şükela:  tümü | bugün
 • bir hukuk fakultesi mezununun gecirebilecegi en sancili devredir. siz okulda dort sene* cebellestiniz yetmedi biz baro olarak karar verdik sizi bir sene daha surundurecegiz fikrinin fiiliyata dokulmus halidir. okulu bitirmis ve meslege atilmak icin can atan heyecanli hukukcularin, heyecanini azaltmak, gazini almak, turk hukuk sisteminin hic de oyle ally mcbealdeki gibi olmadigini gostermek icin faydali oldugu da bir gercektir ote yandan. bittigi gun ise yasanilan en buyuk rahatlama soz konusu olur kisi icin..
 • (bkz: kole)
 • parasız çalışır bunlar, ofisboy olarak kullanıldıkları çok olur, genelde tecrübeli avukatların icraya mahkemeye falan gitmeyip bu arkadaşları koşturduğu kendilerinin de büroda kebap yaptığı bilinen bir gerçektir.ha siz stajyer avukata sen de bigün altın saatli kel bir avukat olduğunda icrada koşturur musun diye sorsanız "ne işim olur stajyer köle tutarım" diyecektir.*
 • iki ucu boklu degnek. staj doneminde para kazanmasi yasak olan, para kazandigi kanitlanirsa staji yakilan, buna ragmen staj bitiminde avukat unvanini alabilmek icin bir milyar turk lirasindan fazla bir meblagi baroya vermesi gereken garibanlar toplulugu.
 • söz konusu staj istanbul'da yapılıyorsa ayda 250 milyon veya daha az paraya (ki aslen para almaları yasaktır) çalışacak olan ve yetmezmiş gibi 3'er saatten 28 günlerini staj eğitim merkezi'ne ayırması gereken, o da yetmedi bir de staj bitirme projesi (ki o projenin kağıt kalitesinden gramajına kadar kıstaslar vardır) yazması şart olan insan grubu.

  şunu da belirtmek gerekir ki çıkış belgesi alıp staja başvurmak için bir stajyerin toplaması gereken belge sayısı 37-42 civarıdır.
 • canta kolesi. $amar oglani. stres topu.
 • hukuk fakultesinden mezun olur olmaz kendini ally mcbeal (kız erkek farketmez) olmus sayan ama staj asamasinda herhangi bir takip memurundan farksız muamele gorunce gazı kacan insan tipi.
 • ilginç hatıraları da olan hukuk emekçileri.

  bir arkadaşın başından geçen olay:
  arkadaşın yanında çalıştığı avukatın azeri uyruklu bir müvekkilesi vardır. kadın hayatını oryantal olarak kazanmaktadır. ama giyimi hal ve tavırları ile bir seks işçisi görünümündedir. türkiye'ye ilk geldiğinde bir türk vatandaşı ile evlenmiş ve türk vatandaşı olma hakkını kazanmıştır (o zamanlar evlenince beyanla olunabiliyordu) daha sonra da boşanmıştır ama kimliğini çıkartmamıştır. işte avukat ona kimlik çıkartacaktır.

  avukat kimlik işlemleri için stajyer arkadaşı gönderir. evlilik işlemleri sarıgazi evlendirme dairesinde yapıldığı için bir kaç defa gerek tek gerekse müvekkille oraya gitme durumları olmuştur. son gidişinde kadın yanında bir arkadaşı ile gelmiştir. arkadaşının durumu da malum. malum kıyafetlerde 1 80 boylarında ağır makyajlı iki kadın ve yanlarında kasketli sakallı ve onlara oranla bayağı kısa boylu talihsiz stajyer arkadaşımız.

  dairede işlemler biter. oradan nüfus müdürlüğüne gidilecektir. ancak kadınların bir arkadaşları arabayla gelip onları alacaktır. üçü birarada gelecek arabayı beklerler caddenin köşesinde. her nasılsa arkadaş da ikisinin ortasındadır. arkadaş birden farkeder durumu yanlarından geçen arabalar patinaj yaparak geçmekte, şoförler imalı imalı bakmaktadırlar. hemen kadınları orada bulunan kafe tarzı bir yere götürür ve orada beklerler gelecek şahsı. tabi pezevenk sanıldığı ile kalmıştır orası ayrı. *