu çok zor bir karar verme durumundayım ve aşırı kararsız bir hal aldım

merak ettiğiniz ve düşüncelerinize gerçekten ihtiyaç duyduğum için görüşlerinizi alabilmeyi çok isterim yardımcı olup yeşillendirecek tüm dostlara çok teşekkürler