şükela:  tümü | bugün
 • baroların internet sitelerinde bulunan ilanlardır. hukuk fakültesinden mezun olmuş arkadaşımızın, eğer eş dost akraba kısmından bir avukat tanıdığı çıkmazsa baronun internet sitesi başvurulacak ilk kaynak olur.

  ve işte bu kaynaktaki ilanları inceleyelim:

  * iyi derece hukuk ingilizcesi bilen yabancı şirketlere hukuki hukuki raporlama yapabilecek...: ilan bu şekilde başlıyor ya da içinde bunu barındırıyorsa yapacağınız iş, stajyer avukatlık değil, çevirmenliktir.

  (bu arada belirteyim, ilanlar istanbul barosundan alılntıdır. imla ve noktalama hatalarına dokunulmamıştır.yani yukarıda ''derece''yerine ''derecede'' yazmayı ve ''bilen''den sonra virgül koyarak iki cümleyi birbirinden ayırmayı bilmeyen hukuk bürosu önce türkçe öğrensin, sonra ingilizce bilen stajyer arasın)

  *''...az sayıdaki icra dosyalarımızla ilgilenebilecek stajyer aranmaktadır....'': az sayıda olduğundan o kadar emin olmayın.

  *...öğrenci veya stajyer avukat aranmaktadır: eğer öğrenci arıyorlarsa anlayın ki en kıl, en pis işler sizi bekliyor. öğrencinin arandığı stajyer avukat ilanlarına, eğer öğrenci değilseniz prim vermeyiniz. okuldan fotokopi çekmek için mezun olmadınız.

  *...öğrenmeye istekli stajyer aranmaktadir: böyle stajyer arayan avukat araştırma yapmaktan hoşlanmıyordur. önüne bir dava gelmiştir. ama elinde hukuki argüman, yargıtay kararı falan yoktur. aramak da istemez. öğrenmeye istekli stajyerinden o konuda yargıtay kararı, kanun maddesi, doktrin falan bulmasını ister. araştırmacı ruhlu arkadaşlar bu ilanı değerlendirebilir.

  *...yetiştirilmek üzere stajyer avukat alınacaktır: yukarıdakinin aşağı yukarı aynısı. ama bu daha kabası. anlamı şudur: sen okuldan hiçbir şey öğrenmedin. o profosörler, doçentler sadece kafanı ütüledi. sen asıl herşeyi benden öğrenebilirsin ancak.

  *...tercüman sitesinde bulunan hukuk büromüzda çalişacak bay veya bayan stajer avukat alinacaktir. ilgilenen meslektaşlarimizin randevu almalari rica olunur: tercüman sitesini sadece metrobüsle önünden geçerken görüyorum. artık içinde nasıl bir site sistemi barındırıyorsa, istanbul barosundaki ilanların pek çoğu tercüman sitesindeki bürolardan oluyor. ilanın açılımına dönersek, sadece stajyer aradığını ve bürosunun yerini belirten ilandan korkacaksın, hemen kaçacaksın, uzayacaksın oradan. tam bir muamma çünkü. arkadaşım, önce bir büronun niteliklerinden azıcık bahset. de ki ''icra ağırlıklı'' ya da de ki ''hukuk davası ağırlıklı'' falan. sonra stajyerde aradığın niteliklerden falan bahset. böyle sadece şuradaki büromuza stajyer aranıyor diyorsa kaç kaç kaç.

  *... ştajının başında olan stajer arkadaşlar arnmaktadır: az önce de belirttiğim gibi el değmeden kopyala yapıştır yapıyorum. ''ştaj'', şanlıurfa'nın ş'si ile yazmış. haklı tabi, türkçe okunduğu gibi yazılan bir dil ya, o öyle okuyor demek ki. ''stajyer''i de tabi aradaki ''y''yi kullanmadan söylediği için yazılırken de orada ''y''yok sanıyor. bir de ilanı yalapşap yazmış, tekrar okuma zahmetine katlanmamış, o yüzden ''aranmaktadır''da aradaki ''a''yı yazmadığını farketmemiş. ya da onu da öyle telaffuz ettiği için öyle yazmıştır, kim bilir.
  ilanın açılımına gelirsek, stajının başında diye özellikle belirterek stajyer arayanlar ile öğrenci stajyer arayanlar arasında fark yoktur.

  *anadolu yakası kozyatağı'nda bulunan ofisimize, sulh hukuk mahkemelerinde duruşmaya girebilecek tercihen stajının ikinci döneminde ya da ikinci dönemine girmek üzere olan stajyer arkadaşlar arıyoruz: istanbul'un avrupa yakasında kozyatağı var mı ki anadolu yakası diye belirtiyor? sulh hukuk mahkemelerinde duruşmaya girebilmek için zaten stajın ikinci döneminde olmak gerekiyor. bu avukat, daha önce stajyer çalıştırmamış.

  *aksaray yusufpaşa'da bulunan ofisimize iş tecrübesi olan stajyer av. arkadaş arıyoruz: ''iş tecrübesi olan'' bu kelimenin altını kırmızı kalemle üç defa çiziyorum. hatta şöyle yapayım. biz hukukçular, öğrencilik dönemimizde kitapların önemli kısımlarının altını sadece çizmekle kalmaz, fosforlu kalemle de boyarız. bunu da öyle yapıyorum. yanına da not düşüyorum: ''önemli'', ''sınavda çıkabilir''

  *şişli'deki hukuk bürosuna bay stajer avukat arkadaş alıncaktır: geldik stajyerler arasındaki cinsiyet tercihine. bay stajyer avukat arayan istiyordur ki gak demesin, guk demesin, icra dairelerinde yeri gelince merdiven tepelerinde, yeri gelince yerlerde sürünerek dosya arasın, hacizlerde borçluyu ürkütsün, ümüğünü sıksın.

  *...bayan stajyer avukat aranıyor: bu ilanı veren avukat bayan olabilir. kadın dayanışması ayağı. ya da bayanların daha düzenli olduğu sanısına sahiptir.

  yakın bir gelecekte işsiz bir stajyer avukat olacağım için ilanlar yakın markajımda. yeri geldikçe paylaşacak, yeni nesil stajyer avukat arkadaşlarımı aydınlatacağım.
 • *''büro kartal yeni adliye yanında. ağırlıklı icra takipleri. çok iş yoğunluğu yok. ümraniye k. köy kartal çalışıyrz. kısa süre sonra dosyaları ve insiyatifi bırakabileceğm girişken, özgüveni yüksek bir arıyorz. başlangıç olarak piyasa ücretleri verilir performnsa göre ücret iyileştirmlri ve pirim usulü'': şu ilanları ne zamandır takip ediyorum, okuyorum, inceliyorum daha bir kere ücretten bahsedeni görmemiştim. bu bir ilk. her şeyi de baştan açık açık yazmış. böyleyken böyle.yalnız dosyaları bırakmak, girişkenlik, özgüvenlik falan. bir süre sonra patron avukatlığını gösterecek, bir şeyle ilgilenmeyecek, ama ''şu dosyayı ne yaptın?'',''bu dosyada şu işlemi yap'' falan diyecek belli ki.

  *''kadıköy hasanpaşa’da bulunan büromuza seyahat engeli bulunmayan stajyer avukat arkadaşlar arıyoruz.'': seyahat engeli bulunmayan. işte bu anahtar sözcük. buradan anlıyoruz ki icra işiniz çok, pek çok kere hacze çıkılması lazım. bu haciz yerleri şeir içinde olduğu kadar şehir dışında da var. mırın kırın etmesin bir gün giresun'da hacze çıksın, bir gün konya'da. seyahati seven arkadaşlar düşünebilir.

  *''bahçelievlerdeki hukuk büromuza avukatlar alinacaktir. acil baylar'': bir de bunlar var. stajyer avukat arayanların yazdığı ilan köşesine avukat aradığı ilanını koyan dikkatsiz ve aceleci meslektaşlarımız.
  sondaki ''acil baylar'' uyarısı içinse aklıma bir sürü şey geliyor ama...zuhahaha. 32 yaşındayım, esmerim, bekarım, 1.60 boyundayım, 55 kiloyum.acil baylar....ay avukat bey, sen beni güldürdün allah da seni güldürsün.
 • bay, seyahat engeli olmayan, icra, dolgun ücret 4lü kombinasyonu olan bir ilan gördüğünüzde kaçarak uzaklaşın. bilgisayarı camdan atın hatta, kesin çözüm.

  binecekler üstünüze, vuracaklar kırbaçı diyorum.

  neyse...
 • "dava çeşitliliği olan büromuza, tecrübe kazanmak isteyen stajyer arkadaşlar aranmaktadır" minvalinde bir ifade içeriyorsa gözler hemen parlamamalıdır. zira bu ifade az para alacağınıza işaret etmektedir. üstelik icra işleri ile uğraşmaktan bürodaki dava çeşitliliğini geçtim, büroyu bile göremeyebilirsiniz.
 • bu ilanı faktoring fedaisi bir avukat vermişse; bilin ki, sizden de aynısını bekleyecektir. faktoring şirketlerinin işini yapan bürolarda çalışmak fiziksel ve ruhsal açıdan epey zordur. ancak; ücreti iyidir. butik bir büroda çalışan stajyer, 800 lira alırken, icra yoğun çalışan stajyer fedailerin 2000-3000 tl(çok mahirse 4000 lira bile var) arası ücret aldığı görülmüştür. ancak, sadece icra takibi işinin haciz kısmı ile uğraşmak, avukat adayının kendini geliştirmesine engel olabilir. mesela stajyer fedai zilyonla hacze çıkar ama; bi takip hazırla desen veya merciye bir şikayet dilekçesi yaz desen tıkanıp kalabilir. bunlar da görülmüştür.
 • “stajyer avukat arkadaşlar aranmaktadır.” alın size kayıp ilanı gibi ilan...
  hep şöyle bir ilanla karşılaşmayı umarak ara sıra ziyaret etmişliğim olmuştur baro sayfasını..
  “ofisimiz nezih bir ortama sahip olup, çalışma arkadaşlarımızdan;
  -sigara içmesini bilen,
  -mesai saatlerini kendisi belirleyen,
  -(en önemlisi) icra dairelerine hiç uğramayacak
  -fuzuli evrakları mesai saatinin bitimine 10-15 dk. kala adliyelere koşturmayacak
  stajyer avukat arkadaşlarla çalışmak istiyoruz. ilgilenen arkadaşların telefonla veya mail adresinden bize ulaşmaları rica olunur. saygılar”
 • ... law firm is looking for intern lawyers, for its both litigation and m&a departments. following qualifications are required for the position -university degree in law (master degree is an asset) interested candidates may kindly send their resumes via e-mail, to info@...law. com : vay vay vay istanbul barosundaki ilana bak sen. kadıköy'de bulunan büromuza stajının başında bay stajyer avukat, tercüman sitesindeki büromuza stajının 6 ayını tamamlamış stajyer avukat aranıyor gibi ilanların arasında bir anda bu karşıma çıkınca afalladım. meali de şu olsa gerek: ingilizce şart.
 • yenibiris.com'dan bir ilan:

  ''iş tanımı: merter/istanbul'da yeni oluşturulmakta olan avukatlık ofisimiz kurucu avukatına asistanlık yapmak üzere, 25 yaşını aşmamış, bayan, hukuk öğrencisi veya avukat stajer personel alınacaktır.

  aranan nitelikler:
  bayan
  25 yaşını aşmamış,
  office araçlarını iyi derecede kullanabilen
  güler yüzlü
  bilgiye ve öğrenmeye aşık, okumayı seven; başarılı olmak uğruna ekstra çaba harcamaktan çekinmeyen, bilgi ve başarı odaklı''

  ne kadar ütopik, ne kadar idealist.
  beyefendinin vermeyi düşündüğü maaşı merak ediyorum. hem asistanlığını yaptıracak, hem gerekirse geceyarılarına kadar çalışmasını, üstelik bunu aşkla şevkle yapmasını isteyecek, hem de ''ihihihi'' diye hep güleryüz bekleyecek. bunların olabilmesi için stajyer kardeşimizin maddi açıdan da tatmin edilmesi gerek.
 • '' bik bik ressidence'da bulunan hukuk büromuzda birlikte çalışmak üzere güleryüzlü, kendine güvenen, takım çalışmasına uygun icra yoğunluğunu kaldırabilecek erkek yeni stj av meslektaşlarımızı aramaktayız...'' (istanbul barosu'ndan bir ilan)

  ay bu avukat beylerimiz, hanımlarımız ne de hasretmiş meğer güleryüze? ah canım. kıyamam.

  ''takım çalışmasına uygun'' kalıbı altında ''takım arkadaşın olan büyüklerin sözünü dinleyen, istenileni yapan, huysuzluk etmeyen'' de,

  ''icra yoğunluğunu kaldırabilecek'' diye kibarlaştırdığın şeyin aslında icra dairelerinde hamallık etmek olduğunu gizle,

  ''erkek'' diye özellikle belirterek, kızların şehirdışına çıkması sıkıntılı olabilir, erkek olsun, adana, batman, van,trabzon her yere gider gibi düşünce besle,

  ondan sonra da güleryüz bekle.

  az ye de kendine takip elemanı tut canım benim.
 • ''şişli bulunan hukuk ofisine hukuk fakultesi son sinif öğrencisi veya stajinin başinda stajyer avukat alinacaktir. ilgilenenlerin hukuk ofisinden beklentilerini ve ofise katkilarini açiklar tanitici cv'lerini göndermeleri rica olunur.'' (istanbul barosu'ndan)

  ne bu yeni moda mı? ''hukuk ofisinden beklentiler''

  her şeyi potansiyel çalışma arkadaşına atmış. çalışmak istenilen iş kolu, beklenen ücret, yemek ve yol talebi olup olmadığı vb bir işe girerken bilmek istediğiniz her şeyi en başta size soruyor. ergen sevgililerin telefonu kapatma süreçleri gibi ''önce sen'',''ya olmaz hayır önce sen''. böylece piyasayı kollayacak. en ucuza kendini veren ihaleyi kapacak. çakkallll

  ''ofise katkılar''

  istiyor ki ''çok çalışkanım, esnek çalışma saatleri bana uyar, dosyaları baştan sonuna kadar takip edebilirim, gerekli araştırmaları yaparım, azimli ve sabırlıyım, düzenli çalışarak ve takım çalışmasına uyarak dosyaların sonuçlandırılmasında aktif rol alırım''falan diye saydıralım. iyi de sevgili meslektaşım, bunlar zamanla ortaya çıkan, zamanla anlaşılan şeyler. baştan söylenilen böyle lafların gerçekliği zamanla anlaşılır ancak.

  o kadar havalı havalı şeyler. yok,beklentin, yok katkıların neler falan. insan da sanır ki onlarca avukatın çalıştığı, her hukuk dalı için ayrı departmanın olduğu, cam binalı , kurumsal ofis. halbuki bildiğin tek bir patron avukat ve bir,iki bağlı avukattan oluştuğuna kalıbımı basarım.