şükela:  tümü | bugün soru sor
 • diş hekimliği öğrencisinin daha fakülteye adım atmasıyla beraber yapmaya başladığı masrafları herkes bilir, bilmeyen de duyduğunda şokla beraber öğrenmiş olur. gün geçtikçe artan masraflar stajyer önlüğünü üzerine geçirdiğinde birden katlanır, zira klinikte kullandığı sıvı sabundan, hastasına sunduğu kağıt havlusuna, aldığı ölçü materyalinden, hastasına yaptığı geçici proteze kadar birçok malzemeyi kendisi temin eder.staj süresi boyunca maximum performansla çalışır ve günün kalan saatlerinde teorik derslere girer, akşam kalan vaktinde ise ders çalışmak zorundadır.mental ve fiziksel yorgunluğunun üzerine eklenmiş olan maddi yük, akıllara şu soruyu getirir: bir stajyer diş hekimi neden bir ücret almıyor?
 • ileride muayyene başına 300 tl alarak telafi edilebilecek durumdur.
 • sorumluların hepsinin tek tek amlarına sokayım çok büyük ayıp ediyorlar.
  diş hekimliği fakültelerindeki protetik diş tedavisi, restoratif, endodonti, periodontoloji, pedodonti, oral diagnoz ve radyoloji, ağız, diş ve çene cerrahisi bölümlerinde her bölümde min. 15 er öğrencini çalıştığı ve toplamda 100 4. sınıf 100 5.sınıf öğrencisi hasta bakmaktadır. her öğrenci barajlar ve bakmakla sorumlu oldukları hasta sayısı gözönğne alınınca günlük min. 400 liralık tedavi yapmaktadırlar. aylık fakülteye 2,5 milyonluk liralık getiri sağlamaktadırlar ve bu para nereye nasıl harcanmaktadır çok merak edilmektedir. tedavi ücret farkları direk öğretim görevlilerinin cebine döner sermaye olarak inerken alınan malzeme ve materyaller dışında bu paralar nereye gitmektedir ve nasıl bitmektedir merak edilmektedir.

  tüm bunlara rağmen hacettepe tıp ve diş hekimliği fakültesi, ankara tıp ve diş hekimliği fakülteleri, gazi tıp ve diş hekimliğ fakültelerinin nasıl milyonlarca borcu okuyor anlamakta zorluk çekiyorum.

  tüm bu getirelere rağmen hasta bakmakla yükümlü 4 ve 5 sınıf öğrencilerine aylık 400 liralık maaş vermek daha 80 bin lira eder.

  halep oradaysa arşın burada

  buyrun açıklayın amk.
 • bence üstüne para bile versinler. zira dişçi olan fabrikatör gibi oluyor amk. para kazanmanın da bir haddi hududu olmalı. ulan ağzıma diş yaptıracam 20 bin diyen mi 30 bin diyen mi ararsın hepsi var. ulan 6 ay gel git yapsam dişimde harcayacağın mesai 12 saati geçmez. hadi yarısı malzeme/işletme maliyeti olsun ulen hangi meslekte var 12 saatte 10 bini cebe indirmek.

  bence bu bölümden daha çok mezun çıkmalı.. rekabet ede ede fiyatlar normalleşmeli nedir bu arkadaş. ayrıca sgk'nın da amk. ulan 50 bin lira maliyetli kalp ameliyatı sosyal güvence kapsamında, implant yaptıracaksın ağzına takma dişi layık görüyorlar.
 • diş hekimleri de nusr-et misali eline fırsat geçince affetmiyorlar.